Kvantuminformáció egyetlen atomnyi érzékelőből

2020 / 03 / 17 / Justin Viktor
Kvantuminformáció egyetlen atomnyi érzékelőből
A rendkívül érzékeny rendszer a belső perdületet használta egy ultrahideg gáz hőmérséklete és a mágneses mező mérésére.

Egyetlen atom

Kaiserslauternben és Hannoverben német fizikusok sikeresen használtak fel egyetlen cézium-atomot ultrahideg hőmérséklet érzékelésére. A kvantumállapotok felhasználásával, az érzékelővel összegyűjtötték a környezeti légnyomás és hőmérséklet bizonyos paramétereit. A csapat mérte az atom perdületének vagy spinjének adatait. A felfedezés, amelyet nemrég tettek közzé a Physical Review X kiadványban, hasznos lehet a kvantumrendszerek jövőbeni interferencia-mentes vizsgálatai során.

Dr. Artur Widera és csapata kvantumrendszereket vizsgál a kaiserslauterni Technische Universität (TUK) laborjában, ahol megfigyelték az egyes cézium-atomokat rubídium-gázban, amelynek hőmérséklete megközelítette az abszolút nulla fokot. A tudósok bámulatos módon, képesek voltak hőmérsékletet mérni az abszolút nulla fok feletti egy fok, egymilliárdod részéig. A kutatás során megvizsgálták, hogy a cézium-atom spin állapota felhasználható-e információgyűjtésre. Dr. Widera elmondásában: “A spin kifejezés egy atom belső perdületére utal. A céziumban hét különféle irányban valósulhat meg spin.” A kutatás a gáz hőmérsékletére fókuszált.

Amikor egyetlen cézium-atomot adtak a rubídiumgázhoz, az ütközéshez vezetett a rubídiumatomokkal. Dr. Quentin Bouton a kutatás vezető tudósa elmondta:

"Ez az ütközés lehetővé teszi az atomok közötti perdület cseréjét, amíg a spin egyensúlya meg nem valósul. És ha ezt az egyensúlyt elérték, a spin mérésével meg tudjuk határozni a hőmérsékletet.

“Valójában a kvantumérzékelők alapvető korláttal rendelkeznek az egyensúlyi érzékenységükben. A cézium és a rubídium közötti kölcsönhatásokról azonban előre rendelkeztünk információval, így nem kellett várnunk, amíg a céziumatom egyensúlyba került a rubídiumgázzal. Csak három spin-cserére, vagyis három atom-ütközésre volt szükség, hogy eredményt kapjunk. Ez szignifikánsan érzékenyebb mérést jelent, mint ami a klasszikus szenzorokkal lehetséges volt idáig.

Új mérőrendszer

A kaiserslauterni kutatók új mérőrendszere közel tízszer érzékenyebb, mint amit a fundamentális kvantumkorlát megkövetel, ugyanakkor ez viszont csak a három kvantumra korlátozza a rubídiumgáz perturbációját. Fontos, hogy az érzékeny kvantumrendszerek mérése a lehető legkevesebb zavarral járjon. Dr. Widera rámutatott:

"Ez az első alkalom, amikor egyetlen atomot használunk olyan érzékelőként, amely kvantuminformációt használ és lényegesen hatékonyabb, mint egy klasszikus érzékelő."

A csapat mágneses mezőkkel is kipróbálta a módszert, hogy meghatározzák, hogyan befolyásolja a mágneses állapotokat. Reméljük, hogy ez segíthet a rendkívül érzékeny kvantumrendszerek további kutatásában, és pozitív eredményeket hozhat kevés vagy semmilyen destruktív behatás mellett.

(Forrás: IntelligentLiving Képek: Unsplash, Pixabay, Pikrepo)

[/keretes_doboz]
 


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.