Kétmilliárd éves kőzetben találták, és még életben van

2024 / 10 / 09 / Felkai Ádám
Kétmilliárd éves kőzetben találták, és még életben van
Egy 2 milliárd éves sziklaképződményben élő mikrobákat találtak – ezzel ez a legrégebbi ismert élő mikrobiális ökoszisztéma. A felfedezés nem csak pillantás a Föld ősi életébe, de bizonyítja, hogy mennyire elképzelhetetlenül alkalmazkodóképes az élet.

A kutatás a dél-afrikai Bushveld Igneous Complex (BIC) mélyében zajlott, amely terület az értékes ásványkincseiről is ismert. A BIC azonban most már azzal is büszkélkedhet, hogy ősi sziklái között rejtőzik a legkorábbi ismert mikrobiális élet. A kutatáshoz Yohey Suzuki, a Tokiói Egyetem docense által vezetett kutatócsoport többféle technológiát is bevetett, például az infravörös spektroszkópot, az elektronmikroszkópot és fluoreszcens mikroszkópot, hogy megerősítse a mikrobák eredetét – számol be róla az Earth.com.

A csapat új eljárásokat is kifejlesztett, amelyekkel meg tudták különböztetni az őshonos mikrobákat az esetleges szennyeződésektől. Az eredmények alapján – amelyeket a Microbial Ecology folyóiratban tettek közzé – a mikrobák valóban ősi eredetűek, és a kőzetbe nem fúrás vagy egyéb beavatkozás útján kerültek.

“Nem tudtuk, hogy a 2 milliárd éves sziklák alkalmasak-e az életre. Ez a felfedezés rendkívül izgalmas”

– mondta Suzuki. Az ősi mikrobák genomjának vizsgálatával a kutatók azt remélik, hogy többet tudhatnak meg a korai élet fejlődéséről. A BIC, amely a Föld felszíne alatti magma lassú lehűlésével alakult ki, egy közel Írország méretű területet fed le, és évmilliárdokon keresztül viszonylag változatlan maradt. Ez tehát az ősi élet fennmaradásához is stabil környezetet biztosított. Mint a kutatók magyarázták:

“Az óceáni és a kontinentális kéreg alapját alkotó magmás kőzeteket már alaposan vizsgálták, többek között fúrásokból származó folyadékmintákon keresztül.”

A magmás kőzetekben található mikrobák léte azonban nem csak az ősi élet tanulmányozása miatt fontos – a jelenlétük egyben bizonyíték arra, hogy az élet számára sokkal többféle élőhely állhatott rendelkezésre a Föld korai történetében, mint azt korábban gondoltuk. A Nemzetközi Kontinentális Tudományos Fúrási Programmal együttműködve a kutatók körülbelül 30 centiméter hosszú magmintát gyűjtöttek be 15 méterrel a felszín alól. A kőzet agyaggal lezárt repedéseiben pedig sűrűn elhelyezkedő mikrobasejteket fedeztek fel. A DNS-festés és az infravörös spektroszkópia pedig azt is igazolta, hogy a mikrobák életben vannak, vagyis ezek az organizmusok évmilliárdokon át éltek a kőzet belsejében.

Ahhoz sincs szükség nagy logikai ugrásra, hogy belássuk, mindez nem csak a Föld, de úgy általában az univerzumban esetleg megtalálható élet kutatása miatt is jelentős eredmény. Suzuki ennek megfelelően optimistán fogalmazott azzal kapcsolatban, hogy más bolygókon is találhatunk felszín alatti életet:

“A 2 milliárd évvel ezelőtti hitelesített mikrobiális élet felfedezése a Földön izgatottá tesz, hogy milyen lehetőségek rejlenek hasonló életformákban a Marson”

Magyarán a kutatás alapján messze nem kizárt, sőt igencsak elképzelhető, hogy a mikrobák a szélsőséges körülményeket nem csak a bolygónkon, de a kozmosz más pontjain is túlélhetik – a közeli szomszédságunkban ez elsősorban a Marsot jelenti vagy esetleg a jeges holdvilágot, az Európát. Hiszen gondoljuk csak végig: ezek a mikrobiális közösségek évmilliárdokon keresztül éltek itt elszigetelten, távol a környezeti változásoktól, napfény nélkül. Ezek az élőlények így teljesen átálltak arra, hogy az energiájukat a közeli ásványi anyagokkal történő kémiai reakciókból nyerjék, aminek köszönhetően képesek rendkívül lassú anyagcsere-sebesség mellett ugyan, de fennmaradni.

Ennél zordabb körülményeket az élet számára pedig nehezen találni, vagyis érdemes fontolóra venni, hogy az élet igenis virágozhat olyan környezetekben is, amelyeket korábban lakhatatlannak hittünk.

(A cikkhez használt kép illusztráció, forrása: Pixabay/Hans)


Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
A természetes ásványvíz az egyik legegészségesebb dolog az emberi szervezet számára. De hol találunk Magyarországon természetes ásványvíz-forrásokat, és mit érdemes tudni róluk?
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Szülő–gyermek kapcsolatra alapuló közös programokkal – például golf- és vitorlásversenyekkel – igyekszik előmozdítani a generációváltás kérdését a Raiffeisen Bank. Az intézmény az egyre szélesebb körű banki és befektetési megoldások mellett olyan eseményeket is szervez, amelyeken a fiatalabbak és az idősebbek egyaránt jól érzik magukat, érdeklődésük összeér. A jelenünkben „turbósodó” generációváltás tematikájáról kérdeztük Bálint Attilát, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának a vezetőjét.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.