Nagyon furcsa formációkat találtak a Marson, de magyarázatuk egyszerű

2025 / 01 / 25 / Bobák Zsófia
Nagyon furcsa formációkat találtak a Marson, de magyarázatuk egyszerű
A Mars felszínén megfigyelt formációkat általában földi objektumokkal hozzák párhuzamba: a 2022-ben detektált képződményeket például hatalmas babszemeknek is lehet látni.

A Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) 2006 óta figyeli a Marsot közvetlen közelről, miközben a bolygó körül kering, és az évek során számos felfedezést tettek a kutatók a felvételei révén. A keringőegység 2022 szeptemberében kapta lencsevégre azokat a különös formációkat, amelyekből egymás közelében több is sorakozik a Mars északi féltekéjén, és amelyeket első pillantásra hatalmas, fényes kavicsokhoz vagy akár babszemekhez is lehetne hasonlítani, de valójában óriási homokdűnék.

Az ilyen dűnék jelenléte nem egyedi jelenség a Marson, ami különlegessé teszi őket, az az, hogy ezek a képződmények ideiglenesen megfagytak, és abbahagyták vándorlásukat. A buckák normális esetben ugyanúgy haladnak, és változtatják helyzetüket, mint a homokdűnék a Földön, vagyis a szél hatására a bucka egyik oldaláról átrendeződnek az anyagszemcsék a másik oldalra, így nem sokáig maradnak ugyanazon a helyen: a Földön a leggyorsabb homokdűnék körülbelül 70 métert tesznek meg egy év alatt.

A marsi “rokonaik” viszont egy helyben állnak, mivel a téli időszak belepte őket fagyott szén-dioxiddal, ami megakadályozza a további vándorlást. A hibernációjuk viszont csak ideiglenes, a tavaszi hőmérsékletváltozás felolvasztja a CO2-burkokat, és a dűnék újra útnak indulnak.

(Fotó: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Halottnak nyilvánították az űreszközt, ami magyar műszert is vitt a Holdra
Halottnak nyilvánították az űreszközt, ami magyar műszert is vitt a Holdra
Szomorú véget ért az IM-2 küldetés, de a Vízszimatoló működött a Holdon.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.