Ki nyerne: 100 férfi vs 1 gorilla – megszólalnak a szakértők

2025 / 05 / 03 / Felkai Ádám
Ki nyerne: 100 férfi vs 1 gorilla – megszólalnak a szakértők
Az internet fura hely, amit mi sem példáz jobban, mint a legutóbbi bizarr online vita, amely futótűzként terjedt szét: vajon képes lenne 100 fegyvertelen férfi legyőzni egyetlen gorillát harcban?

Az április 24-én az X-en (korábban Twitter) elindult eszmecsere azóta megfertőzte a Redditet, a TikTokot, a Facebookot és a különféle mémközösségek is lecsaptak rá – mindez pedig még a szakértőket is arra késztette, hogy megszólaljanak.

Bár a felvetés nem teljesen új – először 2020-ban jelent meg a Reddit r/whowouldwin fórumán –, a mostani újjáéledés szított igazán heves vitákat. Abban szinte mindenki egyetért, hogy a harc rendkívül kegyetlen lenne, de a kérdés lényege az: vajon az emberi együttműködés és kitartás felülkerekedhet-e egy gorilla nyers erején?

Tara Stoinski, a Dian Fossey Gorilla Alapítvány elnöke és tudományos igazgatója óvatosságra intett a gorillák erejével kapcsolatos elterjedt állításokkal kapcsolatban.

„Láttam már olyan forrásokat, amelyek szerint akár 25-ször erősebbek, mint az ember – de nem tudom, mennyire támasztják ezt alá valós adatok” – nyilatkozta az USA TODAY-nek. Ugyanakkor hozzátette: „Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lenne figyelemre méltó az erejük.”

Stoinski szerint az emberek együttműködési képessége komoly előnyt jelenthet.

„Ha a csoport képes váltakozva bekeríteni a gorillát és közben túlélni, talán sikerül kifárasztaniuk. Az, hogy képesek vagyunk összehangoltan és hosszasan cselekedni, mindenképpen az előnyünkre válhat.”

Kaleb Judd vadbiológus is hasonló véleményt fogalmazott meg az X-en. Bár szerinte az emberek súlyos veszteségekkel számolhatnak, megfelelő stratégiával és áldozatvállalással akár győzhetnek is. A létszámelőnyt kihasználva körkörös támadással fokozatosan kimeríthetnék az egyedül küzdő állatot.

Stoinski azonban rámutatott: a valódi harc nem a képzeletbeli arénákban zajlik, hanem a természetben – a gorillák fennmaradásáért. Az élőhelyeik pusztulása az erdőirtás, a bányászat és a mezőgazdasági tevékenységek miatt számos fajukat a kihalás szélére sodorta. Bár a popkultúrában félelmetes lényként ábrázolják őket, Stoinski emlékeztetett: a gorillák valójában egyáltalán nem agresszív lények:

„Ez egy túlzó mítosz – nem azok a szörnyetegek, amilyennek sokan elképzelik őket.”

(Kép forrása: Facebook/Gym Fail Nation)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.