Lezajlott az első civil űrséta, ami nem is annyira űrséta volt

2024 / 09 / 13 / Bobák Zsófia
Lezajlott az első civil űrséta, ami nem is annyira űrséta volt
A Polaris Dawn küldetés alatt két űrhajós is kiemelkedett a Crew Dragon űrkapszulából, hogy teszteljék a SpaceX új űrruháit.

A szeptember 10-én induló Polaris Dawn küldetés egyik legfontosabb része, a civil űrhajósok által végrehajtott űrséta szeptember 12-én, magyar idő szerint reggel 9 óra után vette kezdetét és a Resilience elnevezésű Crew Dragon kapszula négy fős legénysége sikeresen teljesítette a feladatot. A séta történelminek számított olyan szempontból, hogy most először kivitelezték nem hivatásos asztronauták és első ízben történt meg, hogy a Crew Dragon űrkapszulát teljesen nyomásmentesítették, kinyitották és kiengedték az űrbe az űrhajósokat, miközben a legénység többi tagja bent tartózkodott az űrhajóban.

A Polaris Dawn mind a négy űrhajósa a SpaceX új űrruháit viselte a művelet során, de a kapszulát csak Isaacman és Gillis hagyta el, ők is csak részben. Az űrséta nem igazán séta volt, hanem úgynevezett SEVA (stand-up Eva, vagyis felállva végzett, űrhajón kívüli tevékenység), amelynek lényege, hogy az űrhajós kiemelkedik az űrhajóból, de nem hagyja el azt teljesen. A művelet az EVA - umiformisok tesztjét szolgálta, amelyeken HUD (heads-up display) és kamera is található, így élőben lehetett követni, mit láttak pontosan az asztronauták az "űrséta" közben. A legénységet két nap alatt fokozatosan készítették fel az eseményre a nyomás fokozatos csökkentésével és az oxigénszint növelésével.

A SEVA után visszaállították a kabinnyomást és levetették az űrruhát, a küldetés további részében pedig tudományos megfigyeléseket és egyéb tevékenységeket végeznek majd.

(Fotó: Polaris Dawn)


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
Oleg Kononyenko szeptember 23-án tért vissza a Földre, miután több mint egy évig tartózkodott egyhuzamban a Nemzetközi Űrállomáson.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.