A polipok egészen egyedi módon képesek mozgatni hajlékony karjaikat, amelyek rengeteg érdekességet tartogatnak sajátos működésüknek köszönhetően - egy titkukra pedig fény derült a legutóbbi vizsgálatok során.
A polipok karjai a Chicagói Egyetem munkatársainak megfigyelése alapján szegmensekből állnak, amelyek a lehető leghatékonyabban irányítják a végtagokat.
Az állatok központi idegrendszerének kapcsolási “hálózata” szakaszosan épül fel, és az egyes részeket rések választják el egymástól, amelyekből az idegek és vérerek kilépnek, és elérnek az izmokhoz. A polipok testében található fontos szerv, azaz az ANC (large axial nerve cord) ideghúrjának szerkezetét a kutatók különböző képalkotási technikákkal térképezték fel, és kimutatták, hogy a neuronok a struktúrában oszlopokba rendeződnek, az oszlopokat pedig szelvényekre osztják a speciális választófalak. A szegmensek között állandó kommunikációs kapcsolat áll fenn, ami segíti a karok gördülékeny és egyenletesen mozgását.
A polipok karjai a vizsgálatok szerint lényegében “saját aggyal” rendelkeznek, vagyis az állatok agyával összehasonlítva sokkal több idegsejt helyezkedik el bennük összességében. A kiemelkedően hatékony működésre szüksége is van a karoknak, hiszen ezek a polipok életében kulcsfontosságú szerepet játszanak: egyszerre viselkednek kézként, orrként és nyelvként, vagyis az érzékelők révén mindent, amihez hozzáérnek, meg is tudnak szagolni és ízlelni, valamint letapogatni.
A kutatók szerint a polipok és más lábasfejűek testében lévő szegmentált idegi struktúrákat százmillió évnyi evolúciós nyomás, és a környezeti igények alakították ki, minden fajban a működésükhöz megfelelő formában. A polipok nyolc, szívókorongok százaival borított karjai nem csak hogy “önállóan gondolkodnak”, hanem más különleges képességgel is rendelkeznek - a végtagokat sérülés esetén regenerálni és újranöveszteni is tudják.
(Fotó: Masaaki Komori/Unsplash)