Ha ez a gyógyszer beválik, és eljön az emberi öregedés új korszaka, akkor úgy emlékeznek majd az első lépésekre, hogy minden a “topmodell nagyikkal” kezdődött. A topmodell nagyik azok a kísérleti egerek, akiket a most felfedezett szerrel kezeltek, és akik élettartalma átlag a negyedével nőtt. Azonban ezek az állatok nem csak tovább éltek, de tovább megőrizték a fiatalos megjelenésük, egészségesebbek, erősebbek voltak, és kevesebb rákos megbetegedésük alakult ki, mint a kezeletlen társaiknak – számol be róla a BBC.
A gyógyszert immár embereken is tesztelik, de az még nem biztos, hogy milyen hatással lesz az emberi öregedésre.
Az MRC Orvostudományi Laboratóriuma, a Londoni Imperial College és a szingapúri Duke-NUS Medical School kutatói az interleukin-11 nevű fehérjét vizsgálták, amelynek a szintje az életkor előrehaladtával növekszik és gyulladásokat okoz. Két kísérletet végeztek: az egyikben genetikailag módosított egereket használtak, amelyekből hiányzott az interleukin-11, a másikban idősebb egereknek adtak olyan gyógyszert, amely eltávolítja az interleukin-11-et. A Nature-ben közzétett eredmények 20-25%-os élettartam-növekedést mutattak, csökkent rákos megbetegedés-szám, jobb izomműködés, karcsúbb testalkat, egészségesebb szőrzet és kedvezőbb csönttörékenységi pontszám mellett.
Stuart Cook, az Imperial College professzora óvatos optimizmussal nyilatkozott:
“Igyekszem nem túlzottan lelkesedni... Rengeteg kétes szer van a piacon, ezért csak az adatokra támaszkodom, és azok nagyon ígéretesek.”
A kutató úgy véli, hogy érdemes kipróbálni ezt a gyógymódot az emberi öregedés lassítására, mert ha beválik, a hatás “átalakító erejű” lehet.
A fő megválaszolatlan kérdések jelenleg azok, hogy az emberekben is elérhető-e ugyanaz a hatás, és hogy a mellékhatások tolerálhatók-e. Az interleukin-11 fontos szerepet játszik az emberi szervezetben a korai fejlődés során. Ritka esetekben előfordul, hogy valaki képtelen előállítani ezt a fehérjét, ami a koponyacsontok összeolvadásának, az ízületek és a fogak fejlődésének rendellenességeit okozza, és műtéti beavatkozást igényelhet. Az interleukin-11 továbbá hegesedési folyamatokban is részt vesz.
A kutatók azonban tehát úgy vélik, hogy későbbi életkorban az interleukin-11 hozzájárul az öregedéshez. Jelenleg egy olyan gyógyszert, amely interleukin-11-et támadó antitesteket tartalmaz, tüdőfibrózisban szenvedő betegeken tesztelik. Cook professzor elmondása szerint bár a vizsgálatok még nem fejeződtek be, az eddigi adatok szerint a gyógyszer biztonságosnak tűnik.
Ez az öregedés gyógyszeres kezelésének legújabb megközelítése. Az interleukin-11 elleni antitest mellett más vegyületeket is vizsgálnak, mint például a 2-es típusú diabétesz kezelésére használt metformint és a szervátültetés során kilökődés megelőzésére használt rapamicint, amelyek szintén rendelkezhetnek öregedésgátló tulajdonságokkal.
Ilaria Bellantuono professzor azt mondta, hogy bár az adatok megbízhatónak tűnnek, még mindig akadnak problémák. Az egyik fő gond az, hogy még nincs elég bizonyíték arra, hogy a gyógyszer emberekben is hatékony lenne. Azonban ha kiderül, hogy a gyógyszer működik, akkor ott a másik nehézség – a fránya anyagiak. A professzor szerint ugyanis elképzelhetetlen, hogy minden 50 év feletti embert élete végéig ezzel a gyógyszerrel kezeljünk, mert ez kivitelezhetetlen lenne a költségek és az erőforrások szempontjából.
(Kép: Pixabay/JerzyGorecki)