Az eddig közzétett felfedezések listáján található egy 6000 éves, részben mumifikálódott gyermek teste, és egy tökéletes állapotban fennmaradt, finom szövéssel készült kosár is, ami minimum 10 500 éves, és az Izraeli régészeti hatóság szerint a világ legrégebbi ilyen tárgya.
A kutatócsapatok 2017 óta több száz barlangot és mélyedést térképeztek fel, melyek közül eddig nagyjából egy tucat lelőhelyet azonosítottak és tártak fel.
A most fellelt pergamendarabkákat az a „Rettenet verme” nevű hely rejtette, melyben a Római birodalom hatalma ellen lázadó 40 zsidó férfi nő és gyermek 1900 éves csontvázait is megtalálták.
A feltárás során egy 80 méteres sziklát is el kellett eltávolítani, hogy hozzáférjenek a leletekhez, Jeruzsálemtől mintegy 40 kilométerre.
A Régészeti hatóság több mint 100 km hosszan kutatta át a sziklafalakat és a rajtuk található barlangokat. A legérdekesebb lelet talán az a körülbelül 2000 éves bibliai pergamen-töredék volt, melyen görög nyelvű bibliai verseket találtak. A szövegtöredék azonos egy 60 évvel ezelőtt talált tekercsen olvasható másik szöveg egy részletével, aminek „12 kisebb próféta könyve” a címe, és része a Holt-tengeri tekercsek gyűjtőnéven ismert ősi zsidó szövegeknek.
A Holt-tenger nyugati partján több helyütt felfedezett pergamenekre írt szövegek betekintést engednek a ma emberének abba a korba, melyben Jézus élt. “Holt tengeri tekercset” már egy jó ideje nem találtak, de közelmúltban sajnos a feketepiacon felbukkantak ilyen pergamenek. A most felmért sziklás területek átfésülése is azért volt sürgető, mert felmerült annak a lehetősége, hogy a fosztogatók új leleteket találhattak.
"Ezek a kirakós új darabjai, és hozzáadhatjuk őket a korszak és a szöveg nagyobb képéhez. Annak ellenére, hogy ezek a darabkák kicsik, mégis olyan új információt jelentenek, melyet korábban nem ismertünk" - mondta el Oren Ableman, a Régészeti hatóság Holt-tengeri tekercsek osztályáról. A töredékek konkrét segítséget nyújtottak 11 szövegsor rekonstrukciójához, és a hordozó pergamenről is új információkat adtak.
(Forrás: TheGuardian Kép: Izraeli régészeti hatóság)