Merülő robot fedezte fel az egyik leghíresebb első világháborús hajóroncsot

2019 / 12 / 12 / Perei Dóra
Merülő robot fedezte fel az egyik leghíresebb első világháborús hajóroncsot
A Falkland-szigetek közelében azonosították az egyik legismertebb első világháborús német hajó roncsát, ahol több mint száz évvel ezelőtt a britekkel vívott csatában elsüllyedt. Mivel a támadás váratlanul érte a legénységet, a Scharnhorst nyolc másik német hajóval együtt a hullámok martalékává vált.

Mensun Bound, tengeri régész és kutatócsapata azonban sikeresen azonosította a mintegy 1,6 kilométer mélységben fekvő csatahajó roncsait, méghozzá egy automatizált merülő szerkezet, az úgynevezett AUV szonár segítségével. Legnagyobb szerencsénkre az akciót le is videózták:

Bound, az expedíció vezetője rendkívülinek tartja felfedezésüket, a LiveScience tudományos portál munkatársával pedig más kulisszatitkot is megosztott:

"Gyakran kergettünk árnyékokat a tengerfenéken, de most már nem kétséges, hogy a német flotta egyik híres hajójára bukkantunk."

Évek óta kutattak utána

Ami a történelmi hírmorzsákat illeti, a Scharnhorst és a német flotta veresége döntő tengeri csata lett az első világháború első szakaszában; a Falkland-szigeteki támadással a britek ugyanis a Coroneli csatára reagáltak, melyben több mint ezerhatszáz katonájuk odaveszett.

A HMS Invincible és a HMS Inflexible hajók vezetésével egy századot küldtek az Atlanti-óceán déli részére, remekül kivitelezett taktikájuknak és felkészültségüknek köszönhetően pedig elsüllyesztették a német Scharnhorst, Gneisenau, Nürnberg és Leipzig csatahajókat, fedélzetükön összesen kétezer-kétszáz emberrel.

Szerencsétlenségére a Scharnhorst kezdte meg a sort, így a száznegyvennégy méter hosszú, tizenhárom ezer tonna vízkiszorítású, négykéményes páncélos csatahajó elsőként merült hullámsírba. A német vereség egyúttal álmaik szertefoszlását is jelentette arra vonatkozóan, hogy a háború alatt ők lehetnek a tengerek urai.

A kutatók 2014 decembere óta keresték a Scharnhorst maradványait, mostanáig sikertelenül. 2019 novemberben négyezer-ötszáz négyzetkilométernyi területet átfésültek a merülőrobottal, amikor egy fordulás során, véletlenül a roncsra bukkantak. Terveik szerint a hullámsírt törvény védi majd az illetéktelen behatolóktól.

(Fotó: Wikipédia)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Azért nem minden szakértő ért ezzel egyet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.