Az Ericsson friss tanulmánya szerint az 5G előfizetések száma 2021 folyamán 2,5-szeresére nő, és eléri az 580 milliót a világban. Az Ericsson Mobility Report új kiadásából az is kiderül, hogy az MI nemcsak haszonélvezője az 5G terjedésének, de katalizátora is.
A világon most naponta egymillióval nő az 5G előfizetések száma.
A legújabb generációs mobilhálózat ezzel jóval gyorsabban terjed, mint anno a a 4G. Azonban a fejlődés egyenlőtlen, számos szolgáltató már most beveti a gépi tanulást annak érdekében, hogy a felhasználók energiatakarékosabb módon gyorsabb és stabilabb hálózati kapcsolathoz juthassanak.
A világjárvány rásegített az 5G terjedésére, ha a mai ütem megmarad, 2 teljes évvel hamarabb lépi át majd a bűvös egymilliárdos felhasználói számot ez a technológia, mint elődje. A legtöbb 5G előfizetés ma Ázsiában van (190 millió), ebből csak Kínában 173 millió, de Dél-Koreában és Japánban is dinamikus a növekedés. Ugyanígy Észak-Amerikában, azon belül is leginkább az Egyesült Államokban, ahol 14 millió 5G előfizetőt számoltak össze 2020 végén.
Európában ezzel szemben – elsősorban a több országban is elhalasztott frekvenciatender döntések miatt – a teljes kontinensen mindössze 8 millió 5G előfizetésről tudunk, és a növekedés üteme is lassabb. Az 5G aránya az összes előfizetésen belül itt mindössze 1 százalék, amiben nemcsak Kelet-Ázsia (9 százalék) és Észak-Amerika (4 százalék), hanem az Öböl-menti államok (2 százalék) is előrébb járnak.
A lemaradás miatt összesen 161 milliárd eurótól eshet el a kontinens, Magyarországra ebből 2,3 milliárd euró juthatna az 5G hatására
Európa számára azért is lenne fontos az 5G hálózatok mielőbbi kiépülése, mert a technológia a következő években 23 milliárd eurós befektetés ellenében 161 milliárd euró hozzáadott értékkel gazdagíthatná a kontinenst az okos ipar, az okos városok, a precíziós mezőgazdaság vagy éppen a hálózatba kapcsolt közlekedési eszközök révén. Az 5G potenciális hasznait az Analysys Mason kutatócég az Ericsson megrendelésére készített tanulmányban számszerűsítette.
Az is kiderült, hogy az új generációs hálózat a magyar gazdasághoz nettó 2,3 milliárd euróval (több mint 800 milliárd forinttal) járulhat hozzá.
„Az Ericsson Mobility Report huszadik kiadásából egyértelműen látszik, hogy az 5G kiépítése új szakaszba lépett, és gőzerővel zajlik az olyan úttörő piacokon, mint Kína, az Egyesült Államok és Dél-Korea. A vállalatoknak és az országoknak is kulcsfontosságú, hogy a világjárvány utáni korszakban magasabb fokozatba kapcsoljon a digitalizáció, és ebben az 5G kritikus szerepet játszhat, ahogy az MI-re épülő megoldások is” – mondta el Jakab Roland, az Ericsson közép-európai stratégiai igazgatója.
Az ipari, közlekedési és mezőgazdasági alkalmazások jelentős részében az 5G szenzorok hatalmas mennyiségű adatfolyama az MI segítségével gazdasági előnyt jelenthet. A gépi tanulás gyorsabbá, megbízhatóbbá és hatékonyabbá teszi a hálózatokat, és erre már számos konkrét példa is van:
A teljes 2021 júniusi Ericsson Mobility Report innen tölthető le.
(Forrás: Ericsson Kép: Ericsson)