A budai hegyek ölelésében, a Konkoly-Thege Miklós úton megbúvó Svábhegyi Csillagvizsgáló nem csupán egy épület, hanem egy kapu a végtelen univerzum felé. Története egészen 1921-ig nyúlik vissza, amikor megépült a Meridiánház, ahol az ország pontos idejét mérték. Azóta a csillagvizsgáló folyamatosan bővült, jellegzetes kupoláival és lenyűgöző távcsőparkjával, melynek büszkesége Budapest, sőt, hazánk legnagyobb bemutató távcsöve.
Bár a tudományos kutatások egy részét ma már a fényszennyezéstől mentesebb Piszkéstetőre helyezték át, a Svábhegyi Csillagvizsgáló ma is pezsgő központja a csillagászat népszerűsítésének. Interaktív programok széles skálájával várják az érdeklődőket, kicsiket és nagyokat egyaránt. Nappal a Nap titkait fedezhetjük fel speciális naptávcsövekkel, megfigyelhetjük a napkitöréseket és napfoltokat, 3D űrfelvételeken keresztül barangolhatunk a kozmoszban, sőt, a mikroszkóplaborban meteoritkristályok lenyűgöző világába is bepillanthatunk.
Az esti órákban igazi varázslat veszi kezdetét. Lézeres csillagkép-túrákon ismerkedhetünk meg az égbolt csodáival, távcsövek segítségével pedig olyan részletességgel vizsgálhatjuk meg a Hold krátereit, a Jupiter felhősávjait és holdjait, vagy a Szaturnusz gyűrűit, mintha csak űrhajóban ülnénk. A programok során szakértő csillagászok kalauzolnak minket, akik közérthetően és humorral fűszerezve osztják meg velünk a csillagászat és űrkutatás legfrissebb eredményeit. A Svábhegyi Csillagvizsgáló tehát sokkal több, mint egy csillagvizsgáló: egy élményközpont, ahol a tudomány és a szórakozás találkozik, és ahol mindenki megtalálhatja a számára legérdekesebb programot.
Svábhegyi Csillagvizsgáló
Cím: 1121 Budapest, Konkoly-Thege Miklós út 15-17.
Honlap: svabhegyicsillagvizsgalo.hu
Árak: A felnőtt jegy 5200, a diák jegy (4-26 éves korig) 4200 forintba kerül. A programokról (csütörtök-szombat) ezen a linken lehet tájékozódni.
Megközelítés: A csillagvizsgáló a Normafa látogatóközponttól néhány perc sétára található, a Széll Kálmán térről 21-es vagy 212A buszokkal, a Városmajortól fogaskerekűvel lehet megközelíteni.
A fényszennyezés által elnyomott éjszakai égbolt látványa egyre ritkább élmény a városlakók számára. Szerencsére a Bakony szívében, Bakonybél településén található egy menedék a csillagos égbolt szerelmeseinek: a Pannon Csillagda. Ez a komplex csillagászati ismeretterjesztő központ 2007-ben született meg a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság ökoturisztikai koncepciójának részeként, kihasználva a Magas-bakonyi Tájvédelmi Körzet kivételesen tiszta égboltját.
A 800 m²-es látogatóközpontban számos program várja az érdeklődőket. A csillagászati és űrkutatási kiállítás 400 m²-en kalauzol végig a tudományág történetén Galileitől a Mars-utazásig. A látogatók megismerkedhetnek többek között meteoritokkal, antik távcsövekkel, a tengerészek csillagászati navigációjával és az űrkutatás legnagyobb expedícióival. Az igazi látványosság azonban a Közép-Európában egyedülálló Ultra HD felbontású digitális planetárium, ahol IMAX moziszékekben élvezhetjük a 8 méter átmérőjű kupolára vetített filmeket. A tudományos igényű távcsőpark nappal a Napot, éjszaka pedig a csillagos égbolt csodáit tárja elénk.
