"Az uránkitermelők közül talán 10 van, amire bárkinek figyelnie kellene, és lehet, hogy négy olyan, ami képes lehet még gazdaságilag magához térni és gyors, nagy volumenű gyártásba kezdeni igény esetén" - mondta el Jeffrey Klenda, az Ur-Energy vezérigazgatója, 907 tonna éves termelést használva viszonyítási alapként az amerikai piacon. "Mindannyian tudjuk, mije van a másiknak, és mennyit érünk dollárban együtt összesen."
A konszolidációnak nevezett piaczsugorodás közepette új remény is éledezik az iparág számára. Néhány iparági vezető szerint nincs mesze a nukleáris iparágtól való elfordulás globális trendjének lelassulása, sőt megfordulása sem. Az intézményi befektetők környezetvédelmi, szociális és kormányzási (ESG) befektetései, és a szén-dioxid-mentességet biztosító hálózatok megvalósítása olyan rugalmasan rendelkezésre álló fundamentális energiabiztonságot igényel, ami a széntől és a földgáztól eltérő forrásokból ered.
Amennyiben az atomenergia biztosítja ezt az igényt, alacsonyabb költségekkel lehet számolni, mint a megújuló energiatermelő és energiatároló kapacitások kiépítése esetén, és a közművek számára amúgy is rendelkezésre áll az az olcsó urán, melyet évek óta alacsony árak mellett halmoztak fel. Mindazonáltal az urán strukturális termelési hiánya jelenleg évente több mint 9 ezer.
A piac jelentős átrendeződésen ment keresztül az elmúlt években. A dekonjunktúra során sokan hatalmas adósságot halmoztak fel, földrajzilag elszigetelt eszközök és bizonyítatlan erőforrások nehezítik a működést. Azok a szereplők, akikre ez jellemző, nehezen vehetik majd fel a versenyt azokkal, akik felvásárlások nélkül is képesek lesznek növelni a termelést.
Curtis Moore, az Energy Fuels marketingért és vállalati fejlesztésért felelős alelnöke szerint: “Az Egyesült Államokban több dolog is van, ami növelheti a keresletet. Először is elhatároztuk, egy stratégiai urántartalék létrehozását, amit szövetségi munkacsoport támogatott, ez ritka kétpárti támogatást kapott, és a Trump-kormány 2021-es költségvetésébe ie bekerült. Trump elnök emellett olyan végrehajtási utasítást adott, ami megnyitja a kaput a lehetséges tarifák, behozatali kvóták és a külföldi urántermelők elleni egyéb szankciók előtt. A Kereskedelmi Minisztérium kísérleti megállapodást jelentett be az oroszországból történő uránbehozatal felső határának szigorításáról.
Az urán ára ma egy kilogrammra vetítve körülbelül 66 dollárra emelkedett, szemben az év eleji 50 dollárral, de ez még nem az a szint, hogy fellendítse a termelést szerte a világon" - mondta Moore. De 88 dollár körüli kilónkénti ár esetében már elérkezhet ez a pont is.
(Forrás: Forbes Kép: Pikist)