A skóciai Loch Ness a világ egyik legismertebb tava – elsősorban misztikus (ha egyáltalán létező) lakója, Nessie legendája miatt. Az Aberdeeni Egyetem legújabb kutatása során egy forradalmi holografikus kamera, a weeHoloCam-ot vetették be a tóban, és bár a klasszikus szörnyet nem, más, eddig rejtőzködő életet igenis találtak.
Miként arról az IFLScience cikke beszámol, a weeHoloCam egy úttörő eszköz, amely több ezer digitális holografikus képet képes rögzíteni, ezzel érzékelve a tóban élő apró élőlényeket. Ellentétben a hagyományos kamerákkal, amelyek több képet igényelnek a mozgó témák rögzítéséhez, a weeHoloCam egyetlen felvétellel is képes egy teljes térfogatot rögzíteni. Jon Watson, az Aberdeeni Egyetem professzor emeritusa és a kutatócsapat tagja így fogalmazott:
“Ez olyan, mintha kiemelnénk egy darabot az óceánból, és azt a laboratóriumunkba vinnénk.”
Az egyedülálló expedíció eredményei lenyűgözőek voltak. A kamera felfedte azokat az apró, felnagyított planktonrészecskéket, amelyeket a csapat “mikroszörnyeknek” nevezett el. Bár ezek kevésbé legendásak, mint Nessie, mégis új látószöget nyitnak a Loch Ness tó biológiai sokszínűségére – az eredmények ugyanis fontos betekintést nyújtanak a tó vízi ökoszisztémájába.
Ez volt egyébként az első alkalom, hogy a weeHoloCam-et édesvízben használták, korábban ugyanis csak óceáni vizsgálatok során vetették be. Dr. Thangavel Thevar, az Aberdeeni Egyetem Műszaki Karának munkatársa meg is jegyezte ennek kapcsán, hogy több kihívással is szembesültek, egyebek mellett a tőzeg által okozott zavarokkal a sekélyebb mélységekben. A kamera azonban sikeresen elérte a 200 méteres mélységet is, ahol számos érdekes részecskét rögzített.
A módszer azért fontos és úttörő a vízi élet kutatásában, mivel általa lehetővé válik, hogy a kutatók anélkül tanulmányozzák ezeket a szervezeteket, hogy elmozdítanák őket a természetes élőhelyükről. A részletes hologramok ugyanis elegendő információt nyújtanak ahhoz, hogy a mikroszkopikus lényeket helyben azonosítsák és elemezzék, mindezt tehát úgy, hogy azok továbbra is zavartalanul élhetnek a Loch Ness-ben.
A technológia így nem csak a tudomány, de a természetvédelem szempontjából is jelentős előrelépés.