Nem túl nagy felfedezés, ha azt mondjuk, hogy „intuitív módon” rájöttünk, hogy az óceán közelében töltött idő egészségünk és közérzetünk javulásához vezethet, hiszen sokunknak van erről első kézből szerzett tapasztalata. A derű, nyugalom, boldogság és az egyensúly érzése úgy tűnik olyan természetesen keletkezik bennünk, mint a hullámok, amelyek ritmikusan gurulnak partra, ls lágyan körbesimítva felfrissítik lábujjainkat.
Ha valaki kételkedve a fentiekben, álmatlan éjszakáktól szenvedne, a télbe dermedt Kárpát-medencében, annak jó hírünk van: mindennek most már van tudományos alátámasztása is. Egy angliai tanulmány, 48 millió ember adatait elemezte, és az derült ki, hogy minél közelebb él valaki a parthoz, annál jobb az egészségi állapota.
Kijelenteni azt, hogy a víz nélkülözhetetlen az élethez, - amint azt mindannyian tudjuk, - nem túlzás, ez tény. A NASA mottója is az, a földönkívüli élet keresésében: „kövesd a vizet.” A víz az élet sok komplex biológiai folyamatához is nélkülözhetetlen, a felnőtt emberi test több mint felét, 60 százalékát teszi ki, az agy és a szív 73 százaléka, a tüdőnek pedig körülbelül 83 százaléka víz.
Nem csoda tehát, ha a víz vonzz minket, még akkor is, ha teljesen belemerülve viszonylag hamar megfulladunk. Időnként muszáj közel kerülnünk a vízhez, csak hogy jól érezzük magunkat, hogy megnézzük, megérintsük, megigyuk, vagy a testünkre fröccsenjen. Mindenki ismeri a meleg zuhanyzás frissítő, stresszoldó hatását, mely visszaadja a nyugalmat, ahol rugalmasabbá, integráltabbá és kreatívvá válunk.
És van friss kutatási eredmény is, ami a személyes tapasztalatokat aláhúzza. Az Exeteri Egyetem kutatói 25 963 válaszadó körében végzett felmérés adatait használták fel. Úgy találták, hogy a legkevesebb jövedelemmel rendelkező háztartások mentális egészségéhez nagyban hozzájárulhat a tengerpart közelsége.
A kutatás azt sugallja, hogy azok, akik a parttól kevesebb mint egy kilométerre élnek, körülbelül 22 százalékkal kevésbé valószínűen mutatják mentális egészségzavar tüneteit, mint azok, akik legalább 50 km-re laknak. Azok az alacsony jövedelmű háztartások, akik a parttól egy kilométernél kevesebbre laknak, mintegy 40 százalékkal kevésbé mutatnak ilyen tüneteket, mint azok, akik ugyanannyit keresnek, és több mint 50 km-re élnek.
Az óceán partján töltött idő a gyógyulás és megújulás alapvető eleme. Ez az az oka, annak hogy az emberek általában a tengerpartra utaznak nyaralni. Nyaranta rengetegen fekszenek a parti homokban a napon, de sokkal kevesebb ember teszi ugyanezt a sivatag homokjában. Valójában a napimádás kifejezés is elhallgatja a történet felét, hiszen az általában a víz mellett történik, és a vízben való rendszeres felfrissülés is aktív része.
Az exeteri kutatás megállapításai növelik annak bizonyítékát, hogy a kék terekhez - különösen a tengerparti környezethez - való hozzáférés javíthatja az egészséget és a közérzetet.
Angliában körülbelül minden hatodik felnőtt legalább egy olyan mentálhigiénés rendellenességben szenved, mint a szorongás vagy a depresszió, és ezek sokkal valószínűbbek a szegényebb háttérrel rendelkező embereknél.
A Health and Place folyóiratban közzétett eredmények arra utalnak, hogy a tengerparthoz való hozzáférés hozzájárulhat a tengerhez közeli városok ezen egészségügyi egyenlőtlenségeinek csökkentéséhez. A kutatás a Health Survey for England (angliai egészségügyi felmérés) adatait használta fel.
A parton csukott szemmel fekve lazítás, az érkező és visszahúzódó hullámok ritmikus hangja ráhangol bennünket ki- és belégzésünk ütemére, az élet lüktető ritmusára.
Dr. Jo Garrett, aki a tanulmányt vezette, elmondta:
"Kutatásunk első ízben utal arra, hogy a tengerpart közelében élő szegényebb háztartásokban kevesebb a mentális egészségügyi rendellenesség tünete. A mentális egészséggel kapcsolatban ez a„ védőzóna” hasznos szerepet játszhat a magas és alacsony jövedelműek közötti versenyfeltételek kiegyenlítésében.”
Dr. Mathew White, az Exeteri Egyetem környezeti pszichológusa hozzátette: "A kék egészséggel kapcsolatos ilyen jellegű kutatás elengedhetetlen ahhoz, hogy meggyőzze a kormányokat a part menti területek védelmének, bővítésének, használatuk ösztönzésének szükségességéről.
Segítenünk kell a politikai döntéshozókat abban, hogy megértsék, hogyan lehet maximalizálni a városokban a jó közérzetet generáló „kék” terek hatásait, és biztosítani kell, hogy a hozzáférés mindenki számára tisztességes és inkluzív legyen, miközben nem pusztítja tovább törékeny tengerparti környezetünket.”
Az óceán mélykék színe váltja ki belőlünk leghatásosabban a boldogságot és kreativitást, a spektrum összes színe közül. Wallace J. Nichols tengerbiológus azt is megjegyzi, hogy az óceánra nézve
„A vizuális bevitel egyszerűsödik. Amikor a víz szélén állsz, és a horizontra nézel, akkor ez vizuálisan egyszerűbb élmény ahhoz a szobához képest, melyben jelenleg ülsz, vagy egy városhoz, amelyen sétálsz, ahol több millió információ ér minden másodpercben."
(Forrás: CollectiveEvolution, Telegraph Képek: Needpix)