Lehet kriptovalutával bérgyilkost fogadni?

2021 / 01 / 16 / Felkai Ádám
Lehet kriptovalutával bérgyilkost fogadni?
A bérgyilkosok és a nehezen lenyomozható kriptopénzek kapcsolata már többször előkerült a nyugati sajtóban. Eddig azonban ez főleg átverés volt, amivel a megbízókat húzták le. Most viszont egy orosz, állami biztonsági hivatal vezetője panaszkodik a jelenség miatt.

Legutóbb a nyugati sajtóban a The New York Times írt az online felbérelhető bérgyilkosokról. A bérgyilkosokat a dark weben keresztül lehet megtalálni, és kriptovalutával kell kifizetni őket. Így az egész tranzakció visszakövethetetlen lesz. Elvileg. A New York Times által megszólaltatott szakértők szerint azonban a hasonló esetek nem gyilkossághoz vezetnek, hanem így próbálnak meg pénzt lenyúlni azoktól, akik valakit eltetetnének láb alól. Az átverés adja magát: a gyilkost megbízni kívánó fél előleget fizet, a bérgyilkos pedig szépen elpárolog az átadott összeggel. A megbízó pedig értelemszerűen nem nagyon tud a hatóságokhoz fordulni azzal, hogy a felbérelni kívánt bérgyilkos átverte őt. A dark weben bérelhető gyilkosokkal kapcsolatban a Wired is hasonló következtetésre jutott már 2018-ban.

Ezért is érdekes az az interjú, melyet a TASS közölt. A TASS egyébként az orosz hírügynökség, méretében a Reutershez vagy az Associated Press-hez (AP) fogható. A hírügynökség az Orosz Kormány tulajdonában van. A lap gazdasági rovatának Konstantin Komarda, az orosz Nyomozó Bizottság kiber- és IT-bűncselekményekkel foglalkozó részlegének a feje nyilatkozott. Komarda állítása szerint több esetben is nyomoznak, melyben az elkövetők az IT szférában otthonosan mozgó specialisták, akik részletesen tervezik meg a bűncselekményeket, és több módszert is bevetnek, hogy azonosíthatatlanok maradjanak. Ezek közé tartozik a VPN-szolgáltatások használata, valamint különböző kiberbiztonsági intézkedések. Komarda szerint tudomásuk van olyan esetekről, ahol bérgyilkossági szerződések kapcsán fizettek kriptovalutával. Komarda szerint a kriptovaluta 15-20 e-pénztárcán is átfolyik, miközben mindezt elrejtik több tízezer tranzakció közé, így nehéz az átutalót beazonosítani. Ahogy azt is, akinél a pénz célba ér. Informatikai szakértőkre és speciális felszerelésre van ahhoz szükség, hogy ezt az adatot ki lehessen elemezni.

Mi tehát a helyzet a bérgyilkosokkal, tényleg lehet nekik kriptovalutával fizetni? A TASS eredeti idézete így szól: „it was identified that a cryptocurrency was used as payment in contract killing cases”. Vagyis: azonosították, hogy fizetségként kriptovalutát használtak több bérgyilkossági esetben is. Ráadásul már ez is fordítás az eredeti oroszról. Az viszont nem teljesen egyértelmű, hogy ezekre a gyilkosságokra tényleg sor került-e, vagy ilyenkor is a megbízó átverése történt, mint a Wired és a The New York Times cikkeiben, akit persze szintén elővehettek bűnügyi szempontból.

(Címlapkép/nyitókép: Pixabay)

Ez is érdekelhet:

Kétszázmillió dollárja van Bitcoinban, de kiment a fejéből a jelszava Stefan Thomasnak még két lehetősége van beütni a jelszavát a privát kulcsát tároló rendszerbe - ha ezeket elvéti, az eszköz örökre hozzáférhetetlenné teszi azokat.

Bankon innen, tőzsdén túl: Milyen jövő vár pénzügyeinkre, ha beköszönt a DeFi korszaka? Hitel bank nélkül, kereskedés a tőzsdén túl. A DeFi, vagyis a Decentralized Finance (decentralizált pénzügy) célja kézzelfogható, hétköznapi pénzügyi szolgáltatások nyújtása blokklánc alapon, kihasználva a technológiában rejlő lehetőségeket. De vajon van reális estély a kriptovaluták piacának szabályozására, vagy egy hatalmas szakadék felé haladunk?

Egymilliárd dollárnyi bitcoint foglalt le az Egyesült Államok Szerdán felbolydult a kripto-világ: közel hetvenezer bitcoint, vagyis nagyjából 975 millió dollárt mozgatott meg valaki a rendszeren belül. Péntekre kiderült, hogy ki áll a rejtélyes tranzakció mögött.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.