Kiderült, hogyan úszták meg az ősemlősök, hogy a dinoszauruszok megegyék őket

2025 / 03 / 20 / Bobák Zsófia
Kiderült, hogyan úszták meg az ősemlősök, hogy a dinoszauruszok megegyék őket
A kis méretű állatoknak nem sok esélye volt a hatalmas lényekkel szemben, de mégis megoldották a problémát.

A jura korszak, amely a földtörténeti időskála beosztása alapján a középidő középső, körülbelül 201-145 millió évvel ezelőtti szakaszát jelöli, a dinoszauruszok kora néven is ismert, ekkor indult igazi virágzásnak ugyanis a hüllők rendjébe tartozó ősi lények “társadalma”, és ekkor jelentek meg az igazán óriási példányok is a jurát megelőző triász kor viszonylag kis méretű dinoszauruszai után. Igaz, hogy már a triász idejének végére is kifejlődtek akár kilenc métert is elérő egyedek, de a jól ismert, óriási fajok megjelenése és uralma inkább a jura és a kréta kor jellemzője. A gigantikus és néha ragadozó életmódot folytató állatokkal benépesített világban a náluk sokkal apróbb, és kevésbé robosztus emlősök nagy része a dinoszauruszok árnyékában létezett, olyan helyeken és olyan életmódot folytatva, ami több esélyt adott számukra a túlélésre.

Egy új kutatás megerősítette a korábbi feltételezéseket, miszerint a korai emlősök sok esetben éjszaka élték életüket, nappal meghúzták magukat a nagyobb szomszédjaik figyelő tekintetét (és fogait) kerülve. A kutatók erre a következtetésre hat emlősfaj fosszíliáinak elemzése révén jutottak, aminek során a mezozoikumbeli, körülbelül 160 millió évvel ezelőttről származó maradványok melanoszómáit vizsgálták. A melanoszómák a melanin pigmentek raktározására szolgáló hólyagocskák az élőlények testében, és a struktúrájuk, valamint alakjuk árulkodik az egyed szőrének színéről, sőt, akár mintázatáról is. A megfigyelések szerint a gömb alakú melanoszómák a világosabb, vörösesebb bundával egyeztethetőek össze, míg a hosszúkás melanoszómák a sötét színű szőrzettel korrelálnak. A vizsgált fosszíliák a szőrzetet nem őrizték meg ugyan, de a kutatók találtak arra utaló jeleket, miszerint az állatok többségét tetőtől talpig bunda borította, a melanoszómák formája alapján pedig megállapították, hogy a bundájuk sötét színű lehetett. Ezt megerősítették azok az elemzések is, amelyek keretében az eumelanin jelenlétét jelző magas réztartalmat mutattak ki a maradványokban - az eumelanin szintén a sötétebb árnyalatú szőrzetért felelős. Az eredmények alapján elmondható, hogy az összes vizsgált egyed egyöntetűen sötét, világosabb részek nélküli, valószínűleg a mintákat teljesen nélkülöző bundát viselt élete során.

Az emlősök rejtőszíne arra enged következtetni, hogy nagyrészt éjszakai életmódot folytattak, nappal kevésbé voltak aktívak, szó szerint az árnyékban éltek. A színesebb, több mintázatot viselő fajok nagyobb számban valószínűleg csak 66 millió évvel ezelőtt, a dinoszauruszok kihalása után kezdtek megjelenni a kutatók szerint, vagyis ekkor merészkedtek ki a fényre, és váltottak változatosabb életmódra az emlősök.

“Amint a dinoszauruszoknak vége lett, az emlősök szabadon ölthettek magukra számos színárnyalatot.”

- mondta el a kutatással kapcsolatban Matthew Shawkey evolúcióbiológus.

Az elkövetkező időkben a szakértők arra a kérdésre keresik a választ, hogy az ősi emlősök mikor, és hogyan váltak nappali életmódot folytató állatokká, és ezt a váltást hogyan lehetséges megállapítani a szőrzetük színe, illetve az anyagcsererendszerük módosulásai alapján.

(Fotó: Liliana D’Alba, Iffany/Pixabay)


Fedezze fel a teljesen elektromos Porsche Macant! Tegye egyedivé, konfiguráljon most!
Legyen szó városi használatról vagy ingázásról, a teljesen elektromos Macan elemében van mindenhol, különösen, ha az egyéniség is számít. Az új modell mindenhol hirdeti a megújulás diadalát.
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Új teória született az élet keletkezésével kapcsolatban
Új teória született az élet keletkezésével kapcsolatban
Így indulhatott útnak az élet a Földön a kutatók szerint.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.