Itt az új technológia, ami wifit használva átlát a falakon

2023 / 01 / 22 / Bodnár Barna
Itt az új technológia, ami wifit használva átlát a falakon
A wifi által sugárzott jel radar-szerűen működik: visszaverődik az emberi testről, így az új fejlesztés képes kirajzolni, hogy pontosan hol, és hányan vannak a szobában, mindezt kamerák nélkül.

Ezzel az eljárással kamerák nélkül láthatjuk majd az adott helyiségben lévő összes három dimenziós tárgyat, köztük az ott lévő embereket is. A technológia képes arra is, hogy figyelmen kívül hagyja, ami mozdulatlan és kövesse a mozgó objektumokat a szobában, ehhez csupán egy helyi wifi beltéri egységre van szüksége, ami manapság már szinte mindenütt megtalálható. A szakemberek szerint így átláthatunk majd a gipszkartonon, fából készült kerítéseken, de akár betonfalakon is, persze a műszer pontossága és hatótávolsága nagyban függ az előtte álló akadály anyagától.

A módszer úgy működik, hogy egy kis erejű wifi jelet küldenek az adott területre, ami aztán visszaverődik az odabent mozgó testekről, a wifi "visszhang" pedig egy radarkép-szerű ábrát rajzol. A Carnegie Mellon University kutatói ezt a jelet a Facebook közreműködésével kifeljesztett, forradalmi DensePose technológiával dolgozzák fel, ami a mesterséges intelligencia segítségével képes egy emberről készült képet három dimenzióban megjeleníteni.

Nem ez az első próbálkozás, hogy átlássunk a falakon, 2013-ban például a Massachusetts Institute of Technology (MIT) tudósai mobiltelefonok által sugárzott jelet használták erre a célra, 2018-ban pedig wifi segítségével határozták meg, pontosan hogyan mozognak az emberek egy adott szobában, az így feltérképezett helyváltoztatásokat pedig pálcikaember-szerű rajzokra is sikerült lefordítaniuk. Ide kapcsolódik az a fejlesztés is, amit a Waterloo-i Egyetem (University of Waterloo) kutatói mutattak be tavaly Wi-Peep (magyarul Wi-Kukucskálás) néven. A drónra erősített műszer képes egy épület mellé repülve kapcsolatba lépni az adott helyen lévő wifivel, és egy biztonsági rést kihasználva beazonosítani minden hálózatot használó okostelefont, vagy egyéb eszközt.


Ali Abedi professzor a Wi-Peep-et teszteli (Fotó: University of Waterloo)

A fejlesztők szerint az új, falakon átlátó technológia hatékonyabb, mint a szabványos kamerák, mivel a wifit nem befolyásolják a rossz fényviszonyok, vagy egyéb akadályok, illetve az emberek magánélethez való joga is kevésbé sérül így, hiszen az eljárás során nem készül fotó, vagy videofelvétel a megfigyelt személyekről.

Mivel a legtöbb fejlett ország háztartása rendelkezik wifi hálózattal, az új módszer segítséget jelenthet például az idősgondozásban, vagy az otthonunkban zajló gyanús tevékenységek felderítésében.

Bár a kutatók nem tértek ki arra, utóbbi pontosan mit jelent, de enélkül sem kell túl nagy képzelőerő ahhoz, hogy lássuk, mekkora potenciállal rendelkezik egy ilyen technológia a bűnüldöző hatóságok vagy a hadsereg szempontjából, vagy milyen segítséget jelenthet a tűzoltók számára az épületben ragadt emberek felderítésében.

(Borítókép: Getty Images/Luis Alvarez)


Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Az ideális ajándék praktikus, elegáns, és valóban hasznos – pont, mint a Braun S9 Pro+ elektromos borotva.
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.