Nem ébredt fel téli álmából a kínai marsjáró

2023 / 01 / 23 / Bodnár Barna
Nem ébredt fel téli álmából a kínai marsjáró
A Zhurong nevű, China National Space Administration (CNSA, magyarul Kínai Nemzeti Űrhivatal) által indított rovernek decemberben kellett volna felébrednie a tervezett téli hibernációból, egyelőre azonban nem válaszol, és a kínai hatóságok sem nyilatkoznak az ügyben.

A marsjáró az első kínai bolygóközi küldetés, a Tianwen 1 misszió keretein belül, 2021 májusában landolt a vörös bolygó felszínén, és, miután számos tudományos munkát végrehajtott, egy évvel marsi tartózkodása után "szunnyadó" állapotba helyezte magát, hogy így vészelje át a Mars északi féltekéjének hideg, rendkívül zord, téli időszakát. A Zhurong decemberben, a marsi tavaszi napéjegyenlőség idején kellett volna, hogy felébredjen, azonban egyelőre se a rover részéről, se a földi kezelőszemélyzettől nem érkezett arra vonatkozó információ, hogy ez megtörtént volna.

Ahogy azt Jia Yang, a Tianwen 1 küldetés helyettes vezető tervezője még tavaly szeptemberben elmondta, ahhoz, hogy a Zhurong újra aktív üzemmódba kapcsolja magát, a hőmérsékletnek minusz 15 Celsius foknál melegebbnek, a rover energiatermelésének pedig 140 wattnál nagyobbnak kell lennie.

Az amerikai NASA Perseverance (magyarul: Kitartás) nevű marsjárójának - amely nukleáris meghajtású eszköz lévén nem igényel hibernációt - mérései alapján

a hőmérséklet a Marson jelenleg épphogy eléri a minusz 15 fokot, ez lehet az egyik magyarázat arra, miért nem ébredt még fel a kínai rover.

A másik lehetséges ok, hogy a nagy marsi homokviharok teljesen befedték a Zhurong napelemeit, így az nem képes kellő mennyiségű energiát termelni. Ez a probléma előrelátható volt, így tervezői fel is készítették rá a kínai rovert: pillangó alakú napelemei portaszító anyagból készültek, illetve a Zhurong rendelkezik egy rezgő funkcióval is, hogy képes legyen magáról lerázni a felgyűlt marsi homokot. Persze ezt csak akkor tudja megtenni az eszköz, ha épp aktív állapotban van.


A kínai Zhurong Mars-rover panorámaképe a vörös bolygóról. A fotón láthatóak a marsjáró napelemei és kommunikációs eszközei is. (Fotó: CNSA)

Előbb-utóbb kiderül, hogy a kínai marsjáró képes lesz-e még munkába állni, vagy pedig örökre elaludt, mindenesetre a kínaiak küldetése már így hatalmas sikernek minősül, hisz a Zhurong, Marson megtett eddigi, közel 2 kilométeres útjával Kína az Egyesült Államok után a második nemzet a világon, akinek sikerült működő rovert küldenie a vörös bolygó felszínére. A következő kínai Mars-küldetés a tervek szerint 2028-ban indul majd útjára azzal a céllal, hogy a bolygón gyűjtött mintákat visszajuttassa a Földre. Sun Zezhou, a Tianwen 1 vezető tervezője által tett nyilatkozat szerint a marsi minták 2031-re már a kutatók kezében lehetnek. Amennyiben a Tianwen 3 elnevezésű missziót az ígért határidőn belül teljesítik, két évvel előzik majd meg a NASA és az European Space Agency (Európai Űrügynökség) küldetéseit, amik azonos célból mennek majd a vörös bolygóra.

(Borítókép: China News Service)


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
Oleg Kononyenko szeptember 23-án tért vissza a Földre, miután több mint egy évig tartózkodott egyhuzamban a Nemzetközi Űrállomáson.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.