Minden eddiginél látványosabb fotó készült a Teremtés oszlopairól

2024 / 08 / 25 / Bobák Áron
Minden eddiginél látványosabb fotó készült a Teremtés oszlopairól
A csillagászok a James Webb által készített képet ötvözték a Chandra űrtávcső fotójával.

A fotó különlegessége, hogy míg a James Webb az infravörös valamint infravörös-közeli tartományban érzékeli a világűr objektumait, addig az 1999 óta a Föld körül keringő Chandra a röntgensugárzást érzékeli, így a kombinált fotón sokkal jobban kirajzolódnak azok az apróságok is, amelyek az egyik vagy a másik tartományban nem, vagy csak korlátozottan érzékelhetőek.

Ennek megfelelően a két űrteleszkóp némileg eltérő mértékben járult hozzá a friss fotóhoz, hiszen amíg a James Webb ilyen fényképét készített a régióról:

Addig a Chandra X-Ray Observatory fényképén így néz ki a Teremtés Oszlopai:

A Teremtés Oszlopait először még a Hubble űrtávcsővel fotózták le 1995-ben, festői szépsége miatt pedig a kép gyorsan az egyik legismertebb asztronómiai fényképpé vált. A Földtől 5600 fényévre található Sas-ködhöz (avagy Messier 16-hoz) tartozó formáció természetesen nem csak esztétikai szempontból érdekes, hiszen a nevéhez híven egy igen aktív “csillagkeltetőről” van szó, amely a megfigyelések szerint mintegy 200 napméretű csillag keletkezéséhez elegendő anyagot tartalmaz.

(BBC Sky of Night Magazine, Fotó: NASA/ESA/CSA/STScI)


Elektromos autó töltők készletről, már 169 000 Ft-tól a DUNA WATT-tól! Töltsd otthon gyorsan és biztonságosan elektromos autódat 11kW-os, vagy 22kW-os töltőinkkel!
Fedezd fel a Duna Watt és Sunnic töltőinket! Magas minőség, intelligens funkciók, és egyszerű telepítés. Kattints és találd meg a számodra legmegfelelőbb EV töltőt lakossági és üzleti felhasználásra!
Hány ember tartózkodik jelenleg az űrben?
Hány ember tartózkodik jelenleg az űrben?
Most, hogy már két űrállomás üzemel folyamatosan és a kereskedelmi űrutazások is fellendülőben vannak, néha egész sokan utaznak egyszerre az űrbe. Ha kíváncsiak vagyunk rá, jelenleg éppen hányan és név szerint kik tartózkodnak a Földön kívül, egyszerűen utánajárhatunk.
Gigászi plazmakilövellést találtak a kutatók, számtalan ehhez hasonló lehet az univerzumban
Gigászi plazmakilövellést találtak a kutatók, számtalan ehhez hasonló lehet az univerzumban
A szupermasszív fekete lyukból származó plazmasugár 23 millió fényév hosszúságú, sosem láttak még ekkora struktúrát a csillagászok.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.