Kiadták az engedélyt Lengyelország első atomerőművének megépítésére

2023 / 09 / 26 / Bodnár Barna
Kiadták az engedélyt Lengyelország első atomerőművének megépítésére
Anna Moskwa, éghajlatvédelmi miniszter múlt pénteken jelentette be, hogy megkezdődhetnek az atomerőművek építési munkálatai. A tervek szerint 2040-ig három, összesen 9 GW kapacitású atomerőművet építenek majd.

A lengyel Környezetvédelmi Főigazgatóság (GDOS) szerint az erőmű építése és üzemeltetése nem lesz káros hatással a környezetre,  írja az Euronews. A hivatal arról is biztosított mindenkit a közleményében, hogy a projekt nem fogja negatívan érinteni a Natura 2000 területeket, és nem fog hozzájárulni a természetes élőhelyek állapotának romlásához.

Az Egyesült Államokkal kötött megállapodás értelmében a pittsburghi székhelyű Westinghouse Electric fogja végrehajtani az első erőmű megépítését. A munkálatok 2026-ban kezdődnek majd, az első reaktor várhatóan 2033-ban léphet üzembe. Ez a reaktor 1-1.6 GW kapacitással rendelkezik majd, a varsói kormány tervei szerint azonban összesen hat reaktort hoznak létre 2040-ig, amelyek együttes teljesítménye 6 és 9 GW között lesz, amivel közel 8 millió háztartás energiaellátását biztosítják.

Lengyelország 2005 óta fontolgatja az atomenergia bevezetését, de számos pénzügyi és politikai akadály hátráltatta a folyamatot. Az Egyesült Államok jelentős pénzügyi támogatásával és részvételével zajló „Phoenix Projekt” keretén belül több, kisebb moduláris reaktor építését tervezik szerte az országban, a közelmúltban, ezen a területen elért eredmények és az energiaválság hatásai azonban Európa-szerte felkeltették az érdeklődést és a politikai akaratot is az atomenergia iránt.

 

A remények szerint az atomerőművek lehetővé teszik az ország számára, hogy eltávolodjon a jelenleg az energia 69 százalékát adó széntől.

A lengyel kormány álláspontja, hogy az atomenergia fontos az energiabiztonság szempontjából, ezt a lengyel miniszterelnök Mateusz Morawiecki is megerősítette, emellett rámutatott, hogy az államnak stabil energiára van szüksége, amely biztosítja az ország áramtőzsdétől és a villamosenergia-piactól való függetlenségét. Ezt a törekvést támasztotta alá az a történelmi fordulópont 2020 szeptemberében, amikor Lengyelország - Európa vezető széntermelője - bejelentette, hogy végleg felhagy a széniparral, és 2049-ig az összes szénbányáját bezárja.

Bár Lengyelország tett lépéseket a megújuló energiaforrások elterjesztésének irányába is, ezt azonban jelentősen hátráltatja az ország fejletlen villamosenergia-hálózata, amelynek fejlesztése a becslések szerint legalább 25 milliárd eurós beruházást igényel.

(Borítókép: Getty Images/Anton Petrus)


Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.