Már a nagyon kevés dízelgőz is kimutatható mód megváltoztatja az agyunkat

2023 / 02 / 19 / Felkai Ádám
Már a nagyon kevés dízelgőz is kimutatható mód megváltoztatja az agyunkat
Szerzői szerint ez a kutatás az első, amely egy kulcsfontosságú agyi hálózat légszennyezésre adott válaszát vizsgálja ilyen ellenőrzött feltételek mellett.

Azt korábbi tanulmányok alapján már eddig is tudtuk, hogy a légszennyezés növeli az esélyt a mentális betegségek kialakulására, ahogy a különböző neurodegeneratív betegségek megjelenését is. Egy új tanulmány azonban azt bizonyítja, hogy már a kisebb mennyiségű, hígított dízel kipufogógáznak való kitettség is negatívan hatott a kulcsfontosságú agyi hálózat „funkcionális összeköttetésére” a szűrt levegőhöz képest – írja a Live Science.

Nagyon titokzatosan hangzik talán ez a „funkcionális összeköttetés”, ám ez valójában csak annak a mértékét jelenti, hogy a különböző agyi régiók milyen jól kommunikálnak egymással. A mostani tanulmány a kognitív hatásokat egyébként nem vizsgálta, de ezen hálózat megfelelő működése a belső gondolkodáshoz és az introspekcióhoz kapcsolódik, zavarai pedig különféle mentális egészségügyi, kognitív és figyelemzavarokhoz vezethetnek.

A kutatók 25 felnőtt agyi tevékenységéről készítettek pillanatfelvételeket funkcionális mágneses rezonancia képalkotás (fMRI) segítségével; Az fMRI úgy működik, hogy észleli az aktív idegsejtek fokozott véráramlását, így közvetetten jelzi az agyi aktivitást. Ezután a résztvevőket szűrt levegőnek vagy dízel kipufogógázzal kevert levegőnek tették ki két órán keresztül, miközben laza tempóban szobabicikliztek. Közvetlenül az expozíció után a kutatók újabb fMRI-t készítettek (azt sem a résztvevők, sem az adatgyűjtők soha nem tudták, melyik csoportba tartozik valaki).

A vizsgálat végső célja tehát az volt, hogy kiderítsék, a dízelnek való kitettség hogyan hat tehát erre a kiemelten fontos agyi hálózatra (default mode network/DMN), amely az önreflexióval és a személy belső gondolataival kapcsolatos, nem pedig a külső ingerekkel. Ez a hálózat pedig azért fontos, mert korábbi kutatások alapján több pszichiátriai rendellenesség esetén (szorongás, depresszió) is határozott változásokat lehet a DMN-ben észlelni.

Azt a korábbi vizsgálatok általi észrevételt a mostani is megerősítette, hogy a testedzés rövid időre növelte a DMN-kapcsolatot – viszont ez a hatás csak a szűrt levegőn jelentkezett, a dízelszennyezett levegőnek kitett csoportban ez a kedvező változás nem jelent meg. A szerzők szerint egyébként ez a tanulmány az első, amely az agy légszennyezésre adott válaszát vizsgálja ilyen ellenőrzött feltételek mellett.

Természetesen a tanulmánynak akadnak korlátai: egyrészt kevés résztvevővel folyt, másrészt az emberek a valóságban jóval magasabb koncentrációjú légszennyezésnek vannak kitéve. A vizsgálat pedig csak az összefüggést állapította meg a DMN működése és a légszennyezettség között, azt már nem, hogy utóbbi miként befolyásolja az előbbit. A Live Science-nek válaszolt a kutatás vezető szerzője, és az elmondása alapján az közismert, hogy a légszennyezés szisztémás (egész szervezetre kiterjedő) gyulladást okoz, ami hatással lehet az agyra, így a DMN hálózat működésére is – mindez azonban bevallottan csak spekuláció. Viszont a kutató szerint ez a vizsgálat egy fontos első lépés abba az irányba, hogy elkezdjük megérteni, miként károsítja a légszennyezés az agyunkat.

(Kép: Pixabay/jwvein)


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Polgár Judit sakkvilágbajnok legemlékezetesebb mérkőzései, játék Kaszparov ellen és Világsakkfesztivál
Polgár Judit sakkvilágbajnok legemlékezetesebb mérkőzései, játék Kaszparov ellen és Világsakkfesztivál
Kilenc évesen a New York Times címoldalára került, tizenkét évesen Kaszparov figyelte a játékát, magántanulóként tanult, mert minden idejét a sakk kötötte le. Polgár Judit, minden idők legsikeresebb női sakkozója, Világsakkfesztivált tart hamarosan Budapesten nővéreivel és Rubik Ernővel.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.