“Az univerzumnak nem kötelessége, hogy értelmezhető legyen számunkra.” - mondta Neil deGrasse Tyson asztrofizikus 2017-ben. Az elmúlt évezredek kutatásai, vizsgálatai, az egyre hatékonyabbá váló megfigyelési eszközök alkalmazása ellenére még ma is rendkívül sok a fehér, vagy legalábbis homályos folt a körülöttünk lévő, jóformán felfoghatatlan nagyságú és komplexitású kozmosszal kapcsolatban, és sok alapvető kérdésre csak elméleti megoldások születtek, amelyek egyértelmű bizonyítása még várat magára.
Mi is az a sötét anyag és sötét energia? Léteznek-e egyáltalán? Hogyan született az univerzum, és mi történt az ősrobbanás előtt?
Rengeteg rejtély vár még arra, hogy a tudósok megfejtsék, és az is kérdéses, hogy egyáltalán sikerül-e valaha tisztázni minden fontos, vagy fontosnak tűnő kérdést. Vannak azonban olyan megállapítások a világmindenséggel kapcsolatban, amiket tényként kezelünk, olyan adatok, amelyeket akár a mindennapokban is használunk, olyan ismeretek, amelyekkel nagyon gyakran találkozunk - de talán éppen a megszokás miatt, nem is tudjuk már pontosan, hogy mit is takarnak. Az univerzum hatalmas, és definíció szerint magában foglal mindent (az egész világot, a kozmoszt és minden létező dolog teljes egészét), amit ismerünk, a mostani kvízben viszont főként az űrrel kapcsolatos ismeretekre kérdezünk rá, tehát például a Földet és jelenségeit kihagyjuk a játékból. Tudod, hogy hány kilométer egy fényév? És hogy milyen idős az univerzum? Próbáld ki a kvízben!
(Forrás: NASA, ESA, Physics of the universe, Stanford University, space.com, Fotó: Amatheus/Pixabay )