Közeleg a meteorzápor, amit az emberiség zúdított a saját fejére

2024 / 08 / 28 / Felkai Ádám
Közeleg a meteorzápor, amit az emberiség zúdított a saját fejére
A NASA DART űrmissziójának lett egy nem várt hatása: a Dimorphos aszteroidáról kiszakadt részek a Föld felé indultak el, és hamarosan meg is érkezhetnek. Így ez lehet az első meteorzápor a történelemben, amit az emberiség indított az útjára.

Egy friss tanulmány szerint a NASA DART űrszondája és a Dimorphos aszteroida 2022-es ütközése során keletkezett apró töredékek milliói juthatnak el a Földre és a Marsra. Ezek a részecskék, amelyek a küldetés során váltak le az aszteroidáról, akár már a következő évtizedben is elérhetik a Földet, és létrehozhatják az első ember által okozott meteorrajt – számol be róla a LiveScience.

2022. szeptember 26-án a NASA Double Asteroid Redirection Test (DART) űrszondája szándékosan csapódott bele a Dimorphos aszteroidába 24 000 km/h sebességgel. Az ütközés a Földtől 11 millió kilométerre történt, és azt a célt szolgálta, hogy teszteljék, az emberiség képes-e átirányítani a potenciálisan veszélyes aszteroidákat, amelyek fenyegetést jelenthetnek a bolygónkra. A küldetés sikeresnek bizonyult, mivel megváltoztatta a Dimorphos pályáját, és igazolta, hogy a kinetikus ütközés módszere életképes megoldás lehet a bolygóvédelemben.

Az ütközés azonban jelentősen átalakította a Dimorphos alakját, és hatalmas törmelékcsóvát lövellt ki az űrbe. Bár a kutatók úgy vélik, hogy a nagyobb töredékek közül néhány idővel elérheti a Marsot, arra nem számítanak, hogy ezek a Földre is eljuthatnának.

A most szóban forgó tanulmány azonban, amely a The Planetary Science Journalban jelent meg, kifejezetten a kisebb törmelékdarabokat vizsgálja.

A kutatók a NASA szuperszámítógépe segítségével elemezték az Európai Űrügynökség LICIACube űrszondájának adatait, amely a DART-ot kísérte a küldetés során. 3 millió töredék pályáját szimulálták, és kiderült, hogy ezek közül sok végül tényleg elérheti a Marsot, de akár a Föld-Hold rendszert is. Pánikra azért nincs ok, mivel ezek a törmelékek túl kicsik ahhoz, hogy veszélyt jelentsenek az életre, még ha ténylegesen is eljutnának a bolygónkig. A szóban forgó töredékek a 30 mikrométer és 10 centiméter közötti mérettartományban mozognak, és a Föld légkörébe érve egyszerűen szétesnek. Mindez azt jelenti, hogy látványos tűzijátékra esetleg lehet számítani, ám ezek a darabkák semmiféle kárt sem fognak idelent okozni.

Hogy mikor érkezik az emberiség első, saját meteoresője – már ha egyáltalán megérkezik – az bizonytalan. A legkisebb töredékek akár már hét éven belül elérhetik a Földet, de valószínűleg túl aprók lesznek ahhoz, hogy szabad szemmel láthatók legyenek. A nagyobb töredékek, amelyek látványos meteorrajt hozhatnak létre, viszont több mint 30 év múlva érkezhetnek. Ha ez bekövetkezik, akár egy új meteorraj is kialakulhat, amelyet “Dimorfidáknak” nevezhetnénk el. Az esemény bekövetkezése azonban csak akkor lesz biztos, ha a töredékek némileg közelebb kerülnek a Földhöz.

(Kép: több tucat nagyobb kődarabot (körrel jelölve) fedeztek fel a DART és a Dimorphos ütközése után, forrás: NASA, ESA, David Jewitt (UCLA))


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.