Habár a kutya-macska hibrid, a “kuppy” valódi internetes szenzáció, az ilyen keresztezések története még az analalóg-érában kezdődött: 1970 decemberében egy Roy Tutt nevű úriember azt állította, hogy pároztatott egy kutyát és egy macskát, így hibrid utódokat hozott létre mindkét faj tulajdonságaival. Mindez persze a média figyelmét sem kerülte el – a korabeli hírek szerint ezeknek az állatoknak kutyafejük, macskabundájuk és bajuszuk volt. Tutt, aki egy állatkereskedés tulajdonosa volt, egyben bukméker, elmondta, hogy már egy évtizede próbálkozott ezzel a keresztezéssel, amely érdekében macska- és kutyaeledel keverékével etetette az állatokat. A hibrideket kicsinek, feketének és bolyhosnak írták le, de a fényképek szerint azért elég egyértelműen mindössze kölyökkutyák voltak.
Habár a kutya-macska keresztezés (legyen is a kutyatálba öntött nagy adag Whiskas-szal megtámogatva) tudományos lehetetlenség, az ilyen hibridek időről-időre elbűvölik a közvéleményt – már 1937-ben történet kelt szárnyra a miami sikátori macskáról, amely állítólag kutyákat szült.
Tutt végül egyébként bevallotta a csalást, de eddigre az interjúkból és az eladott fényképekből komoly anyagi haszonra tett szert. Kezére játszhatott az is, hogy természetesen léteznek valódi hibridek, például öszvérek és ligerek, de ilyen csak a közeli rokon fajok között történhet, amelyek egymással kompatibilis DNS-szekvenciákkal rendelkeznek. A kutyák és a macskák genetikai felépítése és szaporodási viselkedése azonban jelentősen eltérő, így hibridizációjuk biológiailag lehetetlen. Más életképes hibridek, mint például a narluga (narvál és beluga bálna) és a bordó medve (grizzly és jegesmedve), természetes úton vagy emberi beavatkozás révén elő-elő szoktak fordulni, de – mégegyszer – ezek genetikailag kompatibilisek egymással.
Habár hibrid kutya-macska tehát nem létezik, néhány faj “egyesítheti” a kutyás-macskás elvárásokat azok számára, akik mind a kutyákat, mind pedig a macskákat kedvelik: a macskafajok közül ilyen a Maine Coon és a Ragdoll, a kutyafajtáknál pedig a Basenji és Shiba Inu, amelyek az ellenkező fajok tulajdonságait mutatják.
Időnként ez a másik fajhoz történő hasonlatosság igencsak jelentős lehet – így lett a macskára emlékeztető Dúi nevű vietnami kutya igazi szenzáció az interneten, akit bizonyos csatornák időnként tényleges kutya-macska hibridként, “kuppy-ként” próbálnak bemutatni. Dúi egyébként teljes mértékben kutya: egy őshonos vietnami hmong fajta és egy rövid lábú kutya keveréke, amit elképzelhető, hogy valami genetikai mutáció még macskaszerűbbé tett.
Vagyis kuppy-k létezhetnek a fantázia birodalmában, de a genetikai rögvaló idelent, a cúgos kis valóságunkban ennek sajnos útját állja. Aki pedig ezt bánja, legalább vigasztalódhat kutyaszerű macskákkal vagy macskaszerű kutyákkal.
(Forrás: Atlas Obscura, Bored Panda, Catster, kép: Gấu Mèo Bắc Mỹ)