Ki fogják tiltani a gázzal működő eszközöket az új épületekből New Yorkban

2021 / 12 / 27 / Palotai Nándor
Ki fogják tiltani a gázzal működő eszközöket az új épületekből New Yorkban
A jövőbeni New York-i épületekben nem működhetnek majd se gázüzemű kályhák, se fűtőtestek, de vízkazánok sem.

Az USA nagyvárosai közül New Yorkban a legmagasabb az épületekből származó károsanyag-kibocsátás. Az Egyesült Államok évente 6,6 milliárd tonna üvegházhatású gázt enged a légkörbe, ennek 13%-a származik épületekből. A 8,4 millió fős népességgel rendelkező New York azonban annyira sűrűn lakott város, hogy esetében a kibocsátás 70%-át az épületek adják.

A városi tanács által december 15-én elfogadott rendelkezés alapján majd a kisméretű, újonnan épülő ingatlanokban földgázt használni - írja a Treehugger.com. 2027-től pedig már a nagyméretű – a törvény szerint hét emeletnél magasabb – épületekből is száműzik majd a gázzal működő megoldásokat. Bár a tilalom csak az új épületekre vonatkozik, a város a meglévő épületek kibocsátását is próbálja csökkenteni helyi energiahatékonysági szabványok bevezetésével. A tilalom megszületése nagyban köszönhető a #GasFreeNYC hashtag égisze alatt működő aktivista csoportok tevékenységének.

New York városának, és a nevét viselő államnak ez azonban nem jelent teljeskörű megoldást: ahhoz, hogy tovább csökkenjen a káros gázok kibocsátása, nemcsak az eszközöket kellene elektromosra cserélni, de az általuk használt energiamennyiséget is megújuló-energiaforrásokból kellene termelni. Jelenleg ez még közel sem biztosított: az államban megtermelt villamos energia közel fele ugyanis fosszilis tüzelőanyagokból, főként földgázt égető erőművekből, míg a másik fele megújuló energiaforrásokból és atomenergiából származik.

New York állam vezetése azonban bizakodó: a vezetők mintegy 29 milliárd dollár állami és magánberuházásra számítanak, melyből olyan nap-, szél- és vízenergia-projektek valósulhatnak meg, amelyek lehetővé tennék az állam számára, hogy 2030-ra a teljes energiatermelés 70%-át, 2040-re pedig már 100%-át adják megújuló erőforrások.

Nem csak New York fordít egyre nagyobb figyelmet a károsanyag-kibocsátás csökkentésére, hanem az egész USA: a 12,5 milliárd dolláros "Build Back Better" csomag például visszatérítésekkel segítené a lakástulajdonosokat a fosszilis tüzelésű berendezések cseréjében. A javasolt jogszabály azonban jelenleg még függőben van egy nyugat-virginiai demokrata szenátor ellenállása miatt.

(Fotó: Getty Images)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.