A 9to5Google-ön olvasható hír szerint a tavaly bemutatott új megoldással végre nem csak a cég Nest okosotthon eszközein vagy Pixel telefonjain látszik ez az adat, hanem az iOS és az Android mobilokon is, a Térkép appban; a számítógépek böngészőiben futó verzióban egyelőre nem. Ahhoz, hogy előcsaljuk az aktuális értékeket, az alkalmazást megnyitva a layerek, vagyis rétegek között kell megtalálnunk a megfelelő gombot - ez az a része az appnak, ahol amúgy váltogatni tudjuk a műholdas és a térkép nézetet. Ekkor apró, jó esetben zöld pöttyök jelennek meg a térképen, amelyekre rábökve látjuk a pontos AQI számot, és azt, hogy azt mikor, melyik mérőállomás rögzítette.
Az Air Quality Index, vagyis Levegőminőség Index egy mérőszám, amely egyetlen értékbe sűríti, hogy mennyire ártalmas a levegő egy adott pillanatban - igaz, országonként különbözik, hogy pontosan mit mérnek és mit ítélnek meg károsnak. Ökolszabálynak azonban megfelel, hogy az ötszázas skálán ötven alatt nincs gond, kétszáz fölött viszont sokaknak már otthon kell maradniuk. Európában például a nitrogén-dioxidot, a szálló port és az ózont figyelik, ezeknek a koncentrációja határozza meg a kontinensen alkalmazott variáció, a CAQI értékét. A Google Térkép azonban egyelőre csak az Egyesült Államokban, Ausztrália egy részén, illetve Indiában jeleníti meg az AQI-t, vagyis aki itthon kíváncsi rá, hogy mennyire jó a levegő, máshol kell szétnéznie.
Az OMSZ webodalán is elérhetőek az aktuális levegőminőség adatok, igaz, az egy számba sűrített AQI helyett az egyes károsanyagok szintjeit láthatjuk itt. Mobilon az IQAir és a Plume appjai tartoznak a legnépszerűbbek közé, amelyek segítenek abban is, hogy egy-egy adatot hogyan értelmezzünk: még egy rövidet sétálni is veszélyes lehet, vagy nyugodtan futhatunk, biciklizhetünk reggeltől estig.
(Fotó: Google, Photologic/Unsplash)