Karikó Katalin kapta meg az orvosi Nobel-díjat

2023 / 10 / 02 / Bobák Áron
Karikó Katalin kapta meg az orvosi Nobel-díjat
A magyar biológus Drew Weissmannal közösen kapta meg a tudományos világ legrangosabb elismerését a nukleozid módosított mRNS-ek területén tett felfedezéseiért, ami jelentősen hozzájárult a koronavírus-vakcinák kifejlesztéséhez.

A díjakat odaítélő bizottság hétfőn jelentette be a Fiziológiai és Orvostudományi Nobel-díj idei díjazottjait, akiknek évtizedes munkája alapjaiban járult hozzá a módosított hírvivő ribonukleinsavakkal (mRNS) kapcsolatos orvosi eljárások kifejlesztéséhez. Ahogy a közlemény kiemeli, Karikó és Weissman felfedezései lehetővé tették, hogy a koronavírus megjelenése után alig egy évvel olyan vakcinákat fejlesszenek, amelyek mintegy 95%-os védelmet nyújtanak a vírussal szemben, ez pedig nagyban hozzájárult a világjárvány megfékezéséhez.

Az 1961-ben felfedezett hírvivő RNS az örökletes genetikai információkat közvetíti a DNS-ből a riboszómákhoz, ezáltal pedig kulcsszerepet játszik abban, hogy a fehérjék lemásolásával a szervezetünk felismerje a vírusokat. A koronavírusra kifejelesztett mRNS-vakcinák esetében a SARS-Cov-2 tüskefehérjéjének a genetikai kódját juttatják be a szervezetbe, amit a riboszómák lemásolnak, ez alapján pedig az immunrendszerünk a későbbiekben már képes azonosítani a vírust. Az ilyen vakcinák forradalmi jelentősége többek között abban áll, hogy a korábbi eljárásokkal ellentétben (legyen az akár inaktivált vírus, akár vektorvakcina) a kifejlesztésükhöz nincs szükség sejttenyészetre, ezzel jelentősen felgyorsítható a hatóanyag fejlesztése.

Karikó Katalin az 1980-as években, a Szegedi Biológiai Központban kezdett el foglalkozni az RNS-szintézissel, majd 1989-től a Pennsylvaniai Egyetemen folytatta kutatásait, ahol kidolgozta a módosított nukleozidokat tartalmazó mRNS terápiás alkalmazásának lehetőségét. A 68 éves kutatónő 1998-ban kezdett el együtt dolgozni Weissmannel, akivel többek között azt tanulmányozták, hogy az mRNS-ek különböző típusai milyen választ váltanak ki az immunrendszerből. Ennek során rájöttek, hogy az antigéneket feldolgozó dendritikus sejtek az in vitro átírt mRNS-t idegen anyagként ismerik fel, ami az aktivációjukhoz és a gyulladást jelző molekulák felszabadulásához vezet. A kutatóknak a 2000-es évekre sikerült olyan eljárást kifejleszteniük, amely sokkal kisebb mértékben vált ki gyulladást a szervezetben, a következő években pedig újabb jelentős eredményt értek el, amikor megállapították, hogy a módosított mRNS-sel jóval intenzívebb fehérjeszintézis érhető el. Karikó Katalin 2013-tól a BioNTech gyógyszeripari cégnél folytatta a megkezdett munkát, ahol sikerült olyan lipid nanorészecskéket kifejleszteniük, amellyel a módosított mRNS hatékonyan juttatható be a szervezetbe.

Ezek a felfedezések mind elengedhetetlenek voltak ahhoz, hogy a koronavírus-járvány kitörése után kevesebb mint egy évvel, 2020 decemberére a Pfizerrel együttműködő BioNTech valamint a Moderna olyan vakcinákat fejlesszenek, amelyek hatékonyak a SARS-Cov-2 fertőzés megakadályozásában, jelentősen hozzájárulva a világjárvány megfékezéséhez. Az Our World in Data adatai szerint a COVID-19-ben összesen közel hétmillióan vesztették életüket, azonban kétségtelen, hogy az áldozatok száma ennél is jóval magasabb lett volna a gyorsan elkészülő vakcinák nélkül. A Karikó és Weissman által kidolgozott eljárásokat a későbbiekben ráadásul számos más betegség kezelésében is felhasználhatják: jelenleg mintegy 150 olyan klinikai vizsgálat zajlik, amelyben mRNS-alapú készítménnyel igyekeznek kezelni különböző betegségeket, az eljárás pedig a kutatók várakozásai szerint olyan betegségek kezelésében is áttörést hozhat, mint a HIV vagy a rák.

(Borítókép: Axelle/Bauer-Griffin/FilmMagic/Getty Images)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.