A Pannon Csillagda programjai között szerepelnek nappali és éjszakai programok is. A nappali programok során megtekinthetjük a kiállításokat, planetáriumi filmeket és a távcsőparkot. Az esti programok során derült időben lézeres csillagképtúrán vehetünk részt és távcsövön keresztül csodálhatjuk meg az égitesteket. Borult idő esetén interaktív előadások és 3D filmvetítések várják a látogatókat. Az éjszakai programok időtartama 2-2,5 óra, és 10 éves kor felett látogathatók. A Pannon Csillagda tehát nem csak egy lenyűgöző csillagászati élményközpont, de egy igazi bakonyi kincs is, ami minden korosztály számára kínál izgalmas programokat.
Pannon Csillagda
Cím: 8427 Bakonybél, Szt. Gellért tér 9. (bejárat a Petőfi u. felől)
Honlap: csillagda.net
Árak: A csillagdába a teljes árú jegy 3500, a gyermekjegy 2800 forintba kerül, 3 éven aluliak pedig 200 forintos regisztrációs díj ellenében léphetnek be. A 2 felnőtt és 2 (3 és 18 év közötti) gyerek számára elérhető családi jegy ára 10 ezer forint. A péntekenként és szombatonként tartott esti programokra 5000 forintért lehet jegyet váltani 10 éven felülieknek az alábbi linken.
Megközelítés: A települést legegyszerűbben autóval vagy Veszprémből távolsági buszokkal lehet megközelíteni.
A Zselici Tájvédelmi Körzet szívében, Zselickisfaludon található a Zselici Csillagpark, amely 2009-ben nyerte el a Nemzetközi Csillagoségbolt-park címet – Európában elsőként, a skóciai Galloway Parkkal közösen. Ez a különleges hely a fényszennyezés minimalizálásával olyan éjszakai égboltot tár elénk, amelyet máshonnan lehetetlen megfigyelni, így szabad szemmel is megcsodálhatók a csillagok, a Tejút, sőt, hullócsillagok is. A Zselici Csillagpark komplexuma egy csillagvizsgálóból, egy 25 méter magas kilátóból és öt pihenőpontból áll.
A csillagvizsgálóban izgalmas programok várják a látogatókat, kicsiket és nagyokat egyaránt. A 40 cm átmérőjű tükrös távcsővel megfigyelhetők a Naprendszer bolygói, holdjai és gyűrűi, valamint a csillaghalmazok és galaxisok részletei. Nappal a speciális naptávcsővel a Nap aktív felszíne is megvizsgálható. Az épületben található egy 54 fős planetárium is, ahol csillagászati, természeti és környezetvédelmi témájú, teljes kupolás, térhatású filmeket vetítenek. A vetítéseket megelőző előadásokon a csillagos égbolt leglátványosabb elemeivel és a hozzájuk kapcsolódó történetekkel ismerkedhetnek meg a látogatók. Az állandó kiállítások a Zselic élővilágát, valamint a világűrből érkezett meteoritokat mutatják be, míg az időszaki kiállítások változatos csillagászati témákat dolgoznak fel. A csillagvizsgáló emellett nappali és éjszakai túrákat is szervez, amelyeken az érdeklődők felfedezhetik az erdő élővilágát, és szakértő vezetésével megismerkedhetnek az éjszakai égbolt csodáival.
A csillagvizsgáló csak szervezett programok keretében látogatható. A rövidebb nappali programok díja 2600 Ft/fő, a kedvezményes jegy (gyermek, ifjúsági, pedagógus, nyugdíjas) 2000 Ft. A részletes programleírások és árak a Zselici Csillagpark honlapján érhetők el. Fontos megjegyezni, hogy az árak tájékoztató jellegűek, és a 2024. februári állapotot tükrözik.
Zselici Csillagpark
Cím: 7477 Zselickisfalud 064/4 hrsz.
Honlap: zselicicsillagpark.hu
Árak: A jegyárak a programok függvényében változnak, ezekről ide kattintva lehet tájékozódni.
Megközelítés: A települést legegyszerűbben autóval vagy Kaposvárról távolsági buszokkal lehet megközelíteni, erről bővebb infót ezen a linken találunk.
