Kínában a tavalyi Airshow China elnevezésű légibemutatón fedték fel először a nagyközönség előtt azt a négylábú robotot, amit a gyártó kifejezetten hadászati célokra szánt, hogy a katonákat segítse a harcmezőn. A robot első látásra egy robosztus robotkutyának látszik, de a kínai beszámolókban rendszerint robotfarkasként utalnak rá, ezzel is hangsúlyozva a gép harci jellegét.
A robotot a Global Times hírei szerint az állami tulajdonú, autókat, járműalkatrészeket, elektronikai komponenseket gyártó South Industries Group Corporation fejlesztette, és a katonákkal való együttműködésre adaptálta, hogy a felderítőakciókban asszisztáljon vagy akár a támadó jellegű harcokban is részt vegyen. A robotfarkas tulajdonképpen ugyanazt a funkciót tölti be rendeltetése szerint, mint annak idején a Boston Dynamics által készített BigDog, Spot korai elődje, amely szintén a katonákat kísérte volna egyfajta teherhordóként, csak végül túl hangosnak bizonyult ahhoz, hogy a valódi bevetéseken alkalmazzák.
A robotfarkast a CCTV felvételeinek tanúsága szerint a kínai hadsereg már gyakorlatokon is elkezdte tesztelni: a rövid videóban több példány is feltűnik a katonák mellett, miközben a terepen haladnak. A gépek lényegében szárazföldi drónok, amelyek képesek formációban működni, és a rajtuk elhelyzett kamerák által közvetítenek, adatokat gyűjtenek, és rakományt szállítanak, de ahogyan az a videóban is látható, a kínai hadsereg már fegyverrel is felszerelte őket, vagyis nagy valószínűséggel “gyilkos robotnak” szánják a harcmezőn, amennyiben valóban elkezdik alkalmazni. A Global Timesnak nyilatkozó katonai szakértő, Fu Qianshao elmondása szerint a robotok megjelenése a harctéren pszichológiai hadviselésnek is tekinthető, mivel a kérlelhetetlenül előrenyomuló mechanikus ellenségnek már a látványa is nagyfokú stresszt okozhat az emberek számára.
(Fotó: CCTV)