Nagyon furcsa formációkat találtak a Marson, de magyarázatuk egyszerű

2025 / 01 / 25 / Bobák Zsófia
Nagyon furcsa formációkat találtak a Marson, de magyarázatuk egyszerű
A Mars felszínén megfigyelt formációkat általában földi objektumokkal hozzák párhuzamba: a 2022-ben detektált képződményeket például hatalmas babszemeknek is lehet látni.

A Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) 2006 óta figyeli a Marsot közvetlen közelről, miközben a bolygó körül kering, és az évek során számos felfedezést tettek a kutatók a felvételei révén. A keringőegység 2022 szeptemberében kapta lencsevégre azokat a különös formációkat, amelyekből egymás közelében több is sorakozik a Mars északi féltekéjén, és amelyeket első pillantásra hatalmas, fényes kavicsokhoz vagy akár babszemekhez is lehetne hasonlítani, de valójában óriási homokdűnék.

Az ilyen dűnék jelenléte nem egyedi jelenség a Marson, ami különlegessé teszi őket, az az, hogy ezek a képződmények ideiglenesen megfagytak, és abbahagyták vándorlásukat. A buckák normális esetben ugyanúgy haladnak, és változtatják helyzetüket, mint a homokdűnék a Földön, vagyis a szél hatására a bucka egyik oldaláról átrendeződnek az anyagszemcsék a másik oldalra, így nem sokáig maradnak ugyanazon a helyen: a Földön a leggyorsabb homokdűnék körülbelül 70 métert tesznek meg egy év alatt.

A marsi “rokonaik” viszont egy helyben állnak, mivel a téli időszak belepte őket fagyott szén-dioxiddal, ami megakadályozza a további vándorlást. A hibernációjuk viszont csak ideiglenes, a tavaszi hőmérsékletváltozás felolvasztja a CO2-burkokat, és a dűnék újra útnak indulnak.

(Fotó: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona)


Műholdak figyelik a világot, de mit is látnak pontosan?
Műholdak figyelik a világot, de mit is látnak pontosan?
Éber szemek figyelik a világot az űrből a nap huszonnégy órájában. Az űrbeli sztrádák egyre jobban benépesülnek, és felmerülhet a kérdés, mennyire fejlett a mai műholdas technológia, és mit is látnak pontosan az űreszközök a magasból?
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl –  7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl – 7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.