Megoldották Da Vinci 500 éves rejtvényét, ami a szemünk előtt volt!

2025 / 07 / 05 / Felkai Ádám
Megoldották Da Vinci 500 éves rejtvényét, ami a szemünk előtt volt!
Egy londoni fogorvos fejthette meg azt az 500 éves matematikai rejtélyt, amely Leonardo da Vinci ikonikus Vitruvius-ember rajzában rejtőzik.

Leonardo da Vinci 1490 körül készítette el híres toll- és tusrajzát, amely egy meztelen férfialakot ábrázol két egymást fedő pozícióban, egy kör és egy négyzet között. Az alkotást Marcus Vitruvius Pollio római építész munkái ihlették, és azt az elképzelést illusztrálja, hogy az emberi test arányai a tökéletes geometriai harmóniát tükrözik, hasonlóan egy gondosan megtervezett templomhoz. Vitruvius szerint az ideális emberi alak pontosan illeszkedik egy körbe és egy négyzetbe, ám hogy ez miért van így, annak a matematikai magyarázatával már adós maradt. Úgy tűnt, da Vinci megfejtette ezt a rejtélyt, de a módszere évszázadokon keresztül elsikkadt a vizsla tekintetek elől.

Az évszázadok során számos elmélet próbálta megfejteni a rajz geometriai titkait, köztük például az aranymetszés arányát (körülbelül 1,618), ám egyik teória sem illeszkedett pontosan a rajz méreteihez. Rory Mac Sweeney londoni fogorvos azonban a Journal of Mathematics and the Arts folyóiratban publikált cikkében egy kritikus, eddig rejtett részletet mutat be: egy egyenlő oldalú háromszöget, amely a férfi lábai között helyezkedik el, és amelyre maga Leonardo is kitért.

Mac Sweeney szerint ez a rejtett háromszög megfelel a fogászatban jól ismert Bonwill-háromszögnek, amely az emberi állkapocs optimális térbeli viszonyait írja le. Az elemzésből kiderült, hogy e háromszög segítségével meghatározható a négyzet oldalának és a kör sugarának aránya, amely 1,64 és 1,65 közé esik.


Az emberi koponya természetes módon olyan tetraéderes és háromszög alapú geometriák szerint rendeződik, amelyek maximalizálják a mechanikai hatékonyságot. A Bonwill-háromszög (zöld) egy egyenlő oldalú háromszög, amely a két állkapocsízületi bütyköt és az alsó középső metszőfogak középpontját köti össze. A Spee-kör (lila) és a Spee-görbe (kék) a fogazat optimális harapási viszonyait mutatják, amelyek természetes módon ezekből a tetraéderes viszonyokból erednek. Ez a geometriai rendeződés maximalizálja az erőátvitel hatékonyságát rágás közben, ami azt mutatja, hogy a tetraéderes arányok jelen vannak az emberi anatómia optimalizált felépítésében.
Forrás: Journal of Mathematics and the Arts (2025).

Ez nagyon közel áll ahhoz a speciális, körülbelül 1,633-as természetes arányhoz, amely ismert módon fontos szerepet játszik a hatékony természetes struktúrák felépítésében.

Mac Sweeney úgy véli, Leonardo szándékosan alkalmazta ezt a háromszöget, amivel az emberi test ideális geometriájáról szerzett, mélyreható ismereteit kívánta demonstrálni, amely messze megelőzte korának tudományát. Állítása szerint:

„Leonardo geometriai konstrukciója pontosan leképezi az emberi test alapvető térbeli viszonyait, lenyűgözően bizonyítva a reneszánsz mester kivételes pontosságát.”

(Kép: Leonardo konstrukciója ugyanazokat a tetraéderes elveket mutatja be, amelyek a koponya-arc szerkezetében is megtalálhatók. Az egyenlő oldalú háromszög (zöld), amelyet Leonardo kifejezetten megjelölt az alak lábai között, hatszor megismételve a köldök körül, létrehoz egy hatszögletű mintázatot (sárga), amelyből levezethető a négyzet oldala és a kör sugara közötti körülbelül 1,64-es mért arány. Ez a geometriai összefüggés Leonardo intuitív felismerését tükrözheti, forrás: Journal of Mathematics and the Arts (2025))


A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
Európa legnagyobb jövőfesztiválja, a Brain Bar idén is megnyitja kapuit. A rendezvény a 21. század első negyedének elteltével arra a kérdésre keresi a választ: hogy fest majd az emberiség következő 25 éve. A diákok és pedagógusok számára ingyenes eseménynek szeptember 18-19-én a Magyar Zene Háza ad otthont.
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl –  7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl – 7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.