Kérészvédő fénysorompó-rendszer Magyarországon

2021 / 09 / 19 / Perei Dóra
Kérészvédő fénysorompó-rendszer Magyarországon
Kriska György dunavirág-kutatásait kezdettől nagy figyelem kíséri hazánkban és külföldön egyaránt. A világon először Tahitótfaluban általuk felszerelt fénysorompót a Science közelmúltban publikált tematikus összefoglalója is pozitív példaként idézte a rovarpusztulás megakadályozására tett erőfeszítések között.

A kutatócsoport eredményei arra utalnak, hogy a hosszabb hullámhosszú fények kevésbé ártalmasak az élővilág számára: mindannyian láttunk már lámpák körül rajzó rovarokat, erre itthon a leglátványosabb példával talán a védett dunavirág tömeges rajzása szolgál évről évre.

Kérészvédő fénysorompó-rendszer Magyarországon

Kriska György, az ELTE Biológia Intézet docense 2012 óta vizsgálja a kérészek életmódját és a közvilágítás életükre gyakorolt hatását.

"Horváth Gábor professzorral hamarosan arra jutottak, hogy a kérészek lámpák körüli haláltusájának egyik lehetséges ellenszere furcsamód maga a fény, amellyel a folyó vize felett lehet tartani a rajzó kérészeket, megakadályozva ezzel a peték szárazon történő pusztulását és az utódgeneráció sérülését" - írják a kutatók közleményükben.

Kutatótársaival innentől kezdve arra keresték a választ, hogy vajon milyen spektrumú fénnyel lehet ezt a leghatékonyabban elérni. A kísérleti adatok kiértékelése során arra az eredményre jutottak, hogy a dunavirág fényhez való vonzódása a hullámhossz csökkenésével nő.

Az Insect Conservation and Diversity szaklapban közölt új eredményeikből arra következtettek, hogy "kék-ultraibolya fénnyel lehet a rajzó kérészeket a legnagyobb hatékonysággal a híd alatt tartani és a kivilágított hídon történő tömeges pusztulásukat megakadályozni."

Egyszerre védik az embereket és az állatvilágot

Ennek eredményeképp a tahitótfalui Tildy Zoltán hídon 2019 tavaszán avatták fel a világviszonylatban elsőnek számító kérészvédő fénysorompó-rendszert.

A fénysorompó a híd pilléreire folyásirányban felszerelt két nagy fényerejű, kék színű LED-es fényforrásból áll, amelyek alkonyatkor automatikusan kapcsolnak be négyórás üzemidőre

a rajzási időszak három-négy hetében minden este.

A hatás fokozása céljából a hídon lévő meleg fehér közvilágítási lámpák fényereje a fénysorompó üzemelése alatt automatikusan a hatóságok által még engedélyezett minimális szintre csökken.

Így a védő fénysorompók még feltűnőbbé válnak a rajban érkező dunavirágok számára, ezért a kérészeknek a lehető legnagyobb hányada a fénysorompókhoz vonzódik és nem repül fel a hídra. Ennek eredményeképp egyrészt

a dunavirág utódgenerációja nem szenved akkora kárt, másrészt pedig a hídon kisebb valószínűséggel alakul ki balesetveszélyes kérésztetem-takaró.

Habár a fényszennyezés káros ökológiai hatásairól számtalan tanulmány készült már, igen ritkán születik olyan, amelyben a megoldási javaslat egyszerre szolgálja az érintett állatfajok és az ember javát.

Ilyen a "kérészbarát" közvilágítás

Megismerve a dunavirág fényhez való vonzódásának hullámhossz-függését, megállapíthatjuk azt is, hogy milyen a „kérészbarát” közvilágítás.

Általánosságban véve, amit mi emberek kékes színűnek látunk, az rövidebb hullámhosszakban gazdag fény, így vonzó a dunavirág számára. Az általunk sárgának látott fények pedig gyengébb vonzást váltanak ki e kérészekből a hosszabb hullámhosszak dominanciája miatt.

Ezt a tendenciát más, sötétben aktív rovaroknál is kimutatták már, így a dunavirág példája is erősíteni látszik azt az egyre inkább kialakuló képet, miszerint

ökológiai szempontból a hosszabb hullámhosszú mesterséges fények okozzák a legkevesebb kárt az élővilágban, így célszerű ilyeneket alkalmazni.

Kriska György és munkatársai tanulmányát a Science tematikus összefoglalója is idézte mint jó gyakorlatot a rovarok közvilágítás okozta pusztulásának megakadályozására.

A megelőző kutatások bemutatására korábban látványos film is készült, A dunavirág mentőakció 2017-ben első helyezést ért el a III. Nemzetközi Természetfilm Fesztivál Kárpát–medence természeti értékei – Dokumentumfilmek szekciójában.

(A cikket engedéllyel vettük, ami teljes egészében elolvasható az Élet és tudomány magazinban, ezen a linken. A fotók illusztrációk, forrásuk: Getty Images Hungary)

További cikkek a témában:

Szilíciumot és fémionokat tartalmazó fapadlót fejlesztettek Az ETH Zürich kutatói azt remélik, hogy ha elképzelésük beválik, akkor egy napon a parkettán járkálva leadott energiával működtethetjük otthonunk világítását, illetve a kisebb háztartási eszközöket.

A fény internete váltja le a WiFit a repülőgépeken és a csatatéren is A fény modulációjával működő hálózat nem a rádióhullámokat használja az adattovábbításhoz, hanem a LED világítást. Az Airbus és az Egyesült Államok Hadserege is hamarosan elkezdi leváltani vele a hagyományos WiFit.

Hol és miként hasznosíthatók a csipeszes LED lámpák? A csipeszes LED lámpatestek egészen újnak számító, modern és nem utolsósorban praktikus megoldást kínálnak akár az esztétikumot, akár a praktikumot célzó világítás kivitelezéséhez. A cikkben ennek a részleteit mutatjuk meg, természetesen főként gyakorlati aspektusból, remélhetőleg kedvet csinálva a csipeszes LED lámpák kipróbálásához


Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Ezzel a műanyaghulladékok kezelésének egyik legnagyobb problémája hárulna el – a most kifejlesztett eljárás ráadásul olcsó is, és ipari léptékben alkalmazható.
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
182 méter magas felhőkarcoló épül hamarosan az Egyesült Államokban, aminek anyagát 90%-ban fa alkotja.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.