Kína kvantumszámítógéppel törte fel a katonai titkosítást

2024 / 10 / 12 / Felkai Ádám
Kína kvantumszámítógéppel törte fel a katonai titkosítást
Ha ez igaz, ez lehet az első ilyen jellegű kvantumtámadás.

Kínai kutatók az állítások szerint egy D-Wave kvantumszámítógéppel sikeresen törtek fel egy katonai szintű titkosítási algoritmust. Ha ez igaz, akkor ez az első (ismert) kvantumtámadás egy széles körben alkalmazott titkosítási módszer ellen – írja az Interesting Engineering. A dolog velejárója, hogy mind a védelmi ipar, mind a pénzügyi ágazatok kiberbiztonsági szakembereinek a gyomra ugorhatott egyet erre a hírre. Mint az IE cikke ugyanis hozzáteszi, a szakértők úgy vélik, ez csak az első fecske, egyben korai figyelmeztetés a kvantumszámítástechnika képességeire, hogy mennyire hatásosan foghatók hadba ilyen céllal.

A D-Wave Advantage rendszer, amelyet eredetileg egyébként nem is kriptográfiai célokra terveztek, képes volt áttörni a helyettesítési-permutációs hálózat (SPN) alapú algoritmusokat. Ez az eredmény csak aláhúzza, hogy (bizonyos feladatok esetén legalábbis) a kvantumszámítógépek mennyire képesek lekörözni a hagyományos masinákat – még akkor is, ha a kvantumfölény máig sem valósult meg vitathatatlan módon. A kutatók ugyanakkor megjegyzik, hogy az RSA-titkosítás kvantumszámítógéppel történő feltörése azért lassú és nehézkes folyamat, de a stabil fejlődés lehetőségét látják a D-Wave speciális kvantumszámítógépeinek elméleti és hardveres aspektusaiban egyaránt. Ez nagyrészt a D-Wave rendszerek egyedülálló tulajdonságának, a kvantum-alagút effektusnak köszönhető, amely lehetővé teszi, hogy a számítógép kikerülje azokat az akadályokat, amelyekkel a hagyományos intelligens algoritmusok szembesülnének.

A kutatók két olyan módszert vetettek be, amelyek során kvantumillesztési algoritmusokat alkalmaznak az RSA-titkosítás megtámadására, ami nagy egész számok faktorizálását jelenti. Az egyik módszer a kriptográfiai támadást kombinatorikai optimalizálási problémává alakítja, amelyet Ising vagy QUBO modellekkel oldanak meg. Mint a kutatók ennek kapcsán elmondták:

“Egy magas szintű optimalizálási modellt javaslunk a szorzótáblákhoz, és egy új dimenziócsökkentési képletet állítunk fel, amely egyszerre takarít meg qubit erőforrásokat és javítja az Ising modell stabilitását. Ezzel a módszerrel sikerült a kétmilliós nagyságrendű 2 269 753 számot felbontani a D-Wave Advantage rendszer segítségével.”

A másik módszer során a kutatók a kvantumillesztést kombinálták a hagyományos kriptográfiai támadási módszerekkel. Ez a szinergia növelte támadás hatékonyságát, különösen, amikor olyan algoritmusokkal kombinálták, mint a Schnorr. A kvantumillesztési algoritmus exponenciálisan gyorsabb számításokat tesz lehetővé a kvantum-alagút effektus kihasználásával. Ezt az effektust úgy írják le, mintha egy labda áthatolna az akadályokon ahelyett, hogy keresztül kellene rajta gurulnia – magyarán lehetővé teszi az algoritmus számára, hogy gyorsabban találja meg az optimális megoldást a hagyományos módszerekhez képest.

(Kép: Pixabay/Pexels)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.