Az MIT kutatói megzenésítették a koronavírust

2020 / 04 / 10 / Bobák Zsófia
Az MIT kutatói megzenésítették a koronavírust
A szonifikáció, vagyis az adatok auditív ábrázolása nem újkeletű dolog az orvostudományban, most segíthet megtalálni a megoldást a fertőzés megállítására.

A vírusok és baktériumok digitálisan létrehozott vizualizációját mind jól ismerjük: a lenyűgözően színes képek ugyan nem a mikroorganizmusok eredeti külalakját mutatják, (mint ahogy az univerzum sem egészen úgy néz ki, mint a látványos szimulációkon) de segítenek közelebbről megismerni, megérteni és feltérképezni a szabad szemmel láthatatlan világokat. A szonifikáció célja is hasonló: más perspektívából vizsgálni a begyűjtött információkat, hogy az esetleg szigorú logikával eddig megoldhatatlan problémák nyitjára intuitívabb módon találhassanak rá a kutatók.

“Az agyunk nagyszerűen képes feldolgozni a hangokat.”

- mondta Markus Buehler, az MIT professzora, aki már korábban is foglalkozott proteinek megzenésítésével - “A fülünk egy pillanat alatt érzékeli minden hierarchikus jellemzőjét: a hangmagasságot, hangerőt, rezgést, melódiát, ritmust és akkordokat. Nagy erejű mikroszkópra lenne szükségünk ahhoz, hogy láthassuk az ennek megfelelő részleteket képen is, és soha nem láthatnánk őket egyidejűleg. A hang nagyon elegáns módot kínál arra, hogy hozzájussunk a fehérjékben tárolt információkhoz.”

Az IBM Watson AI Labbel közös projekten dolgozó kutató az újszerű, fenntartható, nem mérgező biológiai anyagok megalkotásán túl az élelmiszerek lejárati idejének meghosszabbításának módját kutatta, mikor kitört a COVID-19 járvány az Egyesült Államokban, ettől kezdve a csapat a figyelmét a SARS-CoV-2 kutatásának szentelte.

A vírus könnyen terjedő és fertőző jellegét többek között a speciális fehérjetüskéinek köszönheti, melyekkel a kórokozó “megkapaszkodik” a gazdatest sejtjeiben.

Ezeket a tüskék normál állapotban furcsa formákba csavarodó proteinláncokat tartalmaznak, de a kicsiny struktúrák a szem számára láthatatlanok, hallani viszont (egy kis segítséggel) lehet őket. “A fehérjetüske aminosav szekvenciája, a másodlagos szerkezeti mintái és a háromdimenziós redői mind szerepet kaptak. A végeredmény egyfajta ellenpontozásos zene, ahol egy hangjegyet a másik hangjegy ellen játszunk le. Mint egy szimfónia, a zenei minták tükrözik a fehérjék egymást keresztező geometriáját a DNS kód materializálásával.”

A melódia megnyugtató hangzása a hangszerválasztásnak köszönhető, a japán koto, tradicionális pengetős hangszer játssza a fő dallamot.

De jobb, ha nem hiszünk a fülünknek, mikor a vírusról van szó.

“A vírus különös képességgel rendelkezik, hogy becsapja és felhasználja a gazdatestet a saját szaporodására. A genomjai eltérítik a gazdasejtek fehérjéinek gyártógépezetét és arra kényszerítik, hogy a vírus genomjait replikálja és vírusos fehérjéket készítsen. Ahogy hallgatjuk, lehet, hogy meglepődünk a kellemes, relaxáló hangzáson, de ugyanúgy becsapja a fülünket, ahogy a vírus becsapja a sejtjeinket. Ez egy megszálló, ami a barátságos látogató álcája mögé bújik.” A szonifikáció végeredményben a járvány terjedésének megállítását hivatott elősegíteni, azzal, hogy a már meglévő vagy újonnan megalkotott protein-adatbázis hangzását összevetik a fehérjetüskék dallamával. Ha találnak egy melódiát, mely a megfelelő ritmussal és vibrációval rendelkezik, az azt jelentheti, hogy a protein, összekapcsolódva a tüskékkel, hatékonyan eliminálhatja a mikroorganizmus fertőzőképességét és hatásos gyógyszert készíthetnek belőle.

“Úgy hisszük, hogy a hangok és a zene segítenek az anyagi világ jobb megértésében. A művészi kifejezés végeredményben csak a körülöttünk lévő és bennünk élő világ modellezése.”

(Forrás: MIT, Fotó:
Wikimedia Commons)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.