Anglia Hertfordshire megyéjében útjára indították az első autonóm kátyúzó robotot, ami az úthibák detektálását és javítását is önállóan végzi. A gép egyelőre tesztüzemben működik és azt vizsgálják a segítségével, hogy milyen hatékonysággal teljesíti feladatát élesben és milyen fejlesztésekre van még szüksége, mielőtt tömeggyártásra kerül.
Az ARRES (autonomous road repair system, autonóm útjavító rendszer) PREVENT elnevezésű robotot a Liverpooli Egyetem kutatói által alapított Robotiz3d cég építette meg, hogy Nagy-Britannia nem megfelelő minőségű útjainak karbantartását leegyszerűsítse és felgyorsítsa. A gép nem egy előre megadott helyszínen végzi a munkát, hanem önmagától keresi meg az aszfalt rendellenességeit, amelyeket a kamerái révén észlel és a mesterséges intelligencia algoritmusokkal ismer fel, valamint osztályoz. Az ARRES EYE rendszer a különböző hibákat típusuk és súlyosságuk alapján listázza: különbséget tesz például a kátyú és repedés között, meghatározza a mélységüket, kiterjedésüket és azt is jelöli, hogy mennyire komoly a baj, emellett térképet készít a kátyúk tartózkodási helyéről. A repedéseket ezután a tartályában lévő anyaggal befoltozza, hogy még időben megakadályozza a későbbi sokkal nagyobb kátyúk kialakulását.
Az ARRES PREVENT nappal és éjszaka is tud dolgozni és a Robotiz3d leírása szerint akkor is észleli az úthibákat, ha közel 100 km/h-ás sebességgel utazik. A robotot bemutató koncepcióképeken a gép ugyan egy látványos, high-tech járműnek tűnik, de az első tesztverzió külső tekintetében még nem annyira kiforrott, valamint a képességei is korlátozottak, nagyobb kátyúk befedésére például nem alkalmas, csak a repedéseket foltozza, viszont a mostani pilot projekt után tovább fejlesztik a mérnökök és létrehozzák a méretesebb, többféle útjavítási munkára alkalmas változatát is. A Highways Magazine-nak nyilatkozó Reena Ranger, Hertfordshire megyei tanácsának tagja, elmondta: évente körülbelül 40 000 kátyút kell javítaniuk, és ehhez a munkához hasznos segítséget nyújthat az autonóm gép.
(Fotó: Robotiz3d, Hertfordshire City Council)