Különleges gyantából készül a száztizenöt méteres szélturbina lapát

2022 / 06 / 05 / Bobák Zsófia
Különleges gyantából készül a száztizenöt méteres szélturbina lapát
A Siemens Gamesa által gyártott lapát nem csak hatalmas, hanem újrahasznosítható is.

A Siemens Gamesa március végén kezdte meg az eddigi leghosszabb szélturbina lapátjainak gyártását: a B115 lapátok 115 méter hosszúak és üvegszálas megerősítéssel készülnek epoxi gyanta felhasználásával. Ha a lapátok élettartamuk végére érnek, nem végzik hulladékként, mivel az összetevő anyagaik újrahasznosíthatóak. A cég tavaly szeptemberben jelentette be az első RecyclableBlade megjelenését (a B115 lapátok is ezzel a technológiával készültek), amivel az első lépést tették meg a 2040-re kitűzött céljuk felé, aminek értelmében addigra teljes mértékben átállnak az újrahasznosítható turbinák gyártására, ezzel csökkentik a megújuló energiatermelés során keletkező hulladékok mennyiségét.

A RecyclableBlade készítésének folyamata nem tér el a más típusú lapátok gyártási módjától, viszont az új gyanta, amelyet felhasználnak hozzá, savas közegbe helyezve könnyedén elválasztható a többi összetevőtől, az üvegszálas anyagtól, műanyagtól vagy fémtől is, ezért a lapát kiöregedése után a komponenseket, ha nem is új lapátok, de egyéb termékek, például tárolók, vagy bizonyos autóipari alkatrészek gyártására lehet újra felhasználni. A 115 méteres lapátot az SG 14-236 DD turbina részeként fogják alkalmazni, ami egy 14-15 MW kapacitású tengeri szélerőmű, és az első prototípusát még ebben az évben felépítik Dániában. Az SG 14-236 DD a becslések szerint 30%-kal több energiát termel majd, mint a korábbi SG 11.0-200 DD típus.

(Designboom Fotó: Siemens Gamesa)

Minden irányból képes hasznosítani a szél erejét egy forradalmian új felépítésű szélturbina Az újféle turbinával akár a városi épületek közt szabálytalanul áramló, turbulens levegőt is munkára lehetne fogni, ezáltal pedig olyan helyeken is megjelenhetne felhasználható erőforrásként a szélenergia, ahol eddig még sosem számoltak vele.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.