Miért volt tolluk és szárnyuk a dinoszauruszoknak, mikor még repülni sem tudtak? – A robotdinó választ ad rá

2024 / 01 / 26 / Felkai Ádám
Miért volt tolluk és szárnyuk a dinoszauruszoknak, mikor még repülni sem tudtak? – A robotdinó választ ad rá
A kutatók szerint a válasz egyfajta vadásztaktikával lehet összefüggésben – a feltevésüket bizonyítandó “szabadon engedtek” egy robotdinoszauruszt.

Akad egy régi, de elég logikus kérdés, amely bizonyos dinoszauruszfajok kapcsán szokott vissza-visszatérni – nevezetesen, hogy ezeknek az állatoknak miért fejlődött tolluk és szárnyuk jóval azelőtt, hogy képesek lettek volna a repülésre? A választ úgy tűnik egy mesterséges “lény”, ha úgy tetszik, egy robotdinoszaurusz, a Robopteryx adhatja meg, és eszerint a tollak és a szárnyak a vadászatot segíthették – írja a New Atlas.

A tollak számos dinoszauruszfajnál előfordulnak, beleértve az olyan ikonikus fajokat, mint a velociraptor, de ezek a legtöbbször olyan primitív formában voltak csak jelen, amely a legjobb esetben is csak kisebb ugrásokat tett volna lehetővé az állatok számára – vagy legfeljebb siklást a levegőben. Csupán egy csoport, a Pennaraptora tollazata volt hasonló ahhoz, amely ma is díszíti a modern madarakat, és lehetővé teszi számukra a repülést.

Akad azonban egy probléma: ezek a tollak jóval azelőtt megjelentek a kövületekben, hogy tulajdonosaik elég erős szárnyakkal rendelkeztek volna ahhoz, hogy az egekbe emelkedjenek. A kutatók emiatt pedig értetlenül álltak a protoszárnyak szerepét illetően, mivel az evolúció jellemzően nem fejleszt ki testrészeket funkció nélkül.

A Szöuli Nemzeti Egyetem kutatócsoportja felvetette, hogy ezek a tollas dinoszauruszok esetében a protoszárnyak eredetileg talán a vadászatot segítették. A madarak egy részénél, például a futómadár-szabásúaknál ma is megfigyelhető ez a taktika, amit angolul a “flush-pursuit foraging” kifejezéssel jelölnek, amit magyarra “felriasztásos-üldözős táplálékszerzének” lehetne fordítani. Ez egy vadászati módszer, amelynek a lényege, hogy a madár felriasztja a rejtőzködő zsákmányállatot, majd amikor azok menekülni kezdenek, gyorsan levadássza őket. A felriasztást a madarak általában éppen a szárnyaik csapkodásával, illetve a farktollaik széttárásával érik el.

Az elmélet tesztelésére a kutatók megépítették a “Robopteryxet”, a Caudipteryx, egy páva méretű dinoszaurusz robotmodelljét. A robotot úgy programozták be, hogy utánozza a fent kifejtett viselkedést a szárnyak széttárásával. A kísérlet a szöcskéket célozta meg, mivel ezek reagálnak az ilyen felriasztásra, és egykor együtt is éltek olyan dinoszauruszokkal, mint a Caudipteryx.

Az eredmények beszédesek voltak: a szöcskék 93%-a elmenekült, amikor a robot kitárta a protoszárnyait, míg szárnymozgások hiányában csak 47% kötötte fel a nyúl-, pontosabban a szöcskecipőt. Ezenkívül a tollak jelenléte a robot farkán vagy a fehér foltok a szárnyakon tovább emelték azon rovarok számát, akik inkább menekültek a bujkálás helyett.

Az eredmények alapján tehát egyes dinoszauruszoknál a tollak és protoszárnyak evolúcióját kezdetben a vadászati hatékonyság növelésének szükségessége vezérelhette, és nem a repülés. Idővel ez kifinomultabb szárnyfelépítséhez, végül a repülés megjelenéséhez vezethetett.

(Kép: Jinseok Park, Piotr Jablonski)


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
Olyan sejtből nyerték ki a gént, amely ősibb, mint maga az állati élet a Földön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.