A Mátra hegység ölelésében, 944 méteres magasságban, a fényszennyezéstől mentes, kristálytiszta levegőjű Piszkés-tetőn található Magyarország legnagyobb és legfejlettebb csillagászati megfigyelőállomása, a Piszkéstetői Obszervatórium. Az intézmény, mely a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetének megfigyelőbázisaként működik, nem csupán a tudományos élet, de a nagyközönség számára is lenyűgöző látnivalókat kínál.
A csillagvizsgáló története 1952-ben vette kezdetét, amikor a Magyar Tudományos Akadémia egy 60/90 centiméteres Schmidt-rendszerű teleszkóp beszerzéséről döntött. A fényszennyezett főváros helyett egy tiszta égbolttal rendelkező helyszínt kerestek az új műszernek, és végül a Mátrában, a Piszkéstetőn találták meg az ideális környezetet. Az obszervatórium 1958 és 1974 között épült ki, és azóta számos jelentős csillagászati felfedezés színhelye volt. Ma már három lenyűgöző méretű távcsővel büszkélkedhet, köztük az ország legnagyobb, 1 méteres tükörátmérőjű RCC-teleszkópjával, a felfedezések ezreit szállító Schmidt-teleszkóppal, valamint egy új, 80 cm-es robottávcsővel.
A Piszkéstetői Obszervatórium nappali időpontokban csoportos látogatások fogadására is nyitott, előzetes bejelentkezéssel. A látogatás során a vendégek szakcsillagász vezetésével bejárhatják a kupolákat és az épületeket, megcsodálhatják az ország legnagyobb távcsövét, és bepillantást nyerhetnek a csillagászok munkájába. Megismerkedhetnek a legújabb tudományos eredményekkel és felfedezésekkel, és kérdéseket is feltehetnek az égbolt titkaival kapcsolatban. A program időtartama 1-1,5 óra. Fontos tudni, hogy éjszakai látogatásra a kutatási programok miatt nincs lehetőség, és a nagy távcsövekbe sem lehet belenézni, mivel érzékeny detektorok találhatók bennük.
Piszkéstetői Obszervatórium
Cím: 3235 Mátraszentimre
Honlap: piszkesteto.konkoly.hu
Árak: Az obszervatóriumba a [email protected] e-mail címen kell bejelentkezni legkésőbb 5 munkanappal a tervezett látogatás előtt, a teljes árú jegy 1-14 fős csoportoknak 30 ezer forint.
Megközelítés: Az obszervatórium megközelíthető gyalogosan, távolsági busszal vagy autóval is. Távolsági busszal a "Csillagvizsgáló, bejárati út" megállóig kell menni, a buszmegálló közelében lévő egyetlen nagyobb leágazó, aszfaltozott út vezet fel a hegyre az Obszervatórium kapujához. Autóval érkezve Galyatető települést Mátraszentimre irányába a Mátrai úton elhagyva, 1,2 km után az első nagyobb leágazó, aszfaltozott út jobb kéz felől (közvetlenül a távolsági busz megállója után) vezet az Obszervatóriumhoz. Galyatetőről, Mátraszentlászlóról és Mátraszentimréről jelzett turistaúton is eljuthatunk a csillagvizsgáló kapujáig.
A Balaton északi partján, Balatonfűzfő Városi Stadionjának területén található egy különleges hely, ami garantáltan elvarázsolja az égbolt szerelmeseit: a Balaton Csillagvizsgáló. Az épület 1967-ben épült Nitrokémia Csillagvizsgáló néven, és a megye csillagászati ismeretterjesztésének fontos központja volt. A rendszerváltást követően bezárt, és állaga leromlott, de 2012-ben a Balatonfűzfői Vállalkozások és Civil Szerveződések Egyesülete (VÁCISZ) felújításának köszönhetően ismét megnyitotta kapuit.
