Legutóbb a nyugati sajtóban a The New York Times írt az online felbérelhető bérgyilkosokról. A bérgyilkosokat a dark weben keresztül lehet megtalálni, és kriptovalutával kell kifizetni őket. Így az egész tranzakció visszakövethetetlen lesz. Elvileg. A New York Times által megszólaltatott szakértők szerint azonban a hasonló esetek nem gyilkossághoz vezetnek, hanem így próbálnak meg pénzt lenyúlni azoktól, akik valakit eltetetnének láb alól. Az átverés adja magát: a gyilkost megbízni kívánó fél előleget fizet, a bérgyilkos pedig szépen elpárolog az átadott összeggel. A megbízó pedig értelemszerűen nem nagyon tud a hatóságokhoz fordulni azzal, hogy a felbérelni kívánt bérgyilkos átverte őt. A dark weben bérelhető gyilkosokkal kapcsolatban a Wired is hasonló következtetésre jutott már 2018-ban.
Ezért is érdekes az az interjú, melyet a TASS közölt. A TASS egyébként az orosz hírügynökség, méretében a Reutershez vagy az Associated Press-hez (AP) fogható. A hírügynökség az Orosz Kormány tulajdonában van. A lap gazdasági rovatának Konstantin Komarda, az orosz Nyomozó Bizottság kiber- és IT-bűncselekményekkel foglalkozó részlegének a feje nyilatkozott. Komarda állítása szerint több esetben is nyomoznak, melyben az elkövetők az IT szférában otthonosan mozgó specialisták, akik részletesen tervezik meg a bűncselekményeket, és több módszert is bevetnek, hogy azonosíthatatlanok maradjanak. Ezek közé tartozik a VPN-szolgáltatások használata, valamint különböző kiberbiztonsági intézkedések. Komarda szerint tudomásuk van olyan esetekről, ahol bérgyilkossági szerződések kapcsán fizettek kriptovalutával. Komarda szerint a kriptovaluta 15-20 e-pénztárcán is átfolyik, miközben mindezt elrejtik több tízezer tranzakció közé, így nehéz az átutalót beazonosítani. Ahogy azt is, akinél a pénz célba ér. Informatikai szakértőkre és speciális felszerelésre van ahhoz szükség, hogy ezt az adatot ki lehessen elemezni.
Mi tehát a helyzet a bérgyilkosokkal, tényleg lehet nekik kriptovalutával fizetni? A TASS eredeti idézete így szól: „it was identified that a cryptocurrency was used as payment in contract killing cases”. Vagyis: azonosították, hogy fizetségként kriptovalutát használtak több bérgyilkossági esetben is. Ráadásul már ez is fordítás az eredeti oroszról. Az viszont nem teljesen egyértelmű, hogy ezekre a gyilkosságokra tényleg sor került-e, vagy ilyenkor is a megbízó átverése történt, mint a Wired és a The New York Times cikkeiben, akit persze szintén elővehettek bűnügyi szempontból.
(Címlapkép/nyitókép: Pixabay)