Már léteznek olyan robotdelfinek, melyekkel etikussá tehetnénk a delfin-showkat

2020 / 06 / 25 / Felkai Ádám
Már léteznek olyan robotdelfinek, melyekkel etikussá tehetnénk a delfin-showkat
Sajnos az etikának egyelőre vajmi kevés köze van a dologhoz, a koronavírusnak annál inkább. Idővel viszont a műállatok pontot tehetnének a valódi élőlények szükségtelen szenvedésének a végére.

A delfin-show mindenkinek nagy örömére szolgál, a delfineket leszámítva. Ezek a hatalmas vizekhez szokott állatok ugyanis nem feltétlen élvezik, ha akváriumok szűk falai közé passzírozzák őket, és kérdéses az is, hogy mennyire etikus velük különböző mutatványokat begyakoroltatni. A hasonló „látványosságok” pedig egyre több és több embert zavarnak. És bár némileg hasonló helyzetben vannak az állatkertek is, azok legalább valamennyivel tudják bővíteni a kiállított állatok életterét, ráadásul ezeken a helyeken a szerencsétlen élőlényeknek legalább nem kell produkálniuk magukat.

Több ötlet is született már arra nézvést, hogy miként lehetne megőrizni a delfin-showkat, és a többi szenzációt anélkül, hogy ehhez valódi állatoknak kellene szenvedniük.

20 éve például a Disneyworld Élő Tenger kiállításán egy robotdelfin úszkált. A gép, az úgynevezet Dolphin Robotic Unit (DRU) egy akváriumban tevékenykedett, interakcióban vett részt igazi búvárokkal, és mindenféle produkciókat is bemutatott.

Ez az eszköz ugyanakkor még nem igazán tudott bárkit is becsapni: nehezen adta el magát igazi delfinként.

Viszont az említett 20 év a robotikában sem múlt el nyomtalanul, és DRU utódja már sokkal delfinszerűbb. Az új gépdelfint az Edge Innovations rakta össze, amely céget különleges effekteket készítő szakemberek alapítottak.

A gép körülbelül 270 kilót nyom, és a mozgása, különösképp az úszása félelmetesen élőnek hat. A robot akkumulátorral működik, ami az „állat” tevékenységének intenzitásától függően akár 10 órát is kibírhat. Maga a gép pedig elvileg 10 éven át működőképes marad a sós vízben. Persze ennyi idő alatt valószínűleg többször is lecserélik majd az épp legújabb modellre.

A legjobb, hogy a robot nem csak mozgásában utánoz egy felnőtt palackorrú delfint, de a megjelenése szempontjából is. A bőr alatt realisztikus csont- és izomstruktúrák tapinthatóak ki, és az életszerű súlyeloszlásnak hála a műdelfin pont úgy úszik, mint egy igazi. Ellentétben azonban egy klasszikus értelemben vett robottal, a delfin nem tud önállóan tevékenykedni. Nincsenek benne kamerák vagy egyéb szenzorok, és mesterséges intelligenciával sem szerelték fel. A gépet egy távirányítóval egy operátor üzemelteti a közelből, mint egy távirányításos hajót. Ebben pedig az a jó, hogy a delfin gyorsan tud mindenféle feladatot teljesíteni.

Sajnos azonban a gépezet nem erkölcsi megfontolásból került bevetésre, hanem a koronavírus miatt. A robotdelfint egy kínai akváriumban használják, mivel a kormány a Covid-19 terjedésének akadályozásaként betiltotta a vadállat kereskedelmet, így pedig igazi delfint sem lehet szerezni.

Ugyanakkor ha a robotdelfin beválik, akár a piaci realitások is abba az irányba mutathatnak, hogy leváltsák az igazi állatokat: a robotdelfin elvégre nem kér enni, nem kell orvosolni, ráadásul nem kiszámíthatatlan, mint a fogságba ejtett élőlények általában, tehát balesetet sem fog okozni. És egyszeri befektetéssel 10 éven át használható.

(Kép: Pixabay)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.