A csillagvizsgálóban számos program várja a látogatókat. A "Kozmikus Utazás" program során egy többdimenziós virtuális bolygótúrán vehetünk részt, ami garantáltan egyedülálló élmény a csillagászat területén. Aki a Hold titkait szeretné jobban megismerni, annak a "Holdfotózás éjszakája" programot ajánljuk, ahol derült idő esetén a csillagvizsgáló távcsövével megfigyelhetjük égi kísérőnket. Az "Őszi égbolt távcsöves látnivalói" program pedig az őszi égbolt csillagképeinek, bolygóinak és egyéb látnivalóinak megismerését teszi lehetővé. A programokon szakemberek kalauzolnak minket, és válaszolnak a felmerülő kérdésekre. A csillagvizsgálóban emellett csoportos programok is igényelhetők, például születésnapokra, osztálykirándulásokra vagy céges rendezvényekre. A csoportok számára egyedi ajánlatot készítenek.
A Balaton Csillagvizsgáló nemcsak a csillagászat iránt érdeklődőknek nyújt felejthetetlen élményt, hanem mindenkinek, aki egy különleges programra vágyik a Balaton partján. A programok változatosak és interaktívak, így minden korosztály számára érdekesek lehetnek. A csillagvizsgáló megközelítése egyszerű, tömegközlekedéssel és autóval is könnyen megközelíthető, a parkolás ingyenes.
Balaton Csillagvizsgáló
Cím: 8184 Balatonfűzfő, Nike krt. 16
Honlap: csillagvizsgalo.com
Árak: A csillagvizsgálóba 2500-3500 forintba kerül a jegy, a programokról ezen a linken lehet tájékozódni.
Megközelítés: A csillagvizsgáló autóval és busszal is megközelíthető, utóbbival Fűzfőgyártelep megállóig kell utazni, ahonnan 5 perc sétával érhető el a helyszín.
A Szegedi Csillagvizsgáló, mely a festői Füvészkertben található, ideális helyszín mindazok számára, akik szeretnék közelebbről megismerni az égbolt titkait. Az intézmény változatos programokkal várja a látogatókat, melyek között mindenki megtalálhatja a számára legérdekesebbet.
A péntek esti nyitvatartások során, melyek márciustól novemberig tartanak, az érdeklődők izgalmas ismeretterjesztő előadásokon vehetnek részt. Ezek a prezentációk olyan témákat ölelnek fel, mint a Naprendszer, az űrutazás jövője, az idegen világok felfedezése vagy a fekete lyukak rejtélyei. A csillagászok által tartott előadások közérthetőek és szórakoztatóak, így a laikusok számára is élvezetesek.
Derült idő esetén távcsöves bemutatóra is sor kerül, ahol többek között megcsodálhatók a távoli galaxisok, csillagködök és csillaghalmazok, sőt, a Naprendszer bolygóinak részletei is feltárulhatnak. A csillagvizsgáló büszkesége a 50 cm átmérőjű RC teleszkóp, mely Magyarország egyik legjobb bemutató távcsöve. A lézeres csillagképtúrák során a látogatók megismerkedhetnek a szabad szemmel látható csillagképekkel és a hozzájuk kapcsolódó legendákkal. Borult időben sem maradnak el a programok: ilyenkor meteorit- és virtuális égboltbemutató várja az érdeklődőket.
Szegedi Csillagvizsgáló
Cím: 6726 Szeged, Kertész u. 3
Honlap: szegedicsillagvizsgalo.hu
Árak: A teljes árú jegy 2000 forint, a kedvezményes jegy (diákok, 18 év alattiak, nyugdíjasok) 1000 forint, az SZTE kedvezményes jegy (egyetemi hallgatók és dolgozók) pedig 500 forint. Öt év alatti gyermekek számára a belépés ingyenes. A péntek esti programokra jegyek válthatók elővételben online, valamint a nyitvatartás ideje alatt a helyszínen is, ameddig a férőhelyek engedik. Különleges, kibővített programokra csak online elővételes jegyek kaphatók. A programokról és a szabad helyekről ezen a linken lehet tájékozódni.
Megközelítés: A csillagvizsgálót Szeged belvárosából a belvárosból legegyszerűbben a 70-es busszal lehet megközelíteni, amellyel a Hatházak megállóig kell utazni.
