Nem csak életet ad, halált is hozhat az univerzum legígéretesebb objektuma a földönkívüli élet szempontjából

2024 / 10 / 13 / Felkai Ádám
Nem csak életet ad, halált is hozhat az univerzum legígéretesebb objektuma a földönkívüli élet szempontjából
A vörös törpék hagyományosan kifejezetten támogatják az életet a modellek szerint. Most azonban kiderült, hogy akad velük némi probléma: halálosak is lehetnek.

Akadhat élet rajtunk kívül az univerzumban? – A matek látszólag azt mondja, hogy igen, méghozzá jó eséllyel: az M-osztályú csillagok ugyanis, vagy más néven a vörös törpék, bőséggel fordulnak elő, ráadásul az élettartamuk is elég hosszú ahhoz, hogy napként energiát szolgáltassanak egy-egy bolygón a sarjadó életnek. A kontextus kedvéért tegyük hozzá, hogy csak a Tejútrendszer csillagainak körülbelül 70 százalékát ezek a vörös törpék adják. Ezen csillagok élettartama azért hosszabb, mert lassabban használják fel az “üzemanyagukat”, ami azzal is jár, hogy hűvösebbek, mint más csillagok. Mindez együtt tehát azt jelenti, hogy akár évmilliárdokon keresztül képesek stabil körülményeket biztosítani azon kőzetbolygóknak, amelyek az úgynevezett lakható zónában találhatóak. Vagyis az élet megjelenésére bőséggel van idő.

Éppen a fentiek miatt tehát a tudósok gyakran tekintik a vörös törpéket ígéretes célpontoknak a földönkívüli élet szempontjából.

Mint kiderült azonban nem minden kerek a vörös törpék kapcsán, már ami az élet támogatását illeti. Ezek a csillagok ugyanis gyakran erőteljes csillagkitöréseket produkálnak. Egy új tanulmány, amelyről a Science Alert számolt be, épp ezért azt a kérdést járta körül, hogy mekkora veszélyt jelenthet ténylegesen is egy-egy ilyen kitörés. A GALEX űrteleszkóp egy évtizednyi adatának elemzése után a kutatók több mint 182 M-osztályú csillagból származó kitörést vizsgáltak meg – ezek alapján pedig a korábbi tanulmányok súlyosan alábecsülhették a csillagok által kibocsátott UV-sugárzást.

Míg a korábbi kutatások elsősorban a látható fényre összpontosítottak, ez a tanulmány a közeli UV (175–275 nm) és a távoli UV (135–175 nm) hullámhosszokat vette figyelembe – ezek ugyanis jelentős hatással vannak a bolygó légkörére is. Kis adagban gyógyszer, nagy adagban méreg – ez az UV-sugárzásra is igaz, hiszen kis dózisban segíthet az élethez szükséges komplex molekulák kialakulásában, de a túlzott mennyiség már elpusztíthatja a bolygó légkörét – akár a védelmező ózonréteget is. Ha ez utóbbi bekövetkezik, akkor az adott planéta alkalmatlanná válik az általunk ismert élet támogatására.

A tanulmány egyik legfontosabb megállapítása az volt, hogy a vizsgált kitörések (flerek) 98 százaléka szignifikánsan több UV-sugárzást bocsátott ki a vártnál, a standard feketetest-sugárzási modellek alapján. E flerek hőmérséklete így gyakran meghaladta a 9000 K-t, ami sokkal magasabb, mint a csillagok felszíni hőmérséklete. Mindez azt is jelenti, hogy egy-egy kitörés tehát olyan szintű megnövekedett UV-kibocsátással járhat, hogy az ellehetetleníti az életre alkalmas körülményeket az adott planétán.

A tanulság tehát az, hogy a vörös törpék az élet támogatása szempontjából nem azok a jóságos dadusok, akiknek hittük őket – néha ugyanis megvadulnak, és akkor kő kövön nem marad. Egy biztos, át kell gondolni, hogy mennyire érdemes életadó csillagoknak tekintenünk őket.

(Kép: fiatal vörös törpe és a bolygója, forrás: NASA, ESA)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.