Készül a színtévesztést korrigáló kontaktlencse!

2020 / 03 / 05 / Rácz Tamás
Készül a színtévesztést korrigáló kontaktlencse!
Eddig csak szemüveggel lehetett úgy-ahogy korrigálni ezt a rendellenességet, de egy izraeli kutatócsoport jobb megoldást talált.

A piros-zöld színtévesztés a leggyakoribb színlátással kapcsolatos probléma, világszerte mintegy hárommillió embert (túlnyomórészt, de nem kizárólag férfiakat) érint. Nekik fejlesztett a Tel-Avivi Egyetem kutatócsoportja új kontaktlencsét.

A kutatók az úgynevezett "metasurface"-technológiát használták fel. A fogalomra nem találtunk elfogadott magyar megfelelőt, mindenesetre simán fordíthatjuk metafelületnek, ami a természetben nem előforduló, speciális rendezettséggel, optikai tulajdonsággal bíró igen vékony anyag, filmréteg. A kutatás célja nem is az volt, hogy megtalálják a megfelelő anyagot és geometriát a színtévesztés korrekciójára, hanem hogy megoldják annak megfelelő felvitelét egy hajlított felületre.


Látod a számot a körben? Akkor minden OK, de ha nem látod, neked készül az új kontaktlencse

A végeredmény egy olyan, jelenleg is kapható légáteresztő kemény kontaktlencse laboratóriumi kezelésével készült optikai segédeszköz, amely akár tízszeres mértékben javíthatja a piros-zöld kontraszt észlelését, ez pedig a színtévesztők számára gyakorlatilag funkcionálisan teljes színlátást eredményez. A lencse hamarosan kereskedelmi forgalomba is kerülhet a klinikai tesztek elvégzése után.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.