Kozmikus szem néz le milliónyi fényév távolságból

2024 / 12 / 26 / Bobák Zsófia
Kozmikus szem néz le milliónyi fényév távolságból
A spirálgalaxis a Hubble és a James Webb Űrteleszkóp felvételén is megjelent.

Az NGC 2566 jelű galaxis a Földtől 76 millió fényévre a Hajófara csillagképben található, és a spirálgalaxisok közé tartozik a Hubble-de Vaucouleurs-féle osztályozási rendszer szerint.

A galaxis különlegessége, hogy a spirálkarok elhelyezkedésének köszönhetően a Föld felől nézve ovális formájú - egy nagy szemhez hasonló, mintha egy kozmikus pillantást vetne a bolygó felé.

Az NGC 2566 a Hubble és a James Webb Űrteleszkóp felvételein is szerepelt az elmúlt időkben: a Hubble főként a néhány millió éves, az ultraibolya tartományban erősen ragyogó fiatalabb csillagokat tudja jól megfigyelni, míg a JWST a MIRI és NIRCam műszereivel a csillagok körüli por-, és gázfelhőket is látványosan ábrázolja.


Az NGC 2566 a Hubble Űrteleszkóp felvételén (Kép: ESA/Hubble & NASA, D. Thilker)

És ugyanaz a spirálgalaxis a James Webb Űrteleszkóp kameráival rögzítve (Kép: ESA/Webb, NASA & CSA, A. Leroy)

A két nagy teljesítményű teleszkóp tökéletesen egészíti ki egymást a megfigyelések folyamán, az ESA pedig közös felvételen mutatja be az eltérő részleteket kiemelő képeket, amelyeken a kozmikus szem vörösen és kéken pompázik a távolban.


A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
Európa legnagyobb jövőfesztiválja, a Brain Bar idén is megnyitja kapuit. A rendezvény a 21. század első negyedének elteltével arra a kérdésre keresi a választ: hogy fest majd az emberiség következő 25 éve. A diákok és pedagógusok számára ingyenes eseménynek szeptember 18-19-én a Magyar Zene Háza ad otthont.
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl –  7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl – 7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.