Íme Thorin valós sírja, avagy tényleg léteztek a barlanglakó törpök

2024 / 09 / 13 / Felkai Ádám
Íme Thorin valós sírja, avagy tényleg léteztek a barlanglakó törpök
A maradványokat tényleg a Hobbit törpkirályáról, Tölgypajzsos Thorinról nevezték el, mivel egy olyan faj egyede volt, amely 50 ezer éve élt a barlangokban, és nem tartozott a homo sapiens sapiens közé.

A Franciaországban felfedezett, megkövesedett neandervölgyi csontváz (homo sapiens neanderthalensis), amelyet “Thorinnak” neveztek el, egy elszigetelt neandervölgyi populáció tagja lehetett, amely közel 100 ezer évvel ezelőtt vált el a többi csoporttól. Ez az egyedülálló lelet rávilágít a neandervölgyiek sokszínűségére, amely hasonló változatosságot mutat, mint amit a modern embernél is megfigyelhetünk.

A Rhône-völgyben 2015-ben előkerült maradványokról eleinte azt hitték, hogy a Homo sapiens sapiens egyik korai egyedét fedezték fel, akik ezen a területen éltek. További vizsgálatok azt is kimutatták, hogy Thorin maradványai 40 ezer - 45 ezer évvel ezelőttre tehetők. A genetikai elemzéssel viszont fordult a kocka – ez alapján ugyanis Thorin genomja közelebbi rokonságban áll a 100 ezer évvel ezelőtt élt korai neandervölgyiekkel, ami arra utal, hogy ez a barlangi populáció legalább 50 ezer éve szigetelődött el a többi csoporttól.

A “Thorin” nevet J.R.R. Tolkien A hobbit című művének egyik szereplője, Tölgypajzsos Thorin után választották, mivel egy leszármazási vonal végét jelképezi – magyarázta Ludovic Slimak, a Toulouse-i Egyetem paleoantropológusa az IFLScience cikkében:

“A neandervölgyi Thorin egyben egy leszármazási vonal vége. Egy út vége az emberré válás felé vezető úton.”

Slimak hozzátette azt is, hogy Thorin felfedezése átformálja a neandervölgyiek kihalásáról alkotott eddigi elképzeléseinket.

Feltűnő ugyanis a különbség Thorin populációja és más késői neandervölgyiek között. Martin Sikora, a Koppenhágai Egyetem kutatója szerint a genetikai eltérés Thorin és kortársai között összemérhető a modern emberek sokféleségével, amely az Afrikából való kivándorlás után alakult ki. Ez a sokféleség különösen figyelemre méltó, ha azt nézzük, hogy más neandervölgyi csoportok viszonylag közel éltek hozzájuk, mégis alig, vagy egyáltalán nem érintkeztek Thorin csoportjával.

A Thorin csontjaiból végzett izotópelemzések azt is megerősítették, hogy hideg, jégkorszaki éghajlat alatt élt, ami hasonlít a késő neandervölgyiek életkörülményeihez. Mégis, Thorin csoportja teljesen elszigetelten élt, és soha nem keveredett más neandervölgyi populációkkal. Slimak szerint a neandervölgyiek másként szemlélték a világot, mint a Homo sapiens sapiens tagjai, ami magyarázatul szolgálhat arra a számunkra különösnek tűnő fejleményre, hogyan élhetett egymás mellett két populáció 50 ezer éven keresztül anélkül, hogy érintkeztek volna egymással.

(Kép: Thorin felfedezése a Grotte Mandrin barlangban, a franciaországi Rhône-völgyben, forrás:Ludovic Slimak)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.