Amint arról a Rakétán beszámoltunk, az új modell, a 4o még az eddigiekhez képest is megdöbbentően valóságosnak hat. Olyannyira, hogy sokakban felmerült, hogy kísértetiesen emlékeztet Spike Jonze "A nő" című filmjére, amely egy férfi és egy digitális hangasszisztens szerelmét mutatja be. A film női főszereplője, illetve hangja Scarlett Johansson volt, akit több ismerőse felhívott a GPT-4o bemutatója után, hogy mennyire hasonlít a Sky fantázianévre hallgató digitális hang az övére. Ráadásul Sam Altman, a cég vezérigazgatója néhány nappal az esemény előtt pont egy, a Jonze-filmre utaló bejegyzést tett közzé az X-en.
A színésznő szerint ugyanis közel egy évig tárgyaltak az OpenAI-jal arról, hogy kölcsönadja a hangját a szolgáltatáshoz, ám végül elutasította a megkeresést - számolt be Casey Newton szakújságíró a Platformer hírlevélben. Ezek után valóban különös lehetett Altman bejegyzése, illetve az, hogy két nappal a bemutató előtt az OpenAI újra felhívta Johansson ügynökét, mielőtt leleplezték volna a színésznőére emlékeztető hangot, Sky-t. Mintha szándékosan lopták volna el az orgánumát Johanssonnak, akivel nem jó ujjat húzni: még a Disney-vel is majdnem perre ment az igazáért.
A cég azonban másként látja az eseményeket. Casey Newtonnal több részletet is megosztottak a saját verziójukkal kapcsolatban: tavaly májusban kezdtek színészeket keresni a ChatGPT-hez, júliusban fel is vették Sky hangját. A színésznő valódi nevét nem hozzák nyilvánosságra, de a felvételről egy hanganyagot, illetve egy rossz minőségű, kikockázott videót is megosztottak az újságíróval. Négy további hangot is rögzítettek - Johanssont pedig hatodiknak kérték fel szeptemberben, állítja az OpenAI. A botrány kirobbanása után ugyanakkor azonnal eltávolították Sky-t az elérhető hangok közül.
A The Verge által megszólaltatott jogi szakértők szerint Scarlett Johanssonnak van esélye, ha bíróságra menne: amint a cikkük felidézi, háttérénekesnők, sőt, paródiát előadó énekesek miatt is születtek elmarasztaló ítéletek Kaliforniában és New York államban is. Ezek szerint egy énekes vagy egy színész hangja gyakorlatilag be nem jegyzett védjegy, és egy azt utánzó reklám például megtévesztheti a fogyasztókat.
Hogy bírósági ügy lesz-e a dologból, még nem tudni. Az viszont biztos, hogy a "nem mindig őszinte kommunikációval" megvádolt, vezérigazgatói székétől ideiglenesen megfosztott Sam Altmannek újra magyarázkodnia kellett a ChatGPT-vel, illetve az OpenAI módszereivel kapcsolatban.
(Borítókép: Nathan Congleton/NBC via Getty Images)