Kvantumszámítógép szobahőmérsékleten

2020 / 05 / 21 / Justin Viktor
Kvantumszámítógép szobahőmérsékleten
Még meg sem száradtak a remélhetőleg minél több retinába alámerült fotonok a két nappal ezelőtti szilárdtest-kvantumszámítástechnikai cikkünk nyomán és máris itt az új anyag, szobahőmérsékleten működő kvantumkapukról, összefonódásról, szilárdtest üregekben csapdázott fotonokról, egyszóval mindenről, ami ahhoz kell, hogy egyszer végre kiszabaduljanak a kvantumszámítógépek a túlméretezett fridzsiderekből.

Fatális felmelegedés

A kvantum-kapuk gyakorlati megvalósításának új megközelítése, szobahőmérséklet-kompatibilis, és csak azokra az összetevőkre támaszkodik, amelyek külön-külön is beváltak. Az amerikai hadsereg tudósai azt jósolják, hogy hamarosan rendelkezésre állnak majd az olyan kvantumszámítógép-áramkörök, amelyek működéséhez már nem szükséges a rendkívüli hideg, hanem elegendő lesz a szobahőmérséklet. A tudósok mindennek megvalósíthatóságát egy fotonikus áramkörökből és optikai kristályokból álló kvantum logikai kapu segítségével bizonyították.

A kvantumrendszerek egyik jelentős hátránya a qubitek furcsa állapotainak törékenysége. A kvantumtechnológia alapvető hardvereit nagyon hideg hőmérsékleten, nulla kelvin (-273,15 Celisus fok) közelében kell tartani, hogy megakadályozzák a rendkívüli állapotok tönkretételét a számítógép egyéb alkatrészeinek, környezetének hője által. 

Dr. Kurt Jacobs, a U.S. Army Combat Capabilities Development Command hadseregkutató laboratóriumából, elmondta:  „Bármely interakció, amely egy qubit és a környezetében lévő bármi más között történik, torzítani kezdi annak kvantumállapotát. Például, ha a környezet egy részecskékből álló gáz, akkor nagyon hideg hőmérsékleten a gázmolekulák lassan mozognak, tehát nem kerülnek bele túlzott mértékben a kvantum-áramkörökbe.” 

A tudósok különféle erőfeszítéseket tesznek a kérdés megoldására, ám a működőképes megoldás még várat magára. A jelenlegi fejlettségi szinten, a nemlineáris optikai kristályokat tartalmazó fotonikus áramkörök jelenthetik az egyetlen lehetséges útvonalat, a szilárdtest rendszerekkel, szobahőmérsékleten megvalósított kvantumszámítástechnikához.

Nemlineáris optikai kristályok

Az adatok tárolásához ionokat vagy atomokat használó kvantumrendszerektől eltérően, a fotonokat használó kvantumrendszerek megkerülhetik a hideg hőmérsékleti korlátokat. A fotonoknak ugyanakkor még mindig más fotonokkal kell kölcsönhatásba lépniük a logikai műveletek végrehajtásához.

Ezen a ponton válnak integráló tényezővé a nemlineáris optikai kristályok. A tudósok olyan üregeket alakíthatnak ki a kristályokban, amelyek ideiglenesen csapdába ejthetik a fotonokat. Ezzel a kvantumrendszer képessé tehető az egy qubit által felvehető két különböző lehetséges állapotot létrehozására: egy üreg, benne fotonnal (be) és egy üreg foton nélkül (ki). Ezek a qubitek kvantum logikai kapukat képezhetnek, amelyek megteremthetik a keretrendszert a furcsa állapotokhoz.

Mindeközben a tudósok a foton és a kristályban található üreg aktuális viszonyának meghatározhatatlan állapotát felhasználhatják egy qubit reprezentálására. A logikai kapuk egyszerre két qubittel működnek, és képesek kvantum összefonódást létrehozni közöttük. Ez az összefonódás automatikusan létrejön egy kvantumszámítógépben, és szükség is van rá, az érzékelő alkalmazások kvantum-megközelítéséhez.

Mindazonáltal a kvantum logikai kapuk nemlineáris optikai kristályokkal történő előállításának gondolata továbbra is nagyrészt hipotetikus, bár a jelen cikkben taglalt tanulmány elkészülte óta egy lehetséges megközelítéssel már sikeres gyakorlatban lefolytatott kísérlet is történt, kifejezetten erős részeredményekkel, gyémánt-kristályok felhasználásával, melyről épp tegnapelőtt számoltunk be.

Kvantumbizonytalanság: két-ségek

Miközben még mindig vannak kétségek arra nézvést, hogy ez az elgondolás gyakorlati logikai kapukhoz is vezethet-e, a hadsereg tudósai az MIT-val együttműködve, ezzel a megközelítéssel új módszert mutattak be a kvantumlogikai kapu megvalósítására a meglévő fotonikus áramköri komponensek felhasználásával. 

Jacobs beszámolójában: „A probléma az volt, hogy ha van egy fotonunk, ami egy csatornán halad, akkor a fotonnak meghatározott alakú„ hullám-csomagja ”van. Egy működő kvantum-kapuhoz, a foton hullámcsomagoknak a kapu működése után is változatlannak kell lenniük. Mivel a nemlinearitások torzítják a hullámcsomagok alakját, a kérdés az volt, hogy be tudjuk-e tölteni a hullámcsomagokat az üregekbe, hogy ott kölcsönhatásba lépjenek egymással a nemlinearitáson keresztül, majd újra kibocsáthatóak-e a fotonok úgy, hogy ugyanazzal a hullámcsomag-alakkal rendelkezzenek, mint amellyel beléptek a kapun.”

Elvben már megy

A tudósok megjegyezték:  „Miután megtervezték a kvantumlogikai kaput, a kutatók számos számítógépes szimulációt futtattak le a kapu működésére annak bizonyítása érdekében, hogy az elméletileg megfelelő módon működhet. A kvantumlogikai kapu valós létrehozása ezzel a módszerrel viszont először bizonyos fotonikus komponensek minőségének jelentős javulását igényli.” 

Dr. Mikkel Heuck, a Dán technológiai egyetemi (DTU) Fotonika-mérnöki részlegének kutatója elmondta:  „Az elmúlt évtizedben elért haladás alapján arra számítunk, hogy kb. tíz évbe telik majd a szükséges fejlesztések megvalósítása. A hullámcsomagok torzítás nélküli betöltése és kibocsátása azonban olyasmi, amit a jelenlegi kísérleti technológiánkkal is meg kell tudnunk valósítani. Tehát ez egy olyan kísérlet, amelyen tovább dolgozunk.”

(Forrás: APS Physics Képek: Unsplash)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.