Még a Monty Pythont is neki köszönhetjük - tizennégy kevésbé ismert tény David Attenborough-ról

2025 / 05 / 08 / Bobák Zsófia
Még a Monty Pythont is neki köszönhetjük - tizennégy kevésbé ismert tény David Attenborough-ról
A világ legismertebb természettudósa 99 éves, de csak most jelenik meg a legfontosabb filmje, amit valaha készített.

Sir David Attenborough-t valószínűleg kevés embernek kell bemutatni: a brit természettudós a világ egyik legismertebb tévés személyisége, köszönhetően többek között a BBC-n futó Life (Élet) sorozatnak, amiben a bolygó élővilágát az Antarktisz kihalt tájaitól kezdve a lábunk alatt lévő talajban megbúvó apró lényekig részletesen és egészen közelről mutatta be. Attenborough sajátos stílusa, amivel a sorozatot narrálta, védjegyévé vált, de a Life sorozaton kívül számos más ismeretterjesztő dokumentumfilmet készített, amelyek közül az általa legfontosabbnak tartott darab csak most, a természettudós 99. születésnapja alkalmából kerül bemutatásra.

“Közel száz év után ezen a bolygón már értem, hogy a legfontosabb hely a Földön nem a szárazföldön van, hanem a tengeren.”

- mondta el Attenborough az Óceán dokumentumfilm kapcsán, amelyet a mai naptól kezdve tűznek műsorra a mozik.

Attenborough karrierje a BBC-vel szorosan összefonódott, de nem csak az ismeretterjesztő műsorok révén, sokáig műsorigazgatóként, illetve a BBC Two vezetőjeként dolgozott - előbbi pozíciójában felelős volt többek között a Monty Python Repülő Cirkusza című produkció műsorra tűzéséért is, amelynek utolsó epizódjában fel is tűnt a karaktere, amit persze nem ő maga, hanem a showműsor egyik tagja, Michael Palin játszott.

“Sir David Attenborough nem egy gyászos ember. Mint a legbölcsebbeknek általában, neki is nagyszerű humora van. Ha nem hiszel nekem, kérdezd csak a tetoválásáról.”

- jellemezte Palin a természettudóst, akivel 2020-ban készített interjút. Hogy mi is történt pontosan a tetoválással kapcsolatban, vagy éppen mi köze van a britek “nemzeti kincsének” a gőtékhez, és melyik az az állat, amitől őszintén retteg, a galériában eláruljuk.

A BBC Earth csatornáján a nézők ma is folyamatosan találkozhatnak Attenborough munkáival, de májusban, a születésnapja alkalmából kiemelt szerepet kapnak ezek a műsorok. A csatorna egész hónapban számos, az utóbbi évben megjelent sorozattal és filmmel ünnepli őt délutánonként:

  • május 2–9. között naponta 17:45-től a Dinasztiák második évadában az állatok közti családi kötelékek mélyebb rétegeibe pillanthatnak be, így megismerve például a szurikáták, az elefántok vagy éppen a pumák szövevényes viszonyait
  • május 8-án 17:45-től az Attenborough és a Jurassic tengeri szörny című filmben egy lenyűgöző plioszaurusz koponyát ismerhetünk meg közelebbről
  • május 9-én 17:45-től a David Attenborough és az óriásdinoszaurusz című filmben a valaha volt legnagyobb dinoszaurusz, a feltételezetten 37 méter hosszú titanoszaurusz egyik példányának felfedezését és rekonstrukcióját meséli el
  • május 12–19. között 17:45-től A fagy birodalma második évada ismét olyan élőlényeket mutat be, amik a világ legjegesebb tájain élnek, az utolsó epizódban pedig olyan tudósokkal ismerkedhetünk meg, akik a változó világ okainak megértésére tették fel életüket
  • május 20-29. között érkezik a Kék bolygó: Az óceánok természetrajza, ami 17:45-től 8 részben tárja fel az óceánok titkait, összetettségüktől, a mélytengeri élőlényeken át, a leggazdagabb és legjeges vizekig
  • az Emlősök című sorozat egész hónapban fut a csatornán, és május 30-tól naponta 17:35-től új epizódokkal jelentkezik, bemutatva az emlősök hihetetlen sokféleségét és alkalmazkodóképességét

(Galéria borítókép: In Pictures Ltd./Corbis via Getty Images, Fotó: Ron Burton/Mirrorpix/Getty Images)


Mennyire boldog Magyarország az ágyban?
Töltsd ki az idén 18 éves Vágyaim.hu és a Pannon Egyetem (anonim) Nagy Hálószoba Kutatását, és derítsük ki, hogy állunk a szexhez 2025-ben, Magyarországon!
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.