Budapest szívében, a III. kerületben, a Laborc utca 2/c alatt található Polaris Csillagvizsgáló a magyar amatőrcsillagászati mozgalom központja, amelynek fő célja, hogy közelebb hozza a csillagászatot az emberekhez. Derült estéken távcsöves bemutatókon keresztül megfigyelheted a csillagképeket, miközben szakértők mesélnek a hozzájuk kapcsolódó legendákról. Emellett a Hold megfigyelésére és szakkörökön való részvételre is van lehetőség. A csillagvizsgálóban többféle távcső is található, köztük egy lencsés távcső, ami ideális a Hold, a bolygók és a kettőscsillagok megfigyelésére, valamint Dobson-távcsövek, amikkel még a budapesti fényszennyezésben is láthatóak bizonyos mélyégobjektumok.
Polaris Csillagvizsgáló
Cím: 1037 Budapest, Laborc u. 2c
Honlap: mcse.hu
Árak: A felnőtt belépőjegy ára 2000 Ft, diákok, nyugdíjasok és pedagógusok számára 1000 Ft. Családi jegyek is kaphatóak, a 6 éven aluliak és a MÁK igazolvánnyal rendelkezők pedig ingyenesen látogathatják a csillagvizsgálót. A távcsöves bemutatók kedden, csütörtökön és szombaton 21:00 és 23:00 óra között vannak, de csak derült idő esetén.
Megközelítés: A csillagvizsgáló könnyen megközelíthető tömegközlekedéssel: az 1-es, 17-es, 19-es és 41-es villamosok óbudai végállomásától pár perc sétával, vagy a 160, 260 és 218-as buszokkal.
Az Egri Csillagvizsgáló és Tudományos Élményközpont nem csupán egy csillagászati intézmény, hanem egy izgalmas időutazás a tudomány világába, melynek helyszíne az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem impozáns főépülete, a Líceum. A látogatók a harmadik emeleten kezdődő, és a kilencedik emeletig húzódó kiállításon keresztül ismerkedhetnek meg a csillagászat és a fizika alapjaival, valamint a múlt századok megfigyelési technikáival.
A Csillagvizsgáló 1776-ban nyitotta meg kapuit Specula néven, és hamar Európa egyik legjobban felszerelt intézményévé vált. A berendezéseket Hell Miksa, a neves magyar csillagász szerezte be, aki Bécsből érkezett Egerbe, és munkásságával beírta magát a tudománytörténetbe. A Csillagvizsgáló ma múzeumként működik, így sajnos tényleges csillagászati megfigyelésekre nincs lehetőség. Azonban a kiállított eszközök, mint például a különböző tükrös és lencsés távcsövek, valamint a planetárium segítségével bepillantást nyerhetünk a csillagos égbolt titkaiba.
A látogatás során megismerkedhetünk a Naprendszer törvényeivel, az űrkutatás történetével, és megcsodálhatjuk a város panorámáját a nyolcadik emeleti teraszról. A Camera Obscura, a kontinens legrégebbi ilyen berendezése, különleges élményt nyújt azzal, hogy tükörrendszer segítségével kivetíti a város élő képét egy asztalra. A Barna György Optikatörténeti kiállítás pedig a régi fényképezőgépek és mikroszkópok világába kalauzol minket. A Tudományos Játszóházban pedig a fizika törvényeit interaktív kísérletek segítségével fedezhetik fel a látogatók.
Egri Csillagvizsgáló és Tudományos Élményközpont
Cím: 3300 Eger, Eszterházy tér 1.
Honlap: egricsillagvizsgalo.hu
Árak: A Csillagvizsgáló keddtől vasárnapig 10:00 és 16:00 óra között várja a látogatókat. A jegyárakról a Csillagvizsgáló honlapján tájékozódhatunk, ahol a különböző programokról és a családi kedvezményekről is bővebb információt találunk. Az alapprogram jegyei felnőttek számára 2600, diákok és nyugdíjasok számára 1800 forintért érhetők el, a családi jegy 3 főre 5400, 4 főre 7200, 5 főre pedig 8400 forintba kerül. Csoportok számára előzetes bejelentkezés alapján múzeumpedagógiai foglalkozásokat és rendhagyó tanórákat is szerveznek.
Megközelítés: A létesítmény az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem impozáns főépületében, Eger belvárosában található, így a város nagy részéből sétálva is könnyedén elérhető. 2-es, 12-es vagy 14-es buszokkal a Színház megállónál leszállva közelíthetjük meg legegyszerűbben.
A debreceni Agóra Tudományos Élményközpont nem csak interaktív játékokkal és kísérletekkel várja a látogatókat, hanem egy lenyűgöző planetáriummal is, amely Magyarország egyik legnagyobb mobil digitális planetáriuma. A hatalmas, 8 méter átmérőjű, felfújható kupolában elmerülhetünk a csillagos égbolt szépségében és felfedezhetjük a világegyetem titkait. A planetáriumban a látogatók izgalmas ismeretterjesztő előadásokon vehetnek részt, ahol szakértő csillagászok kalauzolják őket a kozmoszban. A kupolára vetített filmek segítségével pedig olyan élményben lehet részünk, mintha mi magunk is űrhajósok lennénk, akik bebarangolják a Naprendszert és megcsodálják a távoli galaxisokat.
A planetárium programjai között szerepelnek a csillagképek bemutatói, a Föld keletkezésének története, és a legújabb űrkutatási felfedezések. A filmek magyar és angol nyelven is elérhetőek, így a külföldi látogatók is élvezhetik a planetárium nyújtotta élményt. Fontos megjegyezni, hogy a planetárium népszerűsége miatt érdemes előre jegyet foglalni, különösen hétvégén. A korlátozott férőhely miatt, jelenleg maximum 25-30 fő vehet részt egy-egy programon.
A planetárium mellett az Agóra számos más érdekes programot is kínál, mint például interaktív kiállítások, tudományos kísérleti bemutatók és robotika show. A látogatók megismerkedhetnek a fizika, a kémia, a biológia és a matematika alapelveivel, miközben játszva tanulnak.
Agóra Tudományos Élményközpont
Cím: 4032 Debrecen, Egyetem tér 1.
Honlap: agoradebrecen.hu
Árak: Az Agóra a Debreceni Egyetem Botanikus Kertjében található, így a belépőjeggyel a kert is látogatható. A teljes árú belépőjegy 3800 Ft, a kedvezményes jegyek ára 2600 Ft, a családi jegyek pedig 7400 Ft-tól kezdődnek. A jegyárakról további tájékoztatás ezen a linken érhető el.
Megközelítés: A belváros felől az 1-es villamossal érkezőknek az Egyetem, a 2-es villamossal érkezőknek pedig a Csokonai Vitéz Mihály Gimnázium vagy a Kartács utca megállóhelynél érdemes leszállni. A legközelebbi buszmegállókban (Sportkollégium, Kartács utca, Egyetemi sporttelep, Dóczy József utca, Csokonai Vitéz Mihály Gimnázium) a 10, a 10Y, a 10A, a 12, a 22, a 22Y, a 23Y, a 24, a 24 Y illetve az 51E jelzésű autóbuszok állnak meg.
Magyarországon a gyerekek természettudományok iránti érdeklődése rohamosan csökken, erről árulkodnak a témában végzett felmérések is. Nyisd ki a gyereked számára a világot, hozd hozzá közelebb, mesélj neki tudósokról, híres feltalálókról, Nobel-díjasokról! A múzeum remek hely, ha tudást szívnátok magatokba, ne félj attól, hogy a kicsik unalmasnak tartják, hiszen nagyon klassz kiállításokkal találkozhattok már.
A digitális kor egyéb szülői kihívásai kapcsán szakértői tippekért látogass el a Telekom családokat segítő platformjára, a https://helloszulo.hu/-ra.
A cikk elkészítésében együttműködő partnerünk volt a Magyar Telekom családokat segítő platformja, a Hello Szülő.