Egy úttörő új kutatás éppen ilyen vizekre látszik evezni, a nyomában ugyanis lehetővé válhat, hogy teljesen mesterséges méhben, akár 40 napig is életben és fejlődésben tartsák az embriókat, ami az egerek esetében a vemhesség idejének fele.
A Nature tudpmányos folyóiratban publikált kísérletben Jacob Hanna, a Weizmann Tudományos Intézet munkatársaival együtt emberi köldökzsinórokból származó vérszérumot juttattak egy nyomás alatt álló, oxigénnel töltött forgó kamrába. A megtermékenyített egérsejteket ezek után helyezték be az anyaméhet imitáló környezetbe, ahol 11-12 napig maradtak életben, és ez hosszabb időtartam, mint amit eddig bármikor sikerült elérni.
Nyomás alatt lévő oxigénre azért volt szükség, mert az segíti a fejlődő sejtek táplálását, nyomással helyettesítve a keringési rendszert. Az embriók végül azért pusztultak el, mert túl nagyra nőttek ahhoz, hogy ez a táplálási módszer működhessen a placentális véroxigén áramlása nélkül.
Hanna úgy nyilatkozott az MIT Technology Review-nak, hogy ez akár öt hetes emberi embriók embrió-vizsgálatához is megfelelő technológia lehet. Az emberi embriók természetes közegükben történő vizsgálata rendkívül nehéz anélkül, hogy valamilyen módon ne veszélyeztetnék őket.
Az eddig említetteken kívül a kutatók speciális tenyészetekkel, vegyszerekkel és más anyagokkal is kísérleteztek annak eléréséhez, hogy az embriók ennél is hosszabb ideig növekedhessenek a forgó mesterséges méhben.
„Ez a tenyésztési rendszer alkalmas a különféle embrionális zavarok és mikromanipulációk alkalmazására, melyek eredménye a méhen kívül akár hat napig is követhető. Az a képesség, hogy egy emlős embriót eltávolíthatunk a méh környezetéből, és ellenőrzött körülmények között normálisan növekedhet, hatékony eszköz a gasztruláció és az organogenezis közötti időszak különböző fejlődési zavarainak jellemzésére, amely kombinálható genetikai módosítással, kémiai szűrésekkel, szöveti manipulációs és mikroszkópos módszerekkel” - mondta Hannah.
A tudósok világszerte tanulmányozzák a mesterséges emberi embriók tenyésztésének módjait, főképp az emberi őssejtek osztódásán növekedésre késztetésén keresztül. Ennek etikai kérdései összetettek.
A „mesterséges embriók” emberi méhbe ültetése nem mindenhol legális, olyan embriók mesterséges méhbe történő beültetése pedig, amit 5 hétig tanulmányoznának mikor az embrió felismerhetően ember lenne sokakban kelt ellenérzéseket.
Az eljárás a mesterségesen növesztett blasztocisztákkal a kutatók véleménye szerint alternatívát kínálhat a rendszeres abortuszokból származó szövetek tanulmányozásával szemben. Az eredményeket kombinálják a blasztoidokkal kapcsolatos új kutatásokkal, melyben az embrióutánzatok a megfelelő környezetben képesek saját placentát növeszteni. A két kutatás összegzése fényt deríthet a terhesség nagyon korai rejtélyeinek feloldásához.
(Kép: Unsplash)