A Netflix Space Force című sorozata az előző hónap végén debütált, és bár nem győzte meg a kritikusokat, a kérdés azért felmerülhetett egyesekben, hogy miként használhatják ennyire zavartalanul egy komédia címeként az amerikai hadsereg éppen születő, legújabb ágának a nevét. A válasz kérdésre pedig: úgy hogy az övék. Mármint a Netlfixé.
A streaming-szolgáltató ugyanis nem csak az Egyesült Államokban védette le a Space Force elnevezést, de Európában, Ausztráliában, Mexikóban és lényegében az egész világon. Eközben a Space Force névért a Légierőnek éppen folyamatban van egy névhasználatra vonatkozó, benyújtott engedélykérelmének az elbírálása, amely csak az USA területére lesz egyáltalán érvényes a Hollywood Reporter szerint.
Az azonos elnevezések amúgy nem feltétlen jelentenek gondot, amíg élesen elhatárolható dolgokra alkalmazzák őket: jelen esetben tehát egy tévésorozatra és a hadsereg egy részére. De akkor már esetleg probléma merülhetne fel, ha a Netflix a sorozat sikerén (ilyesmi egyelőre annyira nincs neki) felbuzdulva mondjuk Space Force feliratos egyenruha replikációkat dobna piacra.
A sereg amúgy eddig sem sietett levédetni a különböző katonai csoportjait, és az sem igazán foglalkoztatta őket, ha mások ezt megtették. Így történhetett, hogy a Paramount Pictures hatszor védette le a „JAG” nevet 1995 és 2005 között, amíg az azonos című sorozatuk futott. A kormánynak pedig ez ellen nem is volt kifogása.
Ugyanakkor született már botrány abból, hogy egy magáncég katonai elnevezésre akart rátenyerelni. 2011-ben például egészen szürreális módon napokkal Osama bin Laden likvidálása után a főleg gyerekeknek szóló termékeiről ismert Disney akarta levédetni a „Seal Team 6” nevet. A kapitalista hozzáállást teljesen kipörgető gesztus jegyében ráadásul a Seal Team 6-et nem csak szórakoztató termékekre védette volna le, hanem lényegében mindenre: ruhára, cipőre, sapkára – nyilván hogy a hazafias csemetéknek legyen mit hazavinniük Disneylandből, ha Mickey egeret már nem tartanák elég menőnek.
Ebből az esetből azonban akkora botrány lett, hogy a Disney inkább letett a szándékáról.
Amennyiben viszont most kenyértörésre kerülne a sor, a közvélemény nem biztos, hogy a hadsereg mögé állna. Ráadásul a Netflixnek akkor sem kellene félnie, ha nem ő birtokolná a Space Force nevet. Az első alkotmánymódosítás ugyanis lehetővé teszi a név felhasználását parodisztikus célzattal, sőt ha nagyon eldurvulna a jogi csatározás, akkor előkerülhet érvként a név kifejezett művészi célú felhasználása, amíg az nem okoz szándékos és nyílt félrevezetést.
A Netflix azonban nem csak Amerikában mutatja be a szellemi termékeit, így a Space Force-ot sem, és nem minden országban van érvényben az első alkotmánymódosításhoz hasonló szabályozás. A streaming-szolgáltatónak viszont emiatt sem kell aggódnia, mivel a nevet minden számára releváns országban bejegyeztette.
A Légierő szóvivője szerint egyébként jelenleg nincs semmi csatározás a névhasználat miatt a Netflix és a sereg között.