Lehetséges-e párhuzamos univerzumokba utazni?

2025 / 01 / 31 / Felkai Ádám
Lehetséges-e párhuzamos univerzumokba utazni?
A sci-fi nagy kérdésére meglepő válasz született.

A párhuzamos univerzumok régóta a sci-fi egyik kedvenc témája, de vajon valóban léteznek? És ha igen, valaha átjuthatunk, csúszhatunk vagy ugorhatunk-e egy ilyen helyre? A kérdésre a Live Science cikke keresi a választ, amelyet röviden összefoglalunk alább. Az indítás elég ígéretes, ugyanis az első feltétel adott: egyes tudományos elméletek szerint a párhuzamos világok nem csupán a képzelet szüleményei.

A fizikusok két fő elméletet vázoltak fel a több univerzum kapcsán. Az első a kozmikus infláció elmélete, amely az univerzum legkorábbi pillanataiban lezajló gyors tágulást írja le. Ez az időszak lehetőséget teremthetett arra, hogy több univerzum is kialakuljon egyszerre – mindegyik saját, egyedi fizikai törvényekkel és szerkezettel. Ezek az univerzumok azonban messze túl vannak a megfigyelhető határainkon, és a fénysebességnél gyorsabban távolodnak tőlünk, így elérni őket gyakorlatilag lehetetlen. A második elmélet ismerősebb, mivel a sci-fi művek is jellemzően ehhez nyúlnak: ez a kvantummechanika sokvilág-interpretációjából származik. Ezen elképzelés szerint minden egyes kvantumesemény bekövetkeztekor az univerzum "szétágazik", és minden lehetséges kimenetel egy-egy külön valóságot jelent. Ha ez igaz, akkor folyamatosan végtelen számú univerzum születik, amelyek mind egy kicsit eltérnek egymástól. Ám még ha ezek a világok léteznek is, az átutazás ezekbe nem nélkülözi a kihívásokat.

Egyes feltételezések szerint a másik univerzumba való átjutás és az időutazás valójában egy és ugyanaz. Amennyiben ugyanis képesek lennénk visszautazni a múltba, akkor nem a már ismert idővonalat változtatnánk meg, hanem egy új, alternatív idősíkot hoznánk létre. Ez a gondolat megfeleltethető Igor Novikov önkonzisztencia-sejtésének, amely szerint a múltba utazás nem eredményezhet időparadoxonokat, mert az események mindig úgy alakulnak, hogy a történelem folytonossága megmaradjon. Vagyis lehetséges, hogy egy másik idővonalon találnánk magunkat, ahol a múlt mindig is magában foglalta az általunk végrehajtott változtatásokat.

Az időutazás azonban komoly elméleti akadályokba ütközik. A kvantummechanika szerint az időhurkok instabilitást és kiszámíthatatlan zavarokat okozhatnak a valóság szerkezetében. Még a klasszikus fizika is küzd azzal a kérdéssel, hogy egy időutazó képes lenne-e megváltoztatni egy múltbeli eseményt anélkül, hogy ezzel megbontaná a téridő folytonosságát. Az ilyen kérdésekre pedig csak akkor tudnánk teljes bizonyossággal válaszolni, ha ténylegesen építenénk egy időgépet. Ekkor tesztelhetnénk ezeket az elméleteket is: ha például megpróbálnánk megváltoztatni egy ismert múltbeli eseményt, kiderülhetne, hogy a történelem valóban rögzített és megváltoztathatatlan-e, vagy pedig alternatív idősíkok keletkeznek minden egyes beavatkozás során. Ha a múlt valóban változatlan marad, akkor az idő egyetlen, fix kontinuum. Ha viszont a változtatások új valóságokat hoznának létre, az a sokvilág-elméletet támasztaná alá.

Magyarán, ha léteznek párhuzamos univerzumok, az oda történő átjutás leginkább az időutazásra hasonlítana – sőt, konkrétan az lenne. Természetesen nevezzük bárhogyan, mindez erősen a spekuláció világába tartozik, ám olyan elméleteken alapul, amelyek a mi világunkhoz kapcsolódnak.

(Kép: Pixabay/geralt)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Az új modellt ráadásul tesztelni is lehet, nem pusztán spekuláció.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.