Mit csináljon válság idején a marketinges?

2020 / 03 / 24 / Raketa.hu
Minden válságnak vannak nyertesei. Az egyik hazai vezető reklámügynökség segít most nekünk, hogy azok közé tartozhassunk!

A Wavemaker reklámügynökség csapata segít most átgondolni és értékelni, mit tehetnek a márkák és a marketingesek ezekben a vérzivataros időkben. Lehet csendben maradni, de a kutatások azt mutatják, hogy nem feltétlenül az most az okos, aki néma.

A járvány szorongóvá és információéhessé teszi az embereket, így csökkenti a termékek és növeli bizonyos médiumok fogyasztását. A hosszútávú célokban gondolkozni képes márkák kerülnek most előnybe. Ők a gazdaságélénkülési időszakot szem előtt tartva most költséghatékonyan erősítik a márkájukat, releváns szolgáltatásokat és erőt, törődést mutatató márkaépítő üzeneteket kommunikálva. A hirdetői költségek optimalizálásával, TV és digitális hirdetésekkel olyan célcsoport körében is erősíthetjük most a vásárlási szándékot, ami a járvány elültével nem, vagy nem költséghatékonyan lesz megvalósítható. A csendes márkák várhatóan piacrészt és márkaismertséget vesztenek. A sokkhelyzet jó pillanat a vállalat/marketing digitalizációjára.

Pánik, kiszámíthatatlanság, kapkodás.

Ez van most a tőzsdéken, ez van az utcákon, ez van a home office gyerekzsivajában megtartott menedzsment videóértekezleteken is.

A Wavemekernél úgy gondoljuk, hogy - az alapvető fizikai és mentális biztonság megteremtésén túl persze - nem azzal segíthetünk legtöbbet, ha rögtönzött infektológusként a holnapi esetszámot saccolgatjuk a Facebookon, hanem kutatásokon alapuló, praktikus szakmai tanácsokkal nyugtatjuk a kedélyeket a marketingszakmán belül. Cipész a kaptafánál.

Az előttünk álló társadalmi és gazdasági sokkok nem példa nélküliek. Lehet a múltból tanulni. Például azt, hogy ennek az időszaknak is meglesznek a maga nyertesei. Hiszen akkor a legkönnyebb versenyelőnyre szert tenni, amikor a többiek behúzzák a féket. Ehhez tények alapján, higgadtan érdemes döntéseket hozni. Nem kapkodva, de sietve.

A jó döntésekhez elsősorban meg kell értenünk a versenytársaink várható cselekedeteit és a fogyasztóink várható viselkedését, lelkiállapotát. Segítségképpen a következő pontokban elemeztük a korábbi válságok reklámköltési tanulságait, illetve a járványok fogyasztói viselkedésre gyakorolt hatását.

Értsd meg a fogyasztóidat: szoronganak és információéhesek.
A járványok és válságok nem gazdaságokat érintenek közvetlenül, hanem embereket. A karantén és a gazdasági bizonytalanság zsigeri félelemmel és szorongással jár. Az ilyen szituációkban az emberi agy kockázatot kerül, ki van éhezve az információra és igényli az erőt, iránymutatást, gondoskodást akár a politikai, akár a gazdasági szereplők részéről.

A kockázatkerülés visszafogott és megváltozott összetételű fogyasztást jelent. Ez leginkább a karantén fizikai korlátainak köszönhető jelenleg, de a gazdasági bizonytalanság is egyre komolyabb tényező. Kinai és koreai járványügyi elemzések azt mutatják, hogy az alapvető szükségletek (élelmiszer, az egészség) és a hétköznapi luxus (pl. dohány, alkohol, játék/szórakozás) fogyasztása nő, minden más pedig csökken, remélhetőleg egy része csak halasztódik.

Legtöbbünk számára ez nem az értékesítés ideje.

A szorongás miatt az emberek megnyugvást keresnek az erős szervezetekben és a hatalomban. A magyar társadalomra ez általában is jellemző, de ez most felerősödik. A vállalatok erőt, gondoskodást sugárzó akciói, kommunikációja komoly márkaépítő hatással bír. Gondoljunk akár a Telekom ingyen adatcsomagjára, a Wolt biztonságos házhozszállítására.

A bezártság és a bizonytalanság információéhsége megnövekedett TV és digitális médiafogyasztást jelent. Korábban nehezen elérhető célcsoportok (fiatalok, tehetősebbek) is elérhetőek most, nyitottabban a releváns információkra, akár hirdetésekre is.

Ne némítsd el a márkádat!

Az átgondolt kommunikáció minden recesszió után kifizetődik, a csend viszont rövid és hosszú távon is rombolja a márkádat és a piacrészedet. A többiek csendje alatt pedig olcsóbb a fogyasztók elérése.

A korábbi recessziók alatti reklámköltések hosszútávú profitabilitását vizsgáló elemzések (pl. Millward Brown, IPA) mind azt mutatják, hogy a válságok idején szinten tartott vagy megemelt kommunikációs szerepvállalás (share of voice) 10% feletti arányban emelte a márkaismertségi és kedveltségi mutatókat, illetve jelentősen nagyobb értékesítési növekedést hozott a válság mérséklődése során (pl. ‘91-es recesszió alatt 25%-al magasabb növekedés a kommunikáló hirdetőknél; a 2008-as válság alatt a kommunikáló vállalatok átlagosan 2%-al magasabb piacrészt szereztek, a csendes vállalatok márkaismertsége 25%-al csökkent).

A válságok alatt tehát költséghatékonyan erősíthetjük a márkát, felkészülve a gazdasági élénkülés időszakára. Két okból is hasznos ez:

“Availability bias” - az emberek felülreprezentálják a velük kapcsolatba kerülő dolgok valós arányát. Ha most egy csendes időszakban kommunikálunk, akkor még erősebbnek tűnik a márka és a kommunikációnk, mint valójában.
A hirdetési felületek lemondásai jellemzően időszaki eltolások. Azaz várhatóan pár hónapon belül mindenki egyszerre fog kommunikálni. Az ottani óriási reklámzaj helyett, most kell felépíteni a vásárlási szándékot.

Rendben, kommunikáljunk. De mit, milyen céllal és hol mondjunk?

Legyenek világosak a célok, amikkel ne ragadj be a rövid távú gondolkodásba. A karantén végén kell, hogy jó állapotban legyen a márkád.
Világos és mérhető célokra mindig szükség lenne, de most igazán. A járvány releváns szolgáltatások tekintetében érthető lehet eladási céllal kommunikálni vagy terméket fejleszteni (pl. FMCG vagy házhozszállítás), de itt is érdemes a nyerészkedés látszatát távolról is kerülni.

A legtöbb márka célja az lehet, hogy a gazdaság remélhetőleg gyors élénkülésének pillanatában minél jobb értékesítési pozícióban legyen. Azaz a márkaismertség, a kedveltség, a fogyasztói igények felkeltése legyen most a cél, aminek kifizetődése fél éves vagy éven túli megtérüléssel várható. Aki kizárólag rövidtávon költséget csökkent, az versenyhátrányba kerül.

Ne költs ész nélkül, de ésszel költs.

A fix költségeken kell spórolni, de a TV és a digitális hirdetések, illetve a kutatás, adatelemzés kifizetődik. Ne a kutatáson és adatelemzésen spórolj. A költségcsökkentés közbeni hatékonyságnövekedést pont az támogatja, hogy minél pontosabb képed van a büdzsék és fogyasztók működéséről.

Releváns üzeneteket, most organikus csatornákon (saját Facebook oldal, email adatbázis, virális PR terjedés) érdemes és könnyebben lehet kommunikálni, ezek elérése azonban véges. Ne essünk abba a hibába, hogy csak a meglévő fogyasztóinkhoz akarunk beszélni. Egy igazán jó üzenettel most olcsóbban tömegek érhetők el a médiafogyasztás növekedése miatt. A TV és digitális csatornák költését emeljük vagy tartsuk szinten. A share of voice (kommunikációs részesedés) ne legyen kisebb, mint a piacrész. A mozi, közterület hirdetés értelemszerűen csökken.

Releváns szolgáltatást és gondoskodó, törődő, márkaépítő üzeneteket kell kommunikálni. Ha nincs releváns mondanivalód, akkor bármi áron nem kell beszélni.

A hagyományos eladásösztönző üzeneteket FMCG kivételével érdemes átalakítani. A helyzetre reagáló szolgáltatások (pl. McDonalds házhozszállítás) vagy támogatást, erőt sugárzó üzenetek (pl. Telekom #digitálisösszefogás) érnek most leginkább célba. Kerüld a márkabiztonság szempontjából aggályos üzeneteket és hirdetési felületeket.

Használd a sokkot a vállalat/marketing digitalizációjára!

Társadalmi sokkok esetén a vállalati döntéshozók és a fogyasztók is fogékonyabbak az innovatív, digitális megoldásokra. Az e-kereskedelmi forgalom jelenlegi növekedése olyan fogyasztói gátakat szakít át, ami a válság után is várhatóan magasabb szinten tartja a digitális fogyasztást.

Ne kapkodj, maradj higgadt és optimista.

A nagy bizonytalanságban is úgy látjuk, hogy fenti tanácsokkal győztesen is el lehet hagyni a koronavírus okozta káoszt. Reméljük cikkünk jó tanácsadó lesz, a pánik biztosan nem az.

Csepregi Dániel
Head of Data&Technology @ Wavemaker

Társszerző: Beliczki Andrea, Havasi Zoltán

Fotó: Unsplash


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.