Kezdődik a kolonizáció? – 2026-ban már el is indulhatnak a Csillaghajók a Marsra

2024 / 09 / 12 / Felkai Ádám
Kezdődik a kolonizáció? – 2026-ban már el is indulhatnak a Csillaghajók a Marsra
2026-ban teszt céllal már 8 csillaghajó is elindulhat a Marsra, ha pedig minden jól megy, négy éven belül ezeket már legénységgel végrehajtott küldetések követhetik.

Elon Musk bejelentette, hogy a SpaceX célja nem kevesebb, minthogy a roppant közeli jövőben, már 2026-ban elindítsák az első Mars-küldetést a Starship rakétával. A kilövést a következő Föld-Mars átszállási időszakra tervezik, amely 2026 novemberében lesz esedékes – írja a The Independent. Ebben az időszakban a két bolygó a legkedvezőbb pozícióban helyezkedik el egymáshoz képest az űrutazás szempontjából. Ez az időszak egyébként körülbelül 26 havonta következik be, amikor a Föld és a Mars a legközelebb van egymáshoz (oppozíció), és értelemszerűen ilyenkor a legoptimálisabb egy Marsra irányuló űrutazás indítása, mivel rövidebb idő alatt és kevesebb üzemanyaggal lehet eljutni a bolygóra.

Musk elmondta, hogy a küldetések személyzet nélkül zajlanak majd, és összesen nyolc Starship rakéta indul el a Marsra, hogy teszteljék a hajók biztonságos leszállási képességeit.

A The Independent cikke megemlíti azt is, hogy Musk bejelentése nem sokkal azután érkezett, hogy a kínai űrügynökség közölte, felgyorsította saját Mars-küldetésének ütemtervét. A Tianwen-3 misszió célja, hogy mintákat hozzon vissza a Vörös Bolygóról, és ők immár 2028-ra tűzték ki az indítást, ami két évvel korábbi időpontot jelent az eredetileg tervezettnél.

A SpaceX-re visszatérve: a vállalat elképzelései szerint a Starship akár 100 utast is képes lesz szállítani bolygóközi utakon. 2024-ben a SpaceX két orbitális tesztrepülést hajtott végre a Starship prototípusaival, és bár mindkét kísérlet robbanással végződött még a leszállás előtt, sikerült sok fontos célt megvalósítani – a Csillaghajó eddigi tesztjeiről a lenti cikkünkben írtunk részletesebben:

Tökéletesen sikerült a Starship negyedik tesztje A Mars-utazásra tervezett űrhajó ismét elérte a világűrt, a SpaceX-nek pedig ezúttal már azt is sikerült demonstrálnia, hogy mind a Starship, mind a Super Heavy hordozórakéta képes kontrollált körülmények között leszállni - ezáltal a jövőben többször is felhasználhatják őket.

Musk a közösségi médiában, a saját X platformján osztott meg további részleteket a terveiről, amik kapcsán így nyilatkozott:

“Az első Marsra tartó Starshipek két éven belül indulnak, amikor megnyílik a következő Föld-Mars átszállási ablak. Ezek a küldetések személyzet nélküliek lesznek, hogy teszteljük a biztonságos leszállást a Marson. Ha ezek sikerrel járnak, az első személyzettel ellátott Mars-küldetés négy éven belül indulhat.”

Mint az a bejegyzésben még olvasható, a kezdeti küldetéseken túl Musk célja, hogy exponenciálisan növelje a Starship kilövések gyakoriságát, és a következő húsz éven belül egy önfenntartó várost hozzon létre a Marson. Szerinte az emberi faj fennmaradásához elengedhetetlen, hogy több bolygón is jelen legyünk.

A Mars-missziók mellett a SpaceX egyébként több milliárd dolláros szerződést kötött a NASA-val, hogy az amerikai űrhivatal a Starshipet használja majd az Artemis Hold-missziókhoz is. Musk hosszú távú víziója egy olyan Starship flotta létrehozása, amely képes embereket és rakományokat szállítani a Naprendszeren belül – végső célja pedig 2050-re a Mars gyarmatosítása.

(Kép: SpaceX)


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Klímasemleges háborút: hidrogénhajtásúra cserélnék a katonai járműveket
Klímasemleges háborút: hidrogénhajtásúra cserélnék a katonai járműveket
Tény, hogy a világ hadseregei pöfögik szét a legtöbb fosszilis tüzelőanyagot, mégis kicsit meglepő az ilyen cél, de a hidrogéncella nem csak a légkörnek tesz jót, katonai célokra is kifejezetten ideális.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.