Miért pont 1,5-2 méteres a biztonságos távolságtartás?

2020 / 10 / 04 / Perei Dóra
Miért pont 1,5-2 méteres a biztonságos távolságtartás?
Tanulmányok ezrei láttak napvilágot az elmúlt időszakban a koronavírus minél körültekintőbb feltérképezése céljából, a publikációk jelentős részében egy felhívással, miszerint - a megelőzés érdekében - át kellene értékelnünk a múlt századbeli, tudományos eredményeken alapuló kétméteres szabályt, ami sokszor kevés a fertőzés kockázatának alacsony szinten tartásához.

A másfél-kétméteres fizikai távolságtartás szabályát 1897-ben vetette először papírra Carl Flügge német bakteriológus, aki megállapította, hogy a tüsszentés és köhögés során levegőbe jutó, veszélyes kórokozókat is tartalmazó váladékcseppek többsége a földön végzi, a fertőzött személytől egy-két méteres távolságában. Valamivel később, az 1940-es években aztán már szemléletesebb fotókon is megmutatták a beszéd, a tüsszentés és a köhögés során távozó légúti váladékcseppek terjedését, illetve akkoriban több tanulmányban merősítették, hogy a személyektől általában két méterre ezek a nagy cseppek lehullanak a földre, míg a kisebbek „elpárolognak”, még mielőtt messzebbre jutnának. (Kivéve, ha egy erős légáramlat elsodorja azokat.) Mivel az elmúlt évtizedeknek köszönhetően ma már ennél jóval több és pontosabb információ áll rendelkezésünkre a beszéd, a köhögés és a tüsszentés dinamikájáról, ebből következik, hogy

A biztonságos távolság jelentősen nagyobb az ajánlottnál

A SARS-CoV-2-vel kapcsolatos kutatások rendre bebizonyítják, hogy a kétméteres védőtávolság legfeljebb szigorúan maszk viselete mellett nyújthat megfelelő védelmet, mivel

a vírus levegővel történő terjedési távolsága több mint kétszerese ennek, szájmaszk nélkül pedig elérheti akár a nyolc-tíz métert is.

De az sem ad okot a megnyugvásra, hogy egy közelmúltbeli jelentés szerint vírusrészecskéket azonosítottak egy kínai, koronavírussal fertőzött betegek kórházi szobáinak szellőzőrendszerében. A zárt terek esetében már egy korábbi tanulmány is bizonyította, mennyire kockázatos ha nem viselünk zárt helyen szájmaszkot: egy étteremben tíz fő (három különböző családból) úgy fertőződött meg mindössze egy óra alatt, hogy fizikailag egyikük sem érintkezett se közvetlenül, sem pedig közvetetten a fertőzött személlyel, sőt, páran legalább négy-öt méter távolságra voltak tőle. Egy, a Healthlinenak nyilatkozó szakemberek szerint alacsony páratartalomnál a nagyobb cseppek összemennek, amitől tovább terjenghetnek a levegőben, és ehhez hasonló folyamat történik zárt térben is: ha mondjuk

valaki tüsszent, köhög vagy beszél, lényegtelen, hogy a helyiségnek éppen mely részén tartózkodik, így is, úgy is belélegzi a fertőző részecskéket.

Különösen igaz ez a a kevésbé vagy egyáltalán nem szellőző helyiségekre. Másrészt a levegőből a különböző tárgyak felületére kerülő vírusrészecskék is alapesetben órákig, de nem kizárt, hogy napokig fertőznek, ezért figyelmeztetnek a szakemberek folyamatosan a gyakori, alapos kézmosásra, kézfertőtlenítésre, valamint mindazon használati tárgyak és felületek fertőtlenítése, amelyekkel gyakran érintkezünk.

A Minnesotai Egyetem kutatói is végeztek kísérleteket, méghozzá liftben, osztályteremben és egy szupermarketben. A választott helyszíneken megvizsgáltak a tüsszentés és köhögés dinamikáját: kiderült, hogy a zárt térben való felhalmozódás veszélyesebb lehet, ha a belső légmozgás szórja szét a vírusos részecskéket, míg megfelelő szellőztetéssel ritkulnak. Hozzátették: az eredmények megerősítéséhez még további vizsgálatok szükségesek. Japán kutatók pedig megállapították, hogy

zárt térben a fertőzés átvitelének esélye 18,7-szer nagyobb, mint nyílt helyen, ettől függetlenül két zárt tér között is lehet eltérés

a terem légmozgásától függően, vagyis, például légkondicionáló, légszűrő vagy huzat esetén, amely szintén elősegíti vagy hátráltatja a vírusrészecskék terjedését. Összegezve a fentieket, a tudósok szerint tehát újra kellene gondolni a fizikai távolságtartás előírásait, és kidolgozni egy olyan modellt, ami figyelembe veszi a fent leírtakat. Hiszen minél nagyobb köztünk a távolság, annál nagyobb biztonságban tudhatjuk magunkat. A másik megszívelendő üzenet pedig továbbra is az, hogy a megelőzés érdekében felelősségteljesen kell viselkednünk, aminek elengedhetetlen része a szájmaszk folyamatos, rendeltetésszerű viselése.

(Fotó: Unsplash/United_Nations_COVID-19_Response, Florian Schmetz)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.