Megtiltják a mobiltelefon-használatot az angol iskolákban

2023 / 10 / 12 / Bodnár Barna
Megtiltják a mobiltelefon-használatot az angol iskolákban
Az Egyesült Királyság oktatási minisztériuma által október elején kiadott iránymutatás tiltja az iskolai mobiltelefon-használatot a tanórákon, illetve a szünetekben is, hogy ezzel fokozza a tanulók odafigyelését, és megelőzze az online zaklatást az oktatási intézményekben.

Nem Anglia az első, ami bevezeti a tilalmat, ezt Franciaország, Olaszország és Portugália is megtette már, követve az ENSZ okostelefonok iskolai használatának veszélyeire vonatkozó figyelmeztetéseit. A brit döntéshozók szerint a tiltás fontos lépés annak biztosítása érdekében, hogy a diákok a mobiltelefonok zavaró hatásaitól mentesen tanulhassanak és fejlődhessenek. Azok az iskolák, amelyek már betiltották a mobiltelefonokat, arról számolnak be, hogy a diákok is boldogabbak és sokkal jobban tudnak koncentrálni, mint korábban - és ez a tanulók körében is népszerű. Ha a brit iskolák nem járnak el az iránymutatás szerint, a kormány azt is fontolóra veszi, hogy törvénybe iktassa a tiltást. Kérdés, hogy erre szükség lesz-e, a A The Guardian cikke szerint ugyanis az iskolák túlnyomó többsége már több éve alkalmaz valamilyen fajta szabályozást.

Stáhly Kata gyermekpszichológus, a Hintalovon Alapítvány Nemecsek Programjának egyik vezetője a Klubrádió ma reggeli műsorában azt mondta, az iskolák és a döntéshozók abból indulnak ki, ami akkor történik, ha egyáltalán nem korlátozzák a mobiltelefonok használatát az oktatási intézményekben. Ezek a tiltások leginkább az intézmények eszköztelenséget mutatják, mert

jelenleg egyszerűen nincsenek jó válaszok, vagy megoldások arra, hogyan lenne érdemes és hasznos a mobilt az iskolákban használni, ezért inkább a teljes tiltás mellett döntenek.

A szakértő úgy gondolja, hogy a valódi megoldás valahol a teljes tiltás és teljes engedélyezés között van, már csak azért is, mert köztudott, hogy a tiltás bevezetése után nagyon hamar megjelennek a kiskapuk. A tapasztalat azt mutatja, hogy azokban az iskolákban, ahol nem lehet telefont bevinni, vagy le kell adni azt megőrzésre, nagyon hamar megjelenik a diákoknál egy második telefon, amit viszont maguknál tartanak.

Stáhly hangsúlyozta, hogy a szülők mellett az iskoláknak is dolga, hogy megtanítsa a gyerekeket a telefon hasznos, keretek közötti használatára, fontos tényező, hogy szocializálják a diákokat, megmutassák nekik, hogyan és mire használják jól ezeket az eszközöket. Ugyanakkor probléma, hogy a tanárokat sem képzik erre, így minden pedagógus a saját döntéseire támaszkodik, amikor próbálja kezelni ezt a helyzetet. Vannak persze jó példák is,

több iskolában integrálják az oktatásba az okostelefonok nyújtotta lehetőségeket, ezzel interaktívvá, érdekessé téve a tanórákat a diákok számára.

Nagyobb gond az órák közötti szünetekben való „telefonozás”, hiszen ezek az alkalmak nagyon fontosak a diákok szociális – offline - kapcsolatai kialakítása szempontjából.

Azért is nehéz megoldást találni erre a problémára, mert a mostani általános iskolákba járó generáció már ezeket az okoseszközöket mindennap használva nő fel, így komoly kihívás a használatuk szabályozása, mondta a szakértő. Azt is látni kell azonban, hogy a túlzó mobilhasználat sokszor a felnőtteknél is gondot okoz, ezt pedig a gyerekek is látják, így aztán nehéz hitelesen a tiltás mellett kiállnia, példaként szolgálnia egy szülőnek, aki szintén napi több órát tölt a telefonja nyomkodásával. Az iskolának akkor van esélye a mobilhasználat hatékony szabályozására, ha a gyerekek az otthoni példát látva megértik, miért van erre szükség.

(Borítókép: Getty Images/Maskot)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Meglepő, de az aranynál nincs jobb fogyasztószer
Meglepő, de az aranynál nincs jobb fogyasztószer
Ígéretes fogyasztószer, de mennyire arany, ami fénylik